Що може бути важливіше для психічного здоров'я, ніж нормальне відчуття реальності? Ті, хто хоча б раз у житті стикався з почуттям, коли звичні рамки дійсності «змащуються», підтвердить: мало що здатне вселити такий же страх.
Чому ж виникає відчуття нереальності того, що світу, і як з ним боротися?
Причини і симптоми
Мовою фахівців розлад, при якому навколишній світ раптом втрачає звичні форми, фарби і звуки, називається дереалізацією.
Дереалізація - це не самостійне захворювання, як правило, вона виникає на тлі існування інших психічних проблем, часто разом з депресією і неврастенію. А може відчуття нереальності того, що відбувається з'явитися і у в цілому здорової людини - як відповідь на фізичне і розумове перенапруження, стресову ситуацію.
Також серед причин дереалізації називають соматичні (тілесні) захворювання, алкогольну чи наркотичну залежність. Грає роль і особистість людини: у людей вразливих, ранимих, з нестійкою психікою ймовірність виникнення стану дереалізації особливо висока.
Взагалі, як показують спостереження, найпоширеніша мішень для дереалізації - перфекціоністи, одержимість яких якийсь завданням вступає в протиріччя з усвідомленням того, що вони не зможуть втілити її в життя на максимально високому рівні. Тож не дивно, що в психоаналізі відчуття нереальності того, що розглядається як наслідок внутрішньоособистісних конфліктів і тривалого придушення бажань (можливо, неусвідомлених).
Як саме проявляється дереалізація?
- Різні зорові спотворення: вся навколишня дійсність стає плоскою або бачиться в дзеркальному відображенні, тьмяніють кольори, предмети втрачають чіткі контури.
- Слухові спотворення: звуки здаються занадто тихими або занадто гучними, невиразними або лунають здалеку.
- Змінюється сприйняття простору і часу: складно відокремити один день від іншого, час починає сповільнюватися або, навпаки, йти надто швидко. Звичні місця сприймаються як незнайомі, людина не може зрозуміти, куди йому рухатися. Сюди ж відносяться ефекти дежавю і жамевю ( «ніколи не бачене», коли знайома людина або простір здаються абсолютно невідомими).
- Притупляються почуття і емоції.
- При важких формах відбувається розлад пам'яті.
Важливо, що в переважній більшості випадків при дереалізації зберігається критичне мислення: людина розуміє, що предмети в його сприйнятті нереальні, незвичайні, не відповідають дійсності, зберігається можливість контролювати вчинки, усвідомлення необхідності подолати цей стан.
З дереалізацією тісно пов'язане явище деперсоналізації. Деперсоналізація - це порушення самосприйняття, коли людина дивиться на свої дії ніби з боку, не може ними керувати (в цьому випадку ми також говоримо про збереження критичного мислення, оскільки особистість усвідомлює, що не контролює себе).
Два цих стану часто супроводжують одна одну, тому в психологічній практиці часто вживають один загальний термін «дереалізація» для позначення перекрученого сприйняття реальності (також використовується формулювання «синдром дереалізації-деперсоналізації»).
Рекомендуємо: Ідентичність в психології
Від дереалізації потрібно відрізняти заперечення реальності - один з механізмів психологічного захисту. Коли він включається, людина не усвідомлює і не приймає факти або події, що представляють для нього загрозу, небезпеку або джерело страху. У цьому головна відмінність заперечення від іншого способу захисту - витіснення, при якому інформація все-таки потрапляє в свідомість, а потім витісняється звідти.
Зазвичай заперечення - перша ланка в ланцюзі реакцій на дуже болючу інформацію. За розповідями знайомих, з кіно чи літератури багатьом напевно знайома картина: хворий, категорично заперечує звістку про свою швидку смерть. Також заперечення реальності виступає як симптом психічного розладу. Воно може виникати при маніакальному синдромі, шизофренії і інших патологіях.
Як повернутися в даний
Стану дереалізації і деперсоналізації можуть тривати від декількох хвилин до декількох років. У разі виникнення симптомів втрати реальності необхідно звернення до фахівця, адже тільки він зможе визначити, чи був напад викликаний втомою і стресом або є ознакою серйозного психічного розладу.
На щастя, майже завжди прогноз при лікуванні дереалізації сприятливий.
Що робити під час самого нападу? По-перше, ні в якому разі не сприймати його як початок божевілля, навпаки, постаратися переконати себе, що дереалізація тимчасова, а за нею неодмінно піде повернення в справжнє життя.
Рекомендуємо: Що таке галюцинації?
По-друге, спробувати нормалізувати дихання. І нарешті, психологи радять зосередитися на одному об'єкті і розглядати його, тільки без зайвої напруги.
Є ще один прийом, спрямований на зниження почуття страху, яке неминуче виникне при дереалізації: перемикання уваги на щось, що приносить задоволення (наприклад, з'їсти цукерку).
Ця порада особливо актуальне для тих, у кого напади повторюються регулярно. Поступово виробиться рефлекс, який замінює страх на приємні емоції, який допоможе впоратися з панікою.
Зрозуміло, всі ці маніпуляції не скасовують необхідність візиту до лікаря. Навіть якщо напад дереалізації був одиничним і короткочасним, необхідно проконсультуватися з фахівцем.
Рекомендуємо: Сприйняття: види і властивості
Взагалі, Дереалізація, як і всі розлади сприйняття, звичайно, набагато простіше не допускати, ніж лікувати. Що можна зробити для профілактики дереалізації?
- Встановити чіткий режим дня, чергувати роботу і відпочинок, повноцінно висипатися.
- Виконувати фізичні вправи.
- Знизити кількість алкоголю і сигарет, по можливості відмовитися від впливають на психіку ліків.
- Спробувати концентруватися на повсякденних почуттях: розрізняти певні кольори в навколишній обстановці, виокремлювати окремі звуки, зосереджуватися на будь-якій справі, навіть самому незначному. Якщо дереалізація пов'язана із зоровими спотвореннями, приділити особливу увагу візуальній складовій світу, якщо з акустичними - звуковий і так далі.
- Постаратися знизити кількість стресових факторів.
Остання порада, напевно, самий заскладним, проте в той же час і найбільш значимий: жити в гармонії з собою, займатися тим, що подобається, не картати себе за помилки і вірити в краще - найдієвіші методи для збереження здорової психіки. Автор: Євгенія Безсонова