Сьогодні: 18.05.2024

Холерик: характеристика психотипу

742

дівчинаЯкщо заглянути в підручник психології, то серед інших описів психофізіологічних особливостей людини можна зустріти таке поняття, як темперамент. Ця характеристика залежить від типу нервової системи особистості і вважається основою характеру кожного індивіда.

В даний час люди користуються колись запропонованої Гіппократом термінологією і класифікацією, що дозволяє описати вид темпераменту, властивий конкретній людині. І поряд з іншими типами холеричний вважається самим «яскравим». Давайте ж розбиратися, хто такий холерик, які риси складають характер холерика і які моделі поведінки є для нього типовими.

Цікавлячись, яке визначення терміна «холеричний темперамент» (тип темпераменту холерик), варто повернутися в далеке минуле. Справа в тому, що Гіппократ (як згадувалося раніше) став основоположником теорії про різних типах характеру, кожен з яких включає певний набір якостей.

Слово «холерик» походить від давньогрецького «холі» (χολή), що означає «жовч» або «жовта жовч». Таке позначення Гіппократ пов'язував з життєво необхідної рідиною, яка присутня в організмі людини. У свою чергу для інших типів характерні наступні співвідношення:

  • Флегматик - лімфа (від слова «флегма»).
  • Меланхолік - чорна жовч (від слів «мелена» і «холі»).
  • Сангвінік - кров ( «Сангва»).

Які якості холерика допоможуть розпізнати його в натовпі

Повернемося до основної термінології і класифікації в пошуках відповіді на питання: «Хто такий холерик?» У психології існує два різних поняття, запропонованих К.Г. Юнгом і дозволяють розділити всіх людей за типами особистості на дві основні групи: екстраверт і інтроверт. Це абсолютно різні і при цьому абсолютно протилежні психотипи.

дівчинаНаприклад, екстраверт - людина, модель поведінки якого спрямована на його оточення і взаємодія з людьми, що знаходяться в ньому. У той же час інтроверт - особистість, яка діє, прямуючи всередину себе. Грунтуючись на такій класифікації, можна сказати, що холерик - це в психології поняття, яке застосовується до екстраверта, людині, патерни поведінки якого орієнтовані на зовнішнє середовище.

Але, з огляду на тип нервової системи таку людину, його можна назвати екстравертом з нестійким / неврівноваженим емоційним фоном. При цьому даний тип представлений сильними людьми, які мають активну життєву позицію і люблять перебувати в центрі уваги. Хоча, як показує практика, в деяких випадках холерики виступають в ролі інтровертів, що володіють досвідом самоконтролю.

Холерик, опис типу особистості якого не дозволяє вважати його вже дуже життєрадісною людиною, має такі риси характеру:

  • Рішучість (рішучість).
  • Сміливість.
  • Завзятість.
  • Цілеспрямованість.
  • Непослідовність.
  • Готовність йти на ризик (навіть і на невиправданий).
  • Прагнення бути лідером у всьому.
  • Пристрасть до суперечок.
  • Жага до нових знань, відкриттів.

Крім описаних вище якостей, холерики виділяються і завдяки іншим. Наприклад, така людина може відчувати часті зміни настрою, що можуть спостерігати щодня люди з найближчого оточення. Додатково до цього холерик - це людина непосидючий і навіть гіперактивний, товариська, імпульсивний, нестриманий, пристрасний, бурхливо реагує на різні ситуації.

Рекомендуємо: Меланхолік: характеристика психотипу

За версією Гіппократа, то, що в організмі такої людини переважає «холі» (жовта жовч), позначається на його поведінці. Це означає, що холерики часто істеричні і агресивні, здатні виплеснути назовні весь свій негатив і невдоволення.

Розвиток темпераменту на різних вікових етапах

Так як темперамент є часто вродженою якістю кожної окремої особистості, тенденції його розвитку помітні з самого раннього віку. Так, дитина-холерик зазвичай схильний до частих перепадів настрою, які спостерігаються у нього вже «з пелюшок». Такі діти характеризуються непереносимістю самотності, що проявляється в бажанні постійно бути на руках у дорослих або перебувати в їхньому товаристві.

дитинаДіти-холерики погано сплять вночі. Це можна пояснити переважанням в нервовій системі процесів збудження над процесами гальмування. Крім того, такі діти емоційні і дуже яскраво висловлюють бажання про задоволення будь-яких своїх потреб. До подібних проявів можна віднести такі типові холерістіческіе особливості, як плач, істерики, крики, капризи.

Рекомендуємо: Нейротизм - це

Але, кажучи про дітей, які за типом свого темпераменту відносяться до холерикам, не можна не сказати про те, що вони чуйні на ласку і здатні цінувати доброту, любов, турботу. Вони дуже допитливі і активні, ніж часом докучають своїм батькам. Інші риси холерика в дитинстві - товариськість, вміння легко і просто «включатися» в гру з дорослими, бурхливе вираження радості, здатність щиро любити.

Серед однолітків подорослішали холерики виділяються своєю спрямованістю, схильністю до лідерства і тягою до нових знань. Батькам такої дитини, який з дитинства характеризується імпульсивністю і підвищеною емоційністю, варто використовувати індивідуальні прийоми виховання, щоб прищепити йому з дитинства навик саморегуляції, самоконтролю. В іншому випадку недоліки такого психотипу можуть поступово стати властивістю особистості. Це в свою чергу може виражатися в проявах агресії, недоречний хамстві і нездатності завершувати розпочаті справи.

чоловікПовзрослевший холерик (характеристика чоловіки) - це найчастіше прагне до домінування особистість, яка може стати деспотом у родині, тому як буде вимагати від всіх її членів беззаперечного послуху і виконання своїх вимог, цієї особистості буває притаманний інфантилізм. У той же час чоловік-холерик - це людина, яка зможе стати годувальником і кам'яною стіною для жінки, надійною підтримкою і опорою для батьків, а також тим, хто любить і турботливим батьком для своїх дітей.

Рекомендуємо: Види психологічної сумісності

У свою чергу жінка-холерик - це сильна, вольова особистість, що характеризується схильністю до керівної діяльності, прагненням до незалежності і готовністю ризикувати. Для цієї жінки не є пріоритетними домашні турботи, тому що їй не цікава монотонність сірих буднів. Вона прагне підкорювати нові вершини, завойовувати світ.

Який тип темпераменту підійде для створення пари з такою жінкою? Для того щоб вона змогла направити свою енергію в правильне русло, поруч з нею повинен бути чоловік-флегматик, здатний витримати бурхливий і гіперактивний ритм життя своєї обраниці.

Переваги та недоліки психотипу

хлопець в окулярахЯк і будь-який інший тип темпераменту, холеричний має свої плюси і мінуси. Холерика можна охарактеризувати лише кількома словами, які можуть характеризувати лише загальну психологічну картину.

Насправді у холерика є маса переваг. Вируюче в ньому енергія дозволить йому викладатися по максимуму на шляху до поставленої мети, а здатність занурюватися з головою в улюблене заняття допоможе вибрати правильний життєвий шлях. До інших плюсів холеричного типу темпераменту відносять:

  • Вроджене почуття лідерства.
  • Високу стійкість до стресів.
  • Уміння заволодівати увагою публіки, переконувати і вести за собою людей.
  • Здатність швидко приймати правильні рішення.
  • Добре розвинена фантазія.

У той же час у холериків є і кілька мінусів. До недоліків такого темпераменту можна віднести:

  • Зайву агресивність, яка при відсутності навичок самоконтролю може перетворитися в силу, що руйнує життя людини.
  • Запальність.
  • Амбіційність.
  • Упертість.
  • Незначний запас терпіння.
  • Дратівливість, яка робить спілкування і дружбу з такими людьми дуже обтяжує.

Якщо у вашому оточенні є холерик (а це нескладно буде помітити, знаючи опис основних рис його характеру), постарайтеся проявляти до нього більше терпимості. Такі люди, хоча і схильні до перепадів настрою і дратівливості, вміють бути чуйними, вдячними, уважними, турботливими й люблячими. Автор: Олена Суворова