Сьогодні: 05.05.2024

Як проявляється лунатизм або сомнамбулізм

510

дівчинаЛунатизм у дітей і у дорослих - досить поширене і дуже небезпечне явище. В науці його прийнято називати сомнамбулізм, а в народі - снохождением. При цьому дане явище не має ніякого відношення до повні, а називається так швидше за все через те, що частіше трапляється під час світлих ночей.

Виявляється лунатизм зазвичай у вигляді неусвідомленого ходіння уві сні. Якщо вірити статистичним даним, то таке психологічне відхилення притаманне кожній 50-ій людині в світі. Більшість з тих, хто страждає ходінням уві сні, - діти у віці від 3 до 15 років.

Причини і фізіологія

Лунатизм у дітей поширений переважно серед хлопчиків. На думку вчених, головна його причина - недостатня зрілість центральної нервової системи.

Більшість дітей за своєю природою є емоційними і дуже активними, і часом трапляється так, що навантаження на психіку є настільки великими, що вона їх просто не витримує. В результаті цього мозок вночі не відпочиває, а продовжує працювати. Дитячий лунатизм має ще й ряд інших причин:

  • Вечірні сварки з батьками.
  • Активні ігри на ніч.
  • Надмірне захоплення комп'ютерними іграми.
  • Перегляд телевізора перед сном.
  • Генетична схильність.
  • Мігрень.
  • Епілепсія.
  • Висока температура тіла в період грипу або ГРВІ.

дівчина і місяцьУ лунатизму дорослих людей причини дещо інші: постійні стреси або тимчасові потрясіння психіки, захворювання головного мозку, хвороба Паркінсона, неврози, старечий маразм, черепно-мозкові травми, епілепсія, період менструації або вагітність, цукровий діабет, щільна вечеря на ніч, напади бронхіальної астми , прийом алкоголю або наркотиків і т.п.

Встановлено, що лунатизм у дорослих і дітей складається з двох основних фаз - повільного і швидкого сну. Снохождением людина зазвичай страждає під час того, як перша фаза закінчується і переходить в глибокий сон. У зв'язку з цим стає зрозуміло, чому днем ​​факти лунатизму практично ніколи не зустрічаються - денний сон просто-напросто занадто короткий для цього.

Якщо говорити про фізіологічну основі лунатизму, то Вікіпедія, наприклад, містить відомості, що він поширюється тоді, коли області головного мозку, що відповідають за рух, не відпочивають, вірніше сказати, що не гальмуються.

як виявити

Що таке лунатизм і які його симптоми? Головна ознака сомнамбулізму - ходіння уві сні. Проявляється це так: людина заснув, але через деякий час він встає і починає кудись рухатися або здійснювати якісь інші вчинки. Перебування в такому стані зазвичай триває від декількох секунд до півгодини, але трапляється, що і до 50-70 хвилин.

картинаОзнаки лунатизму можуть виявлятися не тільки в ходінні. Іноді людина просто сідає на ліжко, сидить так якийсь час, а потім знову лягає і засинає. Небезпека снохождения полягає в тому, що людина може не просто ходити по квартирі, але і залишати її, іноді навіть сідати за кермо і заводити автомобіль.

Але ось міф про те, що в такому стані можна водити машину, не підтверджується. Хвороба лунатизм все-таки супроводжується уповільненням реакцій, оскільки людина перебуває уві сні, так що виїхати йому навряд чи кудись вдасться, відразу ж трапиться аварія.

Рекомендуємо: Як проявляється абстинентний синдром

Сомнамбулізм у дітей і дорослих може проявлятися також просто у вигляді якихось рухів - потирання очей, поправлення нічної сорочки, хаотичних рухів руками або ногами.

Спостерігаючи за лунатиком, можна виявити, що ця людина широко відкриває очі, але його погляд ні на чому не сконцентрований, а спрямований в порожнечу. На обличчі не видно ніяких емоцій, а руху його плавні і уповільнені. Якщо сновиди під час нападу покликати, то він не відгукнеться, а вірніше, зовсім вас не почує, при цьому людина може щось невиразне бубоніти собі під ніс.

діти на дахуДитячий лунатизм, втім як і дорослий, зазвичай завершується спонтанно - людина просто повертається в ліжко або засинає на іншому місці. І на ранок людина, у якого є таке захворювання, ніколи не пам'ятає про свої нічні пригоди, при цьому часто погано відчуваючи себе весь день - він відчуває слабкість, запаморочення, сонливість і зниження працездатності.

Рекомендуємо: Безумовні рефлекси - що це?

Лунатизм у дитини рідко трапляється щодня. Як правило, такі епізоди можуть бути 1-2 рази в тиждень або того рідше. У дорослих протягом сомнамбулізму приблизно таке ж, як і у дітей.

Чим небезпечний сомнамбулізм? Перш за все тим, що у людини в такому стані притупляються практично всі почуття - він може без будь-якої побоювання ходити по краю даху, брати в руки ніж або зовсім вистрибнути з вікна. Буває, що лунатики наносять собі серйозні пошкодження і травми. Тому їх близьким, які проживають разом з ними, потрібно бути завжди насторожі.

Діагностика і лікування

дівчинаПочнемо з того, що якщо напад лунатизму трапився одноразово на тлі якогось стресу або психічного потрясіння, тривогу бити не варто. Але якщо явище повториться, то варто серйозно задуматися над тим, що це лунатизм у дорослого. Причини його, як уже говорили вище, найчастіше психологічні.

І тому, щоб позбутися від снохождения, потрібно звернутися до невропатолога або до психіатра. Перш ніж йти до лікаря, родичам слід виконати ряд підготовчих заходів:

  • Записувати на папері час засипання, період початку і закінчення снохождения, а також ранкового пробудження.
  • Подумати над тим, які можуть бути причини лунатизму.
  • Скласти зразкове меню хворого і список застосовуваних медикаментів.

Щоб вилікувати захворювання, лікар спочатку задає пацієнту ряд питань, а потім проводить певні дослідження - електроенцефалографію, полісомнографію і ін.

Як лікувати лунатизм? Для цього застосовуються спеціальні методики. Наприклад, модифікація способу життя пацієнта, перш за все спрямована на встановлення нормального здорового сну, розслаблюючі процедури на ніч - тепла ванна, заспокійливий масаж, чай з м'ятою.

дівчинаОскільки перегляд телевізійних передач і такі ігри призводять до лунатизму у дітей, причини і лікування потрібно шукати в тому, щоб захистити дитину на ніч від гаджетів і телевізора, причому не менше ніж за 2 години до сну. Як позбутися від лунатизму дорослим? Слід обмежити вживання алкоголю і намагатися уникати стресів як в особистому житті, так і на роботі.

Рекомендуємо: Що таке аутизм?

Головне, що потрібно робити, - строго дотримуватися режиму дня, а перед сном не напружувати нервову систему. У епілептичного сомнамбулізму лікування досить специфічно - таким пацієнтам лікарі зазвичай призначають протиепілептичні препарати, які допомагають зняти напругу.

Навіть якщо раніше ви не знали, що таке сомнамбулізм, варто пам'ятати, що це явище досить небезпечне, і потрібно постаратися захистити від нього як себе, так і своїх близьких. Автор: Олена Рагозіна