Сьогодні: 30.04.2024

Характеристики гармонійної особистості

942

дівчинаБаланс між внутрішнім і зовнішнім - мир із самим собою - прагнення кожної людини. Саме ці якості відповідають визначенню «гармонійна особистість», а також поняття «конгруентність».

Поняття «гармонійна особистість» і «гармонійний розвиток' не синонімічні. Особистість, що знайшла гармонію, баланс, - це не обов'язково гармонійно розвинена особистість.

Друге поняття в кожній культурі і епосі наповнене своїм змістом, але в загальному можна сказати, що воно відповідає фізичної, моральної, естетичної та інтелектуальної розвиненості індивіда. Очевидно, що не кожна людина, що знайшов баланс, розвинений в усьому однаково. Створення умов гармонійного розвитку - мета виховання.

Історія і значення

«Гармонійними» називають процеси або об'єкти, що знаходяться відповідно, злагоді, створюють приємний ефект. Сам термін «гармонія», що походить від давньогрецьких коренів і має дослівний переклад «зв'язок», «узгодженість», спочатку вживався тільки в музиці, а потім став використовуватися і в переносному значенні - впорядкованості, узгодженості в стосунках між будь-якими об'єктами.

Що таке гармонія в житті, як вона проявляється в спілкуванні і в людях? У загальному сенсі, це узгодженість внутрішнього і зовнішнього. Гармонійна особистість відрізняється рівновагою в діях і думках, їх непротиворечивостью.

дівчинаНабуття внутрішньої гармонії - процес, пов'язаний з розкриттям себе, з формуванням особливого погляду на світ і людей. Слідуючи за А. Н. Леонтьєвим, варто визнати існування протиріч, внутрішньої боротьби і в особистостей, яких можна охарактеризувати як гармонійних, хоча тут слід ремарка. А. Н. Леонтьєв виділив два поняття:

  • Гармонійна особистість.
  • Трагічна особистість.

У гармонійної особистості трапляються і моменти суперечливості, боротьби, однак вони не захоплюють її повністю, не перетягують акцент на себе. Тим часом у трагічній особистості внутрішня боротьба стає єдиним компонентом, визначальним все поведінка людини.

Гармонійний склад зазвичай формується ще в дитинстві, коли дитина не відчуває сильних стресів. Психологічна травма веде до дисгармонії і порушень в майбутньому.

Умови та шляхи

Гармонійний розвиток - оптимальний шлях не тільки для знаходження гармонії, а й для розкриття свого потенціалу повною мірою. Але в яких умовах відбувається формування гармонійно розвиненої особистості, складно відповісти однозначно.

дітки Для гармонійного розвитку необхідно збагачення розуму і почуття, формування волі. Виховання гармонійно розвиненої особистості не повинно зациклюватися на жодній здатності індивіда, а скоріше, охоплювати весь його внутрішній світ.

По-перше, у людини вже повинна бути сформована здатність до самоконтролю. Інакше він просто не зможе співвідносити соціальні вимоги зі своїми бажаннями. Ця здатність розвивається через підкріплюють дії (похвалу, нагороди) значущих дорослих. Підпорядкування зовнішнім вимогам, вміння упокорити свої миттєві бажання - необхідна умова розвитку.

Щодо самоконтролю можна привести результати досліджень Мішела, а саме відомі маршмеллоу-тести, які в деякому роді дозволили просунутися в нашому розумінні успіху і його критеріїв. Суть експерименту полягала в наступному: дитину залишали одного в кімнаті разом з зефіркой або цукеркою, попросивши не їсти її певну кількість часу за нагороду - подвоєну порцію солодощі.

солодощіДослідники спостерігали за тим, як дитина справляється зі своїм бажанням і як довго він здатний триматися. В результаті тестів ті діти, що справлялися з очікуванням, виростаючи, мали кращу якість життя.

По-друге, гармонійно розвинена особистість не може сформуватися без збагаченої середовища. Стимулюючим фактором для активності думок і почуттів виступає різноманітність.

Рекомендуємо: Задатки і здібності

По-третє, важлива самостійність і свідомість. Чим більше викликів вирішує людина сама, тим швидше він розвивається і з більшою захопленістю встановлює зв'язки зі світом. В цьому випадку у нього формується переконаність в тому, що він сам несе відповідальність за свою долю.

Світ в розумі

Відповісти на питання, як стати гармонійною особистістю, вже будучи дорослим, - і просто, і складно водночас. Єдиного рецепту немає, це індивідуальний шлях кожної людини, але для знаходження гармонії необхідно п'ять речей:

дівчина1. Бути самим собою.

Більшість людей замикається в норми, правила і догми, ніколи не показуючи свої справжні переживання і думки навіть самим собі. До чого ж це веде? Людина не представляє сам, які у нього бажання, а значить, і виконати їх не може. Слід відмовитися від нав'язаних стереотипів, від проходження того, що не відповідає справжнім прагненням.

Рекомендуємо: Як радіти кожному дню?

2. Навчитися легко ставитися до змін.

Ми все плануємо. Без плану неможливо поставити мету і йти до неї. Секрет гармонійних людей в тому, що вони не роблять трагедії з-за помилок і перешкод. Світ не може працювати так, як ми хочемо, але в нашій владі отримати користь з подій світу, якими б марними і негативними вони не здавалися на перший погляд.

3. Відпускати погане.

Те, що вже відбулося, не повинно турбувати, головне - витягти уроки. Минулого не змінними, а ось справжнє - в наших руках. Те, що буде, не може бути однозначно поганим, так як результат заздалегідь не відомий нікому. А щодо того, що є, має сенс користуватися відомою формулою буддистів (майстрів в досягненні гармонії):

«Проблема має рішення? - Вирішуйте. - Проблема рішення не має? - Це не проблема, це факт, який можна тільки прийняти і жити з ним ».

дівчина з собакою4. Знаходити в кожному моменті унікальне.

Всі існування може бути описано через цикли: сонце сходить і заходить, людина народжується і вмирає, йде на роботу і повертається, зима змінює осінь, а її проганяє весна - і так незліченну кількість разів. Дуже легко закрутитися у вирі буденності і почати сприймати світ сірим, млявим механізмом, але це позбавляє людину можливості досягти щастя і гармонії.

Рекомендуємо: Що таке життєва психологія?

В кожному моменті життя є як звичне, стандартне, так і нове, відмінне від колишнього досвіду. Саме це відмінне і потрібно шукати. Ми можемо радіти і розвиватися, коли сприймаємо навколишній світ максимально відкрито і захоплено. І цього можна досягти, якщо зробити невелике зусилля, щоб бачити реальність як ніби в перший раз, вбачаючи ті самі унікальні рисочки того, що відбувається.

чоловік5. Сміятися.

Сміх зменшує кількість стресових гормонів і розряджає обстановку. Радість, захват і задоволення, які часто пов'язані зі сміхом, роблять людину відкритим до світу і привабливим. А в 2014 році дослідники довели, що сміхотерапія знижує рівень тривоги, позитивно позначається на загальному стані здоров'я і допомагає в боротьбі з безсонням.

Чудова техніка роботи над собою для наближення до античним зразком гармонійної людини, що володіє шляхетністю і досконалістю. Її суть можна звести до трьох основних практикам, яким слід приділяти час кожній людині:

  • Самообмеження, які дозволяють здобути владу над своїми пристрастями.
  • Аналіз своїх вчинків і справ, їх ретельний розбір, що наближає до розкриття своїх бажань, зростання відповідальності і усвідомлення вкладу, який людина вносить в світ.
  • Рефлексія - аналіз власних думок.

Жити в злагоді з собою, врівноважуючи протиборчі в нас сили, ставати краще кожен день - ось ідеал античності, який потім перейшов у Середньовіччя, Відродження та Новий час. Саме цей ідеал - максимального розвитку особистості - ліг в основу багатьох течій в психології та педагогіці.

Мислителі минулого поклали початок гуманістичної моделі, що переважає тепер у всіх розвинених країнах. Гармонійний розвиток особистості, що включає набуття внутрішньої свободи, прагнення до самовдосконалення та самореалізації, є тим станом, до якого варто прагнути для найбільш повної і щасливого життя. Автор: Катерина Волкова