Від своїх вчителів і близьких ми все не один раз чули, що нам не вистачає креативності. А що таке креативність?
Якщо коротко, дане поняття означає творчі здібності індивіда. Це слово і значення слова прийшло до нас з англійської мови, де є слово «creation» - «творіння, створення». А англійська мова запозичив дане слово з латини.
Детальніше про креативність
В общем-то, під даним терміном мається на увазі здатність людини до розробки принципово нові, актуальні і цікаві ідеї. Креативність - це якість, яке важливо і в побуті, коли людина знаходить несподіваний вихід з ситуації, що склалася завдяки своїй кмітливості.
Узагальнюючи, креативністю можна назвати здатність до нестандартного вирішення життєвих проблем, яка є в людях.
Існують різні програми і тести, покликані виміряти рівень креативності, тобто творчого, нестандартного мислення. Найвідоміший психологічний тест на творчі ідеї розробив видатний американський психолог і психотерапевт Еліс Пол Торренс. Він запропонував систему з дванадцяти тестів, які розділені на три групи:
- Вербальна.
- Образотворча.
- Звукова.
Тести призначені для дорослих і дітей від п'яти років і здатні полегшити визначення здібностей людей (що важливо, наприклад, для педагогів).
Оцінюються результати тесту Торренса за певними критеріями, серед яких «оригінальність», «розробленість», «опір замикання» і багато інших, часом кумедні, фактори.
Цікаво, що важливим критерієм в оцінці результатів тесту також є ... «абстрактність назви». Це особливо актуально в завданнях, в яких потрібно домалювати картинку і придумати до неї назву. Чим глибше, цікаве і філософське назву отримав малюнок, тим більше балів присуджується за дане завдання людині.
Наприклад, є ви назвете малюнок «Мурка», то ваш твір буде оцінюватися лише в один бал, а ось, наприклад, «Зимова мрія самотнього серця, згорнулася клубочком на руїнах розбитих надій» вже гідна чотирьох балів. Звучить дивно - але така суть цього незвичайного тесту.
Існує пряма пропорційність між ступенем розвиненості креативного мислення і загальним інтелектом людини. Чим креативніше індивід, тим він розумніший, зібраніше, а також цікавіше як співрозмовник, тим більше що розвиток креативності - справа непроста.
Впливовість і успішність особистості в людському суспільстві також залежить від того, наскільки це креативна людина, наскільки він вміє творчо мислити і знаходити незвичайні рішення проблеми. Безініціативні юнак або дівчина в сучасному соціумі, побудованому на конкуренції, звичайно ж, не помруть від голоду ... Однак і директорами великих фірм такі люди - люди без фантазії - навряд чи стануть, і малоймовірно, що побудують блискучу кар'єру.
Тому зараз по-справжньому гостро стоїть питання про розвиток власної креативності.
Як розвинути креативність
Треба визнати, це дійсно непросте питання. На думку деяких вчених і психологів, креативність і творчість є суто вродженими властивостями людської психіки, які у людини або присутні, або спостерігаються в зародковому стані, або зовсім відсутні.
Рекомендуємо: Як розвинути уяву?
А все-таки - як розвинути креативність?
Багато психологів рекомендують для розвитку креативності зайнятися творчістю. Ідеально підійдуть, наприклад, такі види самореалізації, як:
- Малювання.
- Гра на музичних інструментах.
- Написання віршів або прози.
Завдяки цим заняттям людина поступово удосконалює свої творчі здібності, своє вміння створювати щось принципово нове. Ще один важливий момент. Креативність мислення потрібно розвивати не «для галочки», а з усвідомленим бажанням самовдосконалення і зміни свого життя на краще.
До речі, щоб розвинути здатність мислити нестандартно, бажано пам'ятати деякі секрети, існуючі в психології. Нижче представлено кілька найбільш цікавих:
- Концентруйтеся нема на результаті, а на тому, як цього результату досягти.
- Почніть писати розповідь ... з кінця.
- Спробуйте виконувати побутові справи іншою рукою.
- Поважайте випадкові думки і давайте їм хід.
- Пишіть в кафе - там ідеальний (середній) рівень шуму.
Остання порада про розвиток креативності, до речі, найбільш перевірений часом - відомо, наприклад, що Джоан Роулінг почала писати свого знаменитого «Гаррі Поттера» на серветці в кафе ... Ми не закликаємо вас до такого екстремального способу написання роману - проте, погодьтеся, певна похмура естетика в цьому присутня.
Рекомендуємо: Обдарованість - що це?
Найстрашніші вороги будь-якої креативності - це два страху: страх критики та страх помилитися. Саме банальна боязнь часом не дає нам зробити велике відкриття і скласти щось воістину видатне.
Дійсно, часом креативному і винахідливому людині доводиться стикатися з роздратуванням або навіть недоброзичливістю. Цінуйте свій душевний і емоційний комфорт - ні в якому разі не опускайтеся до рівня своїх недоброзичливців! Працюйте над собою - і Всесвіт впаде до ваших ніг, неодмінно! Автор: Ірина Шумилова