Сьогодні ми розберемо важливе питання про те, що мучить багатьох, досліджуємо такий стан, як абстинентний алкогольний і наркотичний синдром.
Отже, абстинентний синдром - це не просто захворювання, це комплекс симптомів, які є наслідком алкогольної або наркотичної залежності. У народі стан, коли залежний припиняє вживати наркотичні або речовини, що містять алкоголь, називається «ломкою».
Даний синдром відрізняється від класичного похмілля і включає в себе різноманітні як фізіологічні, так і психо-емоційні симптоми. Залежно від того, до чого відчував пристрасть хворий, у нього будуть відрізнятися симптоми і характер перебігу «ломки».
Основна причина виникнення даного синдрому - це звикання, толерантність організму до різного роду речовин, це можуть бути як опіати, так і етиловий спирт або різні психостимулятори. Якщо різко припинити вживання даних речовин, то організм буде відчувати їх нестачу в метаболізмі, що буде призводити до різних вегетативним і психічним реакцій. Потрібно знати, що абстинентний синдром може виникати навіть на грунті регулярного вживання снодійного.
Ознаки та симптоми
Варто звернути увагу на те, що симптоми абстиненції і класичне похмілля мають певні відмінності. Наприклад, похмілля не триває довше одного дня, а синдром абстиненції може тривати від трьох до п'яти днів, і закінчитися він може тільки при повторному вживанні речовини.
Медики і психологи виділяють наступні ознаки абстинентного синдрому:
- Загальне збудження нервової системи, що супроводжується неконтрольованим, імпульсивною поведінкою. Іноді, навпаки, відбувається розгальмовування, яке супроводжується апатією, втомою, нездатністю рухатися або говорити.
- Тремор (тремтіння кінцівок). При тяжкому перебігу даний симптом складно приховати, так як він супроводжується тремором всього тіла.
- Блювотні позиви. Потрібно сказати, що у більшості залежних даний рефлекс ослаблений, але при тяжкому перебігу хвороби може виникнути блювота, іноді навіть з кров'ю.
- Головний біль, викликана внутрішньочерепних тиском. Ступінь і сила головного болю буде залежати від тяжкості перебігу хвороби, а також від того, як довго хворий утримується від вживання алкоголю і наркотичних речовин.
- Порушення сну - зазвичай це безсоння. Хворому важко заснути, так як його тіло практично не розслабляється. Більш того, сновидіння найчастіше сняться кошмарні, що не дозволяє хворому відпочити уві сні.
- Порушення мислення та інших пізнавальних процесів. Наприклад, погіршується пам'ять (іноді виникає короткострокова амнезія), виникають складнощі з концентрацією уваги, утриманням його на одному об'єкті, в результаті порушення мислення також порушується і мова, хворому важко вибудовувати довгі речення, він говорить уривчастими, короткими фразами.
- Формується депресивний стан, який супроводжується різними тривожними відчуттями. Іноді виникають фобические реакції і панічні атаки.
- Прояв даного розладу також пов'язане з посиленням серцебиття, пітливістю, зблідненням шкірних покривів.
- Галюцинації та ілюзії. Зазвичай цей симптом є ознакою важкого ступеня розвитку хвороби. Таких хворих необхідно госпіталізувати, інакше вони під впливом зорових або слухових галюцинацій можуть завдати шкоди як собі, так і оточуючим.
Особливості протікання даного захворювання безпосередньо залежатимуть від того, якого роду препарати приймав хворий. Так, симптоми абстинентного синдрому у тих, хто вживав опіати, більше будуть пов'язані з фізіологічними процесами (болі, тремор, блювота), а при вживанні психоактивних речовин будуть в основі своїй пов'язані з психічними процесами (галюцинації, порушення мислення, емоційне збудження і т. д.).
Рекомендуємо: Абулія - що це?
Швидкість розвитку такої хвороби, як абстинентний алкогольний або наркотичний синдром, а також його симптоми, будуть залежати від тяжкості прийнятих препаратів. Так, при вживанні алкоголю він буде виникати після тривалих і багаторазових «запоїв», а, наприклад, при вживанні героїну розвинеться практично відразу після першого прийому наркотику.
У даного розладу є певні фази або стадії. Залежно від того, на якій стадії знаходиться дане захворювання, будуть проявлятися ті чи інші симптоми. Зазвичай спочатку проявляються фізіологічні ознаки, а далі підключаються психологічні.
Рекомендуємо: Визначення поняття асоціальність
Найчастіше хворі не витримують такого стану, що призводить до повторного вживання будь-яких засобів. Але якщо перечекати стан абстиненції, то вже через шість-сім днів все симптоми почнуть повільно, але вірно зникати.
Лікування та допомогу
Лікування абстинентного синдрому - питання непросте, і його рішення буде багато в чому пов'язане з причиною його виникнення, а також з тим, наскільки важка залежність. Перш ніж приступити до лікування, фахівець повинен провести діагностику хворого для виявлення причин, стадії і ступеня захворювання.
Важливо знати, що сам хворий практично ніколи не здатний адекватно оцінити тяжкість свого захворювання. Тому не варто намагатися зняти абстинентний синдром будинку самостійно, краще відразу звернутися до лікаря.
Отже, що враховують фахівці при лікуванні даного захворювання:
- Зазвичай лікування починається з призначення медикаментозних засобів, так як в першу чергу необхідно нормалізувати діяльність всіх систем організму. Препарати призначаються в залежності від тяжкості захворювання, а також від особливостей протікання і причин, його викликали.
- Далі, після того як функціонування систем буде нормалізовано, почне відновлюватися і діяльність головного мозку, до хворого може повернутися пам'ять, але це відбувається не завжди.
- Простіше і легше зняти фізіологічні симптоми, поліпшити вегетативний стан хворого. Але ось психічний стан часто залишається без змін. Мислення відновити найскладніше, часто здатність абстрактно і критично мислити, виділяти значуще так і не повертається до хворого.
Звичайно, тільки медикаментозне лікування не буде ефективним, так як після виписки хворого у нього може статися рецидив. Більш того, даний синдром - це лише наслідок такого розладу, як адиктивна поведінка, тому фахівці обов'язково використовують різні психотерапевтичні методи.
1. Участь і робота в психотерапевтичної групі дозволить хворому подивитися на себе з боку, побачити, з якими труднощами стикаються інші хворі. Також в рамках групи формується безпечне поле, де всі можуть проявляти підтримку, висловлювати свою біль, що накопичилися переживання і ділитися новинами. Треба сказати, що найчастіше до вживання алкоголю або наркотиків призводить відсутність простого людського спілкування.
Рекомендуємо: Що таке ангедония?
2. Індивідуальна психотерапія, де опрацьовуються основні проблеми, причини виникнення залежності. Хворому даються психологічні інструменти, що дозволяють самостійно справлятися з нав'язливими бажаннями або з негативними емоціями.
3. Спільне з рідними консультування. Важливо розуміти, що ті, хто проживає поруч з залежним, також психічно слабшають, і їм теж потрібна терапія, пов'язана з подоланням співзалежних поведінки.
4. Ведення щоденників, занурення в транс, арт-терапія і будь-які види терапії мистецтвом - всі ці методи можуть бути високоефективними в боротьбі з залежностями. Головне - підібрати метод так, щоб людина відчувала себе в цьому процесі максимально комфортно.
Розуміння того, що абстиненція - це хвороба, стан, яке викликане іншим захворюванням, допомагає зрозуміти, як правильно вибудовувати його лікування. Пам'ятайте, що своєчасне звернення до фахівця скорочує час на лікування та реабілітацію. Автор: Дарія потикати