Розлади настрою вивчаються вже давно. Ще Гіппократ розділив їх на меланхолію і манію (сильний емоційний підйом).
У XIX столітті з'явилася нова концепція, яка розвивалася протягом довгого часу різними вченими і привела до того, що почали розрізняти три ступеня манії. Найм'якша серед них - гипомания. Багато людей і не підозрюють, що страждають цим розладом. Що таке гипомания, які її симптоми, причини, лікування - про це читайте нижче.
Гіпоманія - це стан психічного здоров'я, як правило, виражається високою активністю, внутрішнім збудженням, ейфорією, непридатним до нинішніх подій життя людини. Крім того, такий настрій часто змінюється повною байдужістю і депресією. Це трапляється, коли страждає гіпоманією людина не може добитися успіху в справах і це його «ламає».
Пригнічений, пригнічений стан триває недовго і не досягає крайнього ступеня. Це пов'язано з тим, що людина не втрачає здатності аналізувати і оцінювати свої вчинки. Тому гипомания вважається найбільш слабкою ступенем манії.
Гіперактивність може супроводжуватися захисною реакцією і вигадкою. Наприклад, які страждають гіпоманією часто захищаються, ідеалізуючи себе або інших людей, не беручи негативних сторін життя або чиїхось вчинків. Уява малює їм власну перевагу над іншими.
Деяка ступінь гипомании може зустрічатися і у людей, які не мають психічних проблем. У них вона виражається у високій працездатності.
Звідки пішла і до чого приведе
Основною причиною гипомании є зловживання кавою, енергетичними напоями, наркотиками та іншими стимулюючими речовинами. Психічне перезбудження також може бути викликано гормональними порушеннями.
Нерідко відхилення спостерігаються при голодуванні або анорексії. До гіперактивності може привести прийом деяких ліків і скасування антидепресантів. Гіпоманія також виникає при органічних ураженнях мозку.
Рекомендуємо: Гіпертімія - це
Нерідко люди вважають гіпоманію позитивним властивістю. Однак небезпека даного розладу полягає в тому, що людина не може адекватно сприймати свої дії, тому що має завищена зарозумілість. У зв'язку з цим він стає млявим і пасивним, спостерігаються такі зміни:
- Недолік сну приводить до проблем з пам'яттю, неуважності, сильної втоми.
- Неправильне харчування стає причиною ослаблення імунітету, через що дають про себе знати хронічні хвороби, імовірний дефіцит вітамінів, проблеми із зайвою вагою.
- Легковажність і марнотратство ведуть до фінансових проблем, вирішити які не дозволяє занепад душевних сил.
- Чим довше людина перебуває в стані гіперактивності, тим йому складніше позбутися від подальшої депресії.
Гіпоманією часто страждають творчі особистості. Багато відомих письменників і художники могли працювати над своїм твором, практично не перериваючись на сон, і в підсумку були психологічно спустошені. Повернути натхнення деякі намагалися наркотичними засобами, тому можна говорити, що гипомания небезпечна як наслідками, так і спробами повернути колишнє стан.
Знайти і знешкодити
З огляду на основні симптоми, виділяють чисту, або явну, і приховану гіпоманію. Перша характеризується своєю очевидністю і агресивністю.
- Людині, зациклена на якійсь справі, весь час здається, що інші намагаються йому перешкодити. Якщо поблизу хтось спілкується, він втрачає концентрацію, нервує і виявляє своє невдоволення.
- Роздратування до людей поєднується з бажанням поговорити. Помітивши, що кого-то зачепила його грубість, людина починає говорити з неприродною і не відповідає ситуації жваво.
- Гіпоманія призводить до порушення сну. Людина працює практично цілодобово, але це не приносить відповідних результатів, так як він береться то за одне, то за інше і нічого не доробляє.
- Висока зарозумілість не дозволяє адекватно сприймати зауваження та рекомендації. Для людини властиві необдумані дії і легковажність, а також необгрунтована життєрадісність і неадекватна поведінка.
Прихована гипомания має такі ж симптоми, але без ворожості. Спостерігається погіршення сну, висока працездатність, сильне наснагу, потреба в спілкуванні, але відсутня конфліктність.
Прихована форма гипомании проявляється в повній безтурботності людини, якій раніше у нього не спостерігалося, і цей стан зберігається тривалий час. Він не помічає труднощів і з легкістю готовий взяти на себе складну роботу.
Для гипомании в цілому також властиві зайвий апетит, сильне сексуальне бажання, потяг до насолоди і алкоголю, марнотратство. Людина відчуває регулярні припливи сил, які потрібно на щось витратити. Фізично він відчуває внутрішню тремтіння, можливі вібрація рук і тик очі.
Рекомендуємо: Що таке дисфория?
Поставити діагноз «гипомания» дозволяють в першу чергу патологічно підвищений настрій або нестриманість протягом більш ніж чотирьох днів і присутність трьох і більше симптомів. Так як причин даного розладу багато, необхідна диференціальна діагностика.
Якщо причиною гипомании послужив гіпертиреоз, то їй супроводжують вегетативні реакції, тремтіння рук, ненормальна температура та інші ознаки. Можлива вона і при анорексії, коли у людини з'являється боязнь їжі і крайнє зниження ваги. Інтоксикація є ознакою прийому психічних речовин.
Гіпоманія і її наслідки потребують тривалої терапії. Під час емоційного підйому людина не думає, що йому потрібне лікування, тому в такій ситуації його близькі повинні наполягти, щоб він відпочив і поспав. Проблему із засипанням допоможуть вирішити м'ята або пустирник, додані в чай, а також ванни з ароматними заспокійливими маслами.
Рекомендуємо: Як проявляється аффилиация?
Лікар може призначити медикаментозне лікування. Для цього потрібно здати кров на визначення речовин, які стали причиною інтоксикації, або перевіритися на наявність гормональних порушень. Тільки так фахівець зможе виписати ті чи інші препарати для позбавлення від гипомании.
Чи не дозволять повністю зануритися в депресію, а також послужать профілактикою гипомании сеанси психотерапії. Автор: Олександра Пушкова