Сьогодні: 22.12.2024

Хто такий Петро Ганнушкіна

436

СвітлинаНапевно, будь-який психолог або людина, так чи інакше пов'язане з цією темою професійною сферою, без будь-якого труднощі відповість, що «Клініка психопатії» - це книга, яку написав П. Б. Ганнушкіна.

Це досить відомий вчений, який багато зробив для сучасної психології. Крім того, це великий російський психіатр, який є засновником психіатричної школи.

Як вже було сказано, Петро Борисович Ганнушкіна є російським психіатром, учнем великих вчених С. ​​С. Корсакова і В. П. Сербського. Він народився в Москві, де й прожив усе своє життя. Освіту він здобув у Московському державному університеті, там же після закінчення навчання працював професором психіатричної кафедри.

Надалі він став директором клініки психіатрії при Московському університеті, а ще через кілька років очолив перший Московський медичний університет. Працюючи над питаннями психіатрії, Петро Борисович створив концепцію малої психіатрії.

Він брав участь в дослідженні патологічних характерів. За довгу практику у нього було велике число учнів, послідовників. Це і великий професор Я. П. Фрумкін, і академік Радянського Союзу О. В. Кербиков, і багато інших не менш відомі люди.

Наукова діяльність. Внесок в психологію

Все своє життя Ганнушкіна присвятив вивченню психіатрії та зміг зробити досить велику кількість відкриттів в даній області. Ось лише деякі з них:

годинник1. Він є творцем концепції малої психіатрії.

2. Брав участь в розробці вчення про патологічний характер. Дане вчення досить часто використовували в радянській психіатрії.

3. Вів діяльність з вивчення гіпнозу. Він проводив велику кількість експериментів, які були пов'язані з гіпнозом. Його цікавило, який вплив на психіку людини він надає. Вивчав, як під дією гіпнозу поводяться люди.

4. У своїх експериментах користувався психіатричної терапією.

5. Виділяв наступні ознаки поведінкових патологій:

  • Схильність до дезадаптації.
  • Тотальність.
  • Стабільність.

6. Був ініціатором розвитку позалікарняних відділень психіатрії, в яких люди могли отримати психіатричну допомогу. Наслідком цього є поява в Союзі Радянських Соціалістичних Республік психоневрологічних диспансерів.

бібліотека7. Автор кількох книг з психіатрії.

У 20-ті роки двадцятого століття Ганнушкіна був уже досить відомою особою. Можна сказати, що він грав не останню роль в психіатрії в ті часи. Літературознавці вважають, що саме Ганнушкіна став прототипом деяких героїв відомих творів. Наприклад, доктор Стравінський, персонаж роману «Майстер і Маргарита» М. А. Булгакова, дуже схожий на Петра Борисовича.

А що ж в книгах

У свої нечисленні книги Петро Борисович намагався вкласти все знання, які накопичив протягом життя. І так як він займався вивченням психіатричних розладів, то майже всі книги присвячені даній темі.

книгиМабуть, однією з найвідоміших книг Ганнушкіна є «Клініка психопатій. Їх статистика, динаміка, систематика ». Вона є результатом більш ніж двадцятирічної діяльності вченого. В першу чергу він писав цю книгу для людей, які вивчають історію медицини, а також для майбутніх фахівців в області психіатрії.

Рекомендуємо: Зигмунд Фрейд: біографія і основна теорія

У цьому творі дається чітке визначення критеріїв психопатичних порушень. Також автор дає обгрунтування трьома ознаками, які обумовлюють дане порушення. У своїй роботі Ганнушкіна знайомить нас з типами розлади особистості. Також в роботі описані закон і формула розвитку психіатричних захворювань.

Іншим великим твором є книга: П. Б. Ганнушкіна «Особливості емоційно-вольової сфери при психопатіях». У даній роботі автор розглядає емоційно-вольову сферу людини. Представлена ​​наступна типологія людей з цієї точки зору:

  • Циклоїди.
  • Астеники.
  • Шизоїди.
  • Параноїки.
  • Епілептоіди.
  • І багато інших.

халатВсі ці види показують особливості розвитку у людини емоційно - вольової складової особистості. Петро Борисович вважав саме дане розвиток дуже важливим фактором становлення особистості в суспільстві і відводив йому лідируючу роль.

Всі книги вченого є медичними шедеврами того часу. Ганнушкіна вдавалося писати їх дивовижним, зрозумілим для звичайної людини мовою. Варто відзначити і інші його великі твори. Наприклад, «Праці клініки на Дівочому полі» - видатну працю з великою кількістю прикладів прояви різних психопатій.

Рекомендуємо: Що значить: астенічний синдром?

Достеменно відомо, що Петро Борисович писав досить багато статей в різні журнали. Мабуть, найвідомішою з них є «Хтивість, жорстокість і релігія». Вона відома тим, що заборонила цензура в царській Росії і вперше була надрукована у Франції в 1901 році. У Росії ця стаття вийшла в світ лише в 1998 році.

Пам'ять про великого вченого свого часу

хлопець читаєЯк уже згадувалося, Петро Борисович Ганнушкіна ще за життя був визнаним вченим. Його вважали справжньою легендою свого часу. Пам'ять про нього залишилася не тільки в його книгах. До сих пір існує премія імені П. Б. Ганнушкіна, яка була заснована ще в 1933 році.

У його честь названо велику кількість вулиць в Росії - наприклад, набережна Ганнушкіна в нашій столиці, місті Москві. Його ім'я до цього дня носять деякі психіатричні заклади. Це і клініки, і диспансери, і навіть університети. В одній з психіатричних лікарень Москви створено музей, присвячений великому вченому.

Взагалі, багато послідовники вважали його великим людиною свого часу. Для початку двадцятого століття він зробив шокуючі відкриття, за що і був визнаний як вчений. Петро Борисович Ганнушкіна був чудовим фахівцем своєї справи, який зробив неоціненний внесок у розвиток психіатрії та психології. Автор: Ольга Морозова