Сьогодні: 23.04.2024

Самотність, як з тобою впоратися?

417

дівчинаПроблема самотності з роками все більше загострюється. Вона особливо виражена в країнах, які досягли високого рівня розвитку. Так, англомовна Вікіпедія повідомляє, що 12% американців не мають нікого, з ким можуть провести вільний час і обговорити важливі для себе питання.

Самотність - це суб'єктивна оцінка свого стану, вона може бути не пов'язана з об'єктивною ізоляцією людини. Ознаки самотності розмиті, їх нелегко виявити, в загальному, можна сказати, що сама людина визначає те, що він самотній. Втім, маркерами є: відсутність спілкування або розуміння, відчуження, дискомфорт від цього стану.

Життя в вакуумі

Страх самотності притаманний кожному. У далекому минулому для наших предків самотність було рівнозначно смерті. У людини протягом тисячоліть сформувалася ціла система взаємодії з іншими людьми: механізми імітує поведінки, навчання, емпатії, реципрокного альтруїзму. Мова і свідомість є результати впливу життя в групі і взаємодії з нею. Індивідуальне начало людини здатне висловитися тільки через процес соціалізації.

Психологія самотності звернула на себе увагу величезної кількості мислителів і експериментаторів приблизно в середині XX століття. Вони намагалися відповісти на питання, що таке самотність і як воно впливає на людину. Самотність в психології визнано одним з факторів розвитку депресії, тривожного розладу і інших патологій. Депресія від самотності ускладнює перебіг захворювання, але одночасно і спрощує роботу з проблемою: досить пом'якшити відчуття самотності, щоб у людини намітилися позитивні зрушення.

Дослідження показують, що страждають від самотності зустрічаються у всіх соціальних верствах населення, причому цей стан може спостерігатися і у людей, що живуть в шлюбі, мають відношення і сім'ю, у успішних бізнесменів, до того ж воно не залежить від віку чи статі. Втім, чоловіче самотність може відрізнятися від жіночого.

хлопецьСамотність чоловіків часто корениться у вихованні: вони нерідко закриті, в меншій мірі виявляють емоції, більше спрямовані на конкурентну боротьбу, відсувають на другий план особисті зв'язки. Жіноча самотність, якщо брати контекст сучасної культури, може бути наслідком відсутності ініціативи з боку дівчини, надмірно високих стандартів і сором'язливості. Втім, причини самотності різноманітні, в них потрапляє не тільки соціальна ситуація, але і такі чинники, як:

  • Психічні захворювання.
  • Фізичні недоліки.
  • Дискримінація.

Всі люди різні, для кого-то певний рівень спілкування задовільний, тоді як інші вважають за його низьким. Тому визначення самотності включає в себе неприємні відчуття, що виникають у людини з приводу властивого йому стану.

наслідки

Деякі справляються з тиском почуття самотності, йдучи з головою в роботу і розваги, але це, як правило, короткочасні рішення. Чим довше самотність триває, тим складніше зламати установки особистості, які його викликали і зберігають, до того ж самотнім людям властиво наступне:

  • Схильність розглядати існуючі відносини негативно і песимістично, поступова відмова від ініціювання контактів з людьми.
  • Самоздійснюваних пророцтва - людина відстороняється від інших і, бачачи, що це відштовхує їх, переконується в тому, що нецікавий оточуючим.
  • Стигматизація - самотні люди представляються менш цікавими.
  • Деградація соціальних навичок. Коли людина все ж намагається йти на контакт, він виявляє, що не знає, як легко вибудувати зв'язок, відчуває незручність, неприємні переживання переконують його, що намагатися більше не варто.
  • Життя здається порожнім і безглуздим, відбувається зниження самооцінки, з'являються самозвинувачення, що супроводжується відчуттям втрати контролю над ситуацією.

Як пережити самотність з мінімальними проблемами, підкаже розпорядок дня. Наступні практики допоможуть підвищити емоційний настрій і витягнути себе з стресу, створюваного самотністю:

в лісі1. Встановлення контролю над кількістю часу сну. Однаково погано спати і занадто мало, і занадто багато - сон повинен укладатися в 7-9 годин.

2. Спорт. Під час активної фізичної діяльності виділяється безліч нейромедіаторів, позитивно впливають на загальний стан організму і настрій.

3. Правильне харчування.

4. Робота з самооцінкою.

5. Відмова від шкідливих звичок.

Перешкода на шляху до набуття щастя

Душевна самотність, відчуття ізоляції від інших, відсутність зв'язків з оточуючими - одна з головних причин смутку, туги, відчуття безвиході. Більш того, самотність впливає на інтелектуальні здібності, здоров'я і тривалість життя.

дівчинаПротягом вже 75 років в Гарвардському університеті ведеться дослідження, присвячене вивченню розвитку дорослих. Дані, які збирають вчені, надзвичайно великі - дослідження включає в себе і фізичні тести (кожні п'ять років), і повномасштабні інтерв'ю, і запитальники.

Рекомендуємо: Що таке антропофобія?

Результати цього дослідження доводять, що самотність вбиває. У самотньої людини більше хвороб, багато функцій мозку деградують швидше. Люди, які задоволені в цілому своїми відносинами, в майбутньому захищені від багатьох проблем з пам'яттю. На що варто звернути увагу?

  • Якість. Важлива не кількість людей, з якими людина підтримує зв'язок, а то, наскільки дійсно він з ними заодно.
  • Найбільш важливими виявляються відносини з близькими.

Відчуття, що нас підтримують, що в скрутну хвилину є на кого спертися, визначає відмінність між самотніми і тими, хто має стійкі соціальні зв'язки. Уолдінджер, четвертий керівник проекту, акцентував увагу на тому, що навіть часто сваряться пари можуть мати разюче теплі, довірчі відносини і перспективи прожити до глибокої старості здоровим і щасливим для кожного.

Вийти із замкнутого кола

Соціальні зв'язки допомагають впоратися зі стресом і приносять в наше життя більше щастя. Але іноді вони рвуться, і внаслідок певних змін у житті людина починає відчувати себе ізольованим - переїзд, перехід в нову школу або на наступний щабель освіти і ін.

подружкиІнтернет переповнений запитаннями, як жити на самоті жінці або чоловікові, що робити для створення сім'ї або як знайти друзів. Відповідь на питання, як позбутися від самотності жінці, чоловікові, студенту чи пенсіонеру, простий: проявляти ініціативу і прикладати сили для налагодження відносин з людьми. У разі, коли стоїть питання, у що в першу чергу вкласти сили з ряду важливих сфер життя - кар'єра, навчання, сім'я, друзі, - займатися потрібно сімейними і дружніми зв'язками, а вже потім здійснювати подвиги на роботі і в навчанні.

Час від часу переживати самотність - норма. Що ж робити, якщо цей стан стає хронічним, адже підтримка і увага з боку інших - необхідні інгредієнти для створення еліксиру благоденства? Як впоратися із самотністю, як знайти соціальні зв'язки і знайти підтримку? Все залежить від причин, що викликали цей стан, ось найбільш загальні рекомендації:

пара1. Виявляти ініціативу

Як перемогти самотність, якщо не рішучими кроками назустріч іншим? Якщо людина відчуває соціальну ізоляцію, йому необхідно включитися в суспільно значиму діяльність, було б не погано оновити старі зв'язки, відшукати групу однодумців в соціальних мережах.

Рекомендуємо: Хто такий інтроверт?

2. Давати людям шанс

Як врятуватися від самотності, якщо ви заздалегідь вирішуєте, що нічого не вийде і будь-яка взаємодія приречене на провал? Доведеться зробити «стрибок віри» - спочатку це здасться абсурдом, але з часом, коли на практиці буде перевірено: «люди не бажають мені зла і налаштовані в більшості випадків доброзичливо», - встановлювати зв'язок стане легше.

3. Оптимізм

Боязнь відмови нормальна, але варто пригасити негатив і посилити позитивний настрій. Оточуючим подобаються позитивні, добрі і чуйні люди, тому досить подавати сигнал, що ми саме такі, щоб вони захотіли з вами взаємодіяти.

4. Нові види діяльності

Як боротися з самотністю, якщо більшість розваг, до яких звик людина, він не може розділити з оточуючими? Спробуйте щось нове, запишіться на танці чи в шаховий клуб, підійде все, що відповідає вашим нахилам і пов'язане з взаємодією між людьми. При цьому не варто поспішати і з місця в кар'єр намагатися зав'язати дружбу з незнайомцями, спочатку просто перебуваєте більше з людьми.

зустріч друзів5. Відкрите вираження почуттів

Як уникнути самотності в сім'ї та в колі друзів? Визнаватися близьким людям в своїх потребах і думках, розвивати спілкування і взаємодія, виводити їх на новий рівень. Цей процес перетворення існуючих відносин може і не увінчатися успіхом, тоді варто задуматися про пошук нових зв'язків.

Рекомендуємо: Міжособистісні відносини - це

І головне - пам'ятати: ніколи за інших людей не можна говорити собі «ні». Самотність, що з'їдає нашу впевненість в собі, це такий стан, який самовідтворюється і зміцнює себе з часом.

Як побороти його, якщо сміливості недостатньо? Стане в нагоді зміна думок, ось кілька переконань, які допоможуть по-новому поглянути на соціальні зв'язки:

  • Дуже багато людей самотні і потребують нашої допомоги, ми потрібні один одному, і тільки людина може допомогти людині.
  • Більшість людей налаштовані позитивно один до одного, це засноване на самому пристрої людського мозку.

І хоча дослідження на близнюках доводять генетичні передумови щодо почуття самотності і непотрібності, не припиняйте боротися ніколи. Що б не було причиною самотності у конкретної людини, на багато що можна вплинути, а решта - пом'якшити. Автор: Катерина Волкова