Сьогодні: 13.09.2024

Як розвинути уяву

613

дівчинка«Уявіть собі ...» Скільки разів доводилося вам чути цей заклик? І ви слухняно представляли, запускаючи дивовижний механізм людської психіки - уяву.

А як працює цей механізм, як пробуджується фантазія? Що дозволяє винахіднику придумати новий пристрій, а письменникові створити образ героя або навіть цілого світу, в якому діє цей герой, - світу, ніколи не існувало в реальності?

Що ж таке уява? Які його природа і види? Як можна його стимулювати?

Загальні зведення і принципи роботи

Уява як психічний процес варто трохи особняком від інших, подібних до нього явищ психіки. Зазвичай уяву вивчається в комплексі з такими процесами, як пам'ять, мислення і сприйняття, - у них дійсно багато спільного.

Особливості уяви у тому, що, швидше за все, з усіх живих організмів властиво воно тільки людині. А ще, наприклад, в тому, що, на відміну від уже згаданих пам'яті і сприйняття, воно вивчено зовсім не так детально. Види і функції, риси і властивості уяви в психології поки є швидше гіпотези і здогадки, ніж підтверджені факти.

дівчина на травіТому і найпоширеніший заголовок глави про уяві в підручниках «Загальна характеристика уяви» можна сприймати буквально. На сьогоднішній день психологія і справді може охарактеризувати уяву лише в загальному, проте саме ця здатність психіки дає нам надію, що в недалекому майбутньому поняття про уяві буде набагато повніше.

Напевно, немає потреби пояснювати, наскільки велика роль уяви в житті людини. Найважливіші функції уяви - це пізнавальна (яка активізується в ситуаціях нестачі інформації і допомагає висувати гіпотези) і афективно-захисна.

Остання оберігає психіку від небажаних переживань і травм і особливо активна у дітей. Також важлива функція планування, яка дозволяє створювати образ бажаного в майбутньому об'єкта і намічати можливості його досягнення.

Велика роль уяви і для науки, в рамках якої воно вивчається. Як припускають деякі автори, психологія могла почати розвиватися саме через інтерес до цього психічному процесу, який, затьмарюючи інші, викликав найбільше запитань і захоплення.

дівчина в рожевомуЯке визначення даного нас поняття прийнято зараз в науці? Воно досить просте: здатність до створення нових психічних образів на основі тих, які вже збережені в психіці людини.

Іншими словами, нові образи будуються шляхом перебудови тих, які знаходяться в пам'яті (ось і зв'язок з пам'яттю), або тих, що отримані за допомогою відчуття і сприйняття (про зв'язок з цими процесами ми теж вже говорили). Без такого «фундаменту» уяву працювати не може: тому, на жаль, глуха людина ніколи не зможе уявити спів птахів або шум моря, а сліпий не зрозуміє, чому червоний колір відрізняється від зеленого.

Рекомендуємо: Що таке інтуїція?

Які психологічні механізми уяви? Інакше кажучи, які процеси лежать в основі його роботи? Основних таких процесів (ще їх називають прийоми уяви) чотири.

  • Акцентування - виділення окремої риси об'єкта і перебільшене її зображення.
  • Типізація - створення узагальненого образу, що включає в збірному вигляді риси багатьох інших (згадаймо збірні образи героїв в літературі).
  • Перебільшення або применшення окремих характеристик об'єкта.
  • Комбінування - створення нового образу шляхом поєднання рис декількох вихідних.

різноманітність форм

дівчинаВиди уяви численні. Вірніше навіть сказати, численні параметри для їх виділення. Наприклад, таким параметром може бути навмисність.

Згадаймо початок тексту: «Уявіть собі ...» Це уява, запущене свідомо, інакше кажучи, довільне. Мимовільне ж починає працювати сама по собі: це сновидіння, образи, що виникають у стані напівдрімоти і йому подібних.

Рекомендуємо: Обдарованість - що це таке?

Розрізняють такі форми уяви, як активне і пасивне. Пасивне уяву підпорядковується суб'єктивних факторів і створює образи, які не реалізуються і часто не можуть реалізуватися взагалі. З активним видом ми маємо справу тоді, коли є намір представити щось конкретне, тобто цей вид змикається з довільним, про який було згадано раніше.

дівчинаАктивна уява може бути відтворює і творчим. Відтворює (репродуктивне) - це уявлення по опису, малюнку, креслення, розповіді. Творче, або продуктивна уява вже своєю назвою наочно демонструє, як пов'язані уяву і творчість. Це створення абсолютно нових образів, які потім, як правило, втілюються в оригінальних творчих результатах (будь то наука, мистецтво, техніка або інша сфера діяльності). Творча уява - більш складний процес, ніж відтворює.

Як видно, види уяви та параметри їх виділення в різних класифікаціях накладаються один на одного і перетинаються, що ще раз свідчить про те, що цей психічний феномен поки не вивчений досить повно і грунтовно.

як підштовхнути

Розвинена уява - мрія багатьох, але як же його розвивати? Московський фахівець з когнітивним дослідженням кандидат психологічних наук Марія Фалікман серед всіх видів стимуляції творчості виділяє два найвідоміших і ефективних.

  • Теорія рішення винахідницьких задач (ТРВЗ), запропонована радянськими вченими.
  • Синектика - розробка американських психологів.

Перший метод хороший саме для винахідників. Що він нам пропонує? Наприклад, такий незвичайний і навіть, на перший погляд, кумедний спосіб. Уявімо, що стоїть перед вами завдання вирішують безліч маленьких чоловічків.

хлопецьВони можуть пересуватися, виконувати різні маніпуляції - все що завгодно, лише б рішення було знайдено. Такий прийом допомагати побачити роботу майбутнього механізму і відкриває перед винахідником картину того, як його пристосування повинно бути влаштовано.

Другий спосіб побудований на аналогіях. При вирішенні задачі потрібно спробувати знайти щось, що працює подібним чином. Аналогія може бути проведена навіть з людським тілом! Наприклад, все воно - організація, частини - її відділи. Як частини зв'язуються між собою, як досягається їх узгоджена робота?

Рекомендуємо: Що значить: інсайт?

Можливо, щось подібне можна застосувати і в реальному організації. Можлива і фантастична аналогія. Як залучити покупця в магазин? Нехай магазин прийде до нього сам! Звідси й ідея інтернет-покупок.

Але що, якщо конкретного завдання поки немає, а хочеться просто володіти багатою фантазією? Як розвинути уяву взагалі, безвідносно до сфери діяльності і наявністю або відсутністю певної проблеми? Є кілька вправ, які стимулюють розвиток уяви.

  • Буріме - гра, відома не одне сторіччя. Потрібно складати вірші з наперед заданими римами.
  • Обговорення мистецтва. Придумуйте свої трактування живопису (особливо абстрактної), музики або літературних творів, опишіть асоціації, які викликають у вас предмети мистецтва.
  • Поставити себе на місце іншого - хороший спосіб підштовхнути фантазію. Це може бути навіть випадково зустрінутий перехожий. Куди він йде, що любить? З якими ситуаціями стикається кожен день? А як би в них себе вели ви?
  • Збирайте коробку спогадів - листівок, вирізок з газет, квитків, вподобаних дрібниць ... Потрібен свіжий погляд? Дістаньте з коробки річ навмання і постарайтеся знайти зв'язок між нею і поточним станом справ.
  • Список компаній. Складіть список улюблених (або ненависних) речей і до кожної підберіть кілька асоціацій. Чим далі вони від реальності, тим краще.
  • Незавершений малюнок. Це парна гра. Перша людина малює кілька хаотичних ліній, а другий потім намагається домалювати елементи так, щоб вийшло осмислене зображення.

Це, мабуть, навіть не вправи, а гри: їх виконання більше схоже на розвагу, а не на серйозну, напружену діяльність. Розвивати уяву такими способами не тільки корисно, але й приємно. Автор: Євгенія Безсонова