Сьогодні: 11.10.2024

Явище персевераціі в психології

774

дівчинаОдним з найбільш неприємних проявів нав'язливості вважають персеверация мислення. Вона може спостерігатися у людей абсолютно різного віку і статі. Характерною особливістю є повторення якоїсь фрази або руху.

Мінімальним прикладом може послужити пісня, яка надовго «застряє» в голові. Дуже багато хто помічав, що деякі слова або мелодію хочеться вимовляти вголос протягом деякого часу. Звичайно, така ситуація є слабкою подобою даного захворювання, але сенс у нього саме такий.

Люди, які страждають від цієї напасті, абсолютно не контролюють себе в такі моменти. Нав'язливе повторення виникає абсолютно спонтанно і так само несподівано припиняється.

Причини виникнення проблеми

У психології і психіатрії встановлено, що персеверация з'являється на тлі будь-яких дисфункцій і травм. Вона може перерости в більш важкі форми захворювань, а також в фобії. Серед найчастіших причин появи даного ускладнення виділяють наступні:

  • Своєрідна реакція на неприємні події, стрес або високе навантаження.
  • Наслідки афазії, коли порушення в мові сформувалися вже давно (виникає через вроджених відхилень, струсів).
  • Черепно-мозкові ушкодження, при яких найбільше постраждав орбітофронтальної ділянку кори головного мозку.
  • Відхилення в області лобових часток кори головного мозку.
  • Невропатичні безсилля перед певними подразниками.

Також існують певні типи людей, які часто схильні до прояву подібної нав'язливості:

  • Особистості, для яких характерне надмірне захоплення навчанням. Найчастіше вони обирають якусь одну область, на якій зациклюються. Таке нерідко зустрічається у геніїв. На жаль, грань між обдарованістю і патологією дуже важко побачити.
  • Особи, сильно потребують уваги і підтримки інших. У дитинстві вони могли бути обділені турботою батьків і друзів, тому така реакція неминуча. Демонстрація своїх відхилень - це спосіб привернути увагу, викликати співчуття, небайдужість.
  • Люди, одержимі нав'язливими звичками. Наприклад, вони миються, чистять зуби, користуються дезинфікуючим гелем частіше, ніж того вимагає гігієна. Те ж саме відбувається з іншими ідеями і діями, які повторюються необгрунтовано багаторазово.

Варто сказати, що деякі також плутають звичайну наполегливість і цілеспрямованість з даною патологією. Іноді подібні дії виникають через порушення пам'яті, а не персевераціі.

Типи прояви підвищеної нав'язливості

дівчинаВиди прояви розглянутої дисфункції залежать від першопричини. Різні проблеми відображають своєрідні фінали подій. Залежно від причини появи нав'язливості розрізняють:

1. Моторний тип. Пов'язаний з порушеннями в прімоторном ядрі мозку. Виявляється в повторі одного руху, яке завжди виконується однаково.

2. Персеверация мислення. Зациклення на якийсь думки, яка не дає спокою. Саме тому людина може використовувати її занадто часто в процесі комунікації. Такі люди не завжди шукають співрозмовника - вони можуть повторювати «коронну» фразу собі самим. Але вони нерідко вживають її і в розмові з кимось, навіть якщо до тематики бесіди це має ніякого відношення.

3. Мовний вигляд. Причина захворювання аналогічна моторного типу, але його наслідки проявляються в мовному поведінці. Індивід починає використовувати одну і ту ж фразу або слово дуже часто. Причому найчастіше він робить це в письмовій формі. Все відбувається через ураження півкуль мозку. Цікаво, що у лівшів спостерігається розлад в правій півкулі, а у правшів - в лівому.

дівчинаТакож існують більш «згладжені» прояви персевераціі. Вони можуть виражатися у вигляді постійно повторюваного питання, який давно отримав відповідь, а також в обговоренні небезпечної ситуації, яка вже не становить загрози.

Моторні персевераціі іноді виникають через незадоволення якоюсь ситуацією. Наприклад, людина не може відкрити банку або коробку довгий час. Замість того щоб відкласти предмет, він починає стукати ним по столу з одноманітним ритмом.

Рекомендуємо: Як позбутися від переживання?

Крім того, варто згадати і про ситуацію, коли особистість постійно прокручує в пам'яті один і той же розмова, незмінно називає іншу людину чужим ім'ям і т.п. До речі, коли людина давно вийшов з ванної, але ще довгий час ходить з рушником в руках, це теж можна назвати легкою стадією персевераціі.

У дітей це може виражатися дещо інакше. Якщо ви помічаєте, що ваше чадо постійно малює один і той же малюнок або чеше одне і те ж місце, то варто звернути на це увагу. Також персеверация мислення проявляється в вузько іграх протягом довгого часу. Нормальний дитина в будь-якому випадку буде цікавитися різними способами проведення часу.

Рекомендуємо: обсессии - це

Що стосується фраз або одних і тих же питань, то вони нерідко виявляються саме з ранніх років. Особливу настороженість повинні викликати часто повторюють слова, які абсолютно не мають відношення до розмови.

Способи вирішення проблеми

чоловікЯкщо ви помічаєте якісь системні повторення у себе або своїх близьких, то негайно зверніться до лікаря. Можливо, ваші страхи не пов'язані з даною патологією, а мають іншу причину. Також не зайвим буде почути, що все у вас добре і турбуватися нема про що.

На початковому етапі доктор всього лише проведе тест, а вже потім буде призначати обстеження, якщо ситуація вимагає цього. Сам тест буде складатися з простих питань, які, можливо, знайомі вам по деяким фільмам або серіалів. Випробування буде полягати у вирішенні деяких завдань, які можуть таїти деякий підступ.

Також існує кілька способів психологічної допомоги, які не вимагають медикаментозних втручань:

1. Переорієнтування. Навмисне відволікання пацієнта шляхом зміни тематики розмови. Позитивного ефекту можна домогтися і методом різкої зміни довго повторюваних вправ.

дівчина з чашкою2. Обмеження. Це певний ліміт нав'язливих дій. Тобто лікар дозволяє хворому здійснювати персеверация, але сам приймає рішення про її допустимої тривалості. Наприклад, дозволяє сидіти за комп'ютером тільки в певні години.

3. Профілактика. Досить часто моторний тип і персеверация мислення присутні одночасно. Сенс профілактики полягає в тому, щоб виключити саму можливість фізичних проявів, які зазвичай властиві цій людині. Наприклад, якщо він постійно пише якусь фразу, то потрібно постаратися прибрати від нього олівці з ручками і папір.

Рекомендуємо: Що таке монотония?

4. Переривання. Для цього пацієнта піддають станом шоку, відкрито забороняючи йому виробляти нав'язливі дії. Лікар може навіть накричати на хворого, сказавши, що його поведінка неправильно або безглуздо. Якщо стадія захворювання несерйозна, то можна розповісти про наслідки і проблеми його патології, що може пробудити в пацієнта інстинкт боротьби.

5. Ігнорування. Намагатися не реагувати на дії людини, роблячи вигляд, що нічого не відбувається. Подібна поведінка часто призводить до позитивного результату, адже випробуваний розуміє, що у оточуючих немає зацікавленості. Особливо ефективно така практика діє на тих, у кого подібний дефект розвинувся через нестачу в житті уваги і турботи.

дівчина в поле6. Розуміння. Щира розмова з пацієнтом, який передбачає озвучування його припущень про ситуації, що склалася. Таким чином людина сама починає усвідомлювати свої проблеми і способи боротьби з ними.

7. Очікування. Ця стратегія означає спокійне спостереження за присутністю або відсутністю змін, які проявляються при застосуванні вищезазначених методів. Якщо позитивної тенденції немає, то можна переходити до іншого способу лікування. Автор: Олена Мелісса