Чому відбувається віддалення людей від зовнішнього світу? Наскільки серйозною є проблема відчуження, і в чому суть ефекту відчуження? Давайте обговоримо і розкладемо все по поличках.
епічний театр
Що означає поняття «ефект відчуження»? У чому його суть і сенс? Будемо розбиратися поступово.
Сам термін зародився на сцені епічного театру, «батьком» якої став Бертольд Брехт. У чому відмінність епічного театру від класичного аристотелевского?
Вся справа в переважанні розуму над почуттями. Брехт робив ставку на логічне мислення, розум. Зайве залучення в сюжет заважає цьому, тому потрібно сцену і глядача «розвести по різних кутах».
Ефект відчуження - це процес усунення зображуваних вигаданих героїв і подій від їх прототипів, шляхом наділення їх незвичайними, невластивими їм властивостями для свідомості прикордонної лінії між глядачем і сценою.
Навіщо потрібна ця сама риса? Відповідь проста. Мета такого відчуження - змусити глядача аналізувати, критикувати відбуваються.
В епічному театрі не потрібно повного занурення в особистості героїв. Не потрібно бути налаштованим на емоційну хвилю п'єси. Необхідний лише тверезий, неупереджений погляд.
Створити ефект відчуження можна декількома способами:
- Взяття за основу іншого твору - беремо класичний оригінал і переосмислюємо його заново, причому сюжетні лінії можуть бути змінені, так і вчинив Брехт у своїй «Тригрошова опера», взявши за основу твори Гейне.
- Основою може послужити і повчальна притча - наприклад, в п'єсі «Добра людина з Сичуані» і «Кавказьке крейдяне коло».
- Вибір сюжету, в основі якого лежить легенда або ж фантастика.
- Авторські ремарки; хори і балади; перетворення декорацій на сцені на очах у глядачів; незначна кількість реквізиту та багато інших прийомів.
Епічний театр зі своїми характерними прийомами виник не випадково. І зовсім не з порожнечі з'явився на світло. На його виникнення вплинули:
- Елизаветинский театр і драми епохи Шеспіра.
- Східноазіатський театр, де було характерно відчуження.
- Естетика Просвітництва.
Чим корисний епічний театр для людей? Хоча б тим, що впливає на людський розум за допомогою аналізу ситуацій, в які потрапляють герої і в кінцевому рахунку знаходять самі з них вихід.
Відбувається стимуляція критичної позиції, коли начебто знайоме стає новим і непізнаним, що викликає у глядача бажання діяти. В цьому і полягає основна суть ефекту відчуження. Виховання активної життєвої позиції є одним з головних критеріїв і цілей епічного театру.
Історія поняття
Ще стародавні філософи, такі як Платон і Аристотель, присвячували свої праці поняттю відчуження. Цю естафету у них переймали наступні покоління філософів, які розвивали думки попередників аж до Нового часу. Їх усіх об'єднувало те, що в їхньому розумінні відчуження обмежувалося сферами політики і економіки, а це ніяк не можна назвати вичерпною трактуванням даного поняття.
Відчуження за своєю природою може бути тотальним і охоплювати всі сфери життя людей, в тому числі і їх міжособистісні відносини. При цьому необхідно брати до уваги і той факт, що відчуження людини не може бути абсолютним. Не можна повністю ізолюватися від усього, сама природа не допустить цього.
Постараємося розібратися в цьому питанні більш детально, так як тема задоволена обширна і вимагає поглибленого вивчення.
Рекомендуємо: Відчуття нереальності того, що відбувається
Відчуження - явище багатостороннє. Воно може виникнути в кожній сфері нашого життя, тому і виділяють кілька різновидів.
1. Відчуження на роботі. Не всім пощастило займатися улюбленою і радісним справою: хтось мріяв про сцену, а змушений заробляти на життя важкою працею секретарки, наприклад. Сидячи на робочому місці «від дзвінка до дзвінка», не зацікавлене, чисто механічно виконуючи доручення начальства, люди проводять свій час.
З колегами відносини такі ж «механічні». Люди вважають, що ніяк не можуть вплинути на робочий процес, тому не прив'язані до роботи. Більш того, вони вважають час, проведений там, змарнованим.
2. Відчуження в суспільстві. Приходите ви в якусь державну організацію, для того щоб вам надали допомогу в важливому питанні, і що ви бачите? Потрібно зібрати купу паперів, отримати друку, дочекатися черги, і, як часто буває, перед вашим носом закривають двері.
Це сувора дійсність. Як не відчути себе самотнім і непотрібним своєму ж державі? Почуття незахищеності, неприємний осад в душі і зневажливе ставлення сприяють віддаленню.
Рекомендуємо: Види і властивості сприйняття в психології
3. Відчуження людей, що живуть по сусідству. Як звуть ваших сусідів? Хоча б як вони виглядають? Хто живе поруч з вами? Родина? Літня пара? Знімають квартиру студенти? Більшість людей не зможуть відповісти на ці питання. І це не дурниця, це теж збільшує прірву між людьми.
4. Відчуження від потреб. Часом ми часто відмовляємо собі в задоволенні будь-яких потреб, що входить в звичку і, в кінцевому рахунку, ці потреби «відпадають» як рудимент.
5. Відчуження від самого себе. Найстрашніше з усього. Ти перестаєш приймати самого себе і поступово відривається від своєї власної особистості.
Давайте розберемо аспекти відчуження з психологічного боку:
- Безсилля. «Я не можу нічого зробити», «Я не можу ні на що вплинути», «Моє рішення (дія) нічого не змінить» - знайоме? Людина впевнений в цьому і намагається переконати оточуючих людей в своїй марності, навіть не пробуючи нічого зробити.
- Безглуздість. «А який у цьому сенс?» - немає сенсу, немає мети, немає прагнення. Життя, яку проживають даремно, пливе за течією, пофарбована в сірі фарби.
- Відсутність норм поведінки. Нагрубити? Звертатися на «ти» до незнайомої людини? Чого тільки не зустрінеш в світі втрачених моральних цінностей.
- Ізоляція. Світ змінюється, його структура теж, разом з цим ми опиняємося в більшій ізоляції, відчуваючи себе самотніми.
- Замкнутість. Ми втрачаємо зв'язок з навколишнім світом, занурюємося в себе з тих чи інших причин, не помічаючи нічого навколо.
серйозна хвороба
Відчуження людини - наісерьезнейшей проблема, яка може бути викликана психічними захворюваннями, а також може і сама стати хворобою. Якщо людина цим хворий, то спочатку світ здається далеким і покритим туманом, а після починається віддалення від самого себе.
Давайте спробуємо виділити симптоми хвороби:
- Дереалізація. Людина виявляється в рідному домі, але для нього все незнайоме і чуже. Світ бачиться ніби крізь матове скло, стає безбарвним, люди втрачають свою значимість.
- Деперсоналізація. Власне тіло, здається, більше не твоє тіло, і сприймаєш його з боку. Чи не сприймаєш ні свої думки, ні потреби, відокремлюєшся від себе.
- Відчуження в сім'ї. Якщо робота в тягар і звідти повертаєшся, ледве волочачи ноги, то вдома очікуєш зустріти розуміння і підтримку. А там часто одне розчарування: взаємні претензії, докори. Не маючи можливості і бажання виправдати надії один одного, люди стають чужими, віддаляючись все більше і більше.
- Відчуження і відпочинок. Як часто зараз, бачачи насильство, жорстокість або людини, яка потрапила в біду, хапаються за телефон, щоб зробити злощасне Селфі, замість допомоги? Коли оточений цим, то почуття притупляються, і ти стаєш байдужим і жорстоким.
Відчуження - це хвороба. Хвороба, з якою необхідно боротися. Необхідно подолати прірву, яка відділяє нас від зовнішнього світу, від інших людей.
Відчуження - це біль. Немає нічого страшнішого, коли від тебе віддаляється близький і кохана людина, а ти нічого не можеш вдіяти з цим.
Проблема відчуження - одна з найактуальніших проблем сучасного суспільства. Необхідно знайти способи її вирішення. А почати варто з себе самих. Допомогти відкрити двері в під'їзд сусідці, руки якої зайняті. Чи не пройти повз впав людини, допомогти йому встати. Подати в магазині з високої полиці товар низькорослого людини.
Рекомендуємо: Інфантильність - це
Бути добрішими, відкритішою. Не забувати про людяність. Вчитися співчувати.
Почніть з себе. Знайдіть себе, зрозумійте, чого ви хочете, будьте в гармонії з самим собою. Простягніть руку, стираючи межу між собою і світом. Автор: Віра Іванова