Сьогодні: 06.05.2024

Інфантильність: що ховається за поняттям

1851

дівчинаПсихічний інфантилізм - досить поширене на сьогоднішній день явище, яке притаманне як чоловікам, так і жінкам. Значення слова «інфантильність» - «незрілість».

Інфантильним можна назвати людину, яка, так би мовити, психологічно застряг в дитячому або юнацькому віці. Він є незрілим або має недорозвинену психіку. У поведінці його домінують такі моменти:

  • Неготовність взяти на себе відповідальність.
  • Відсутність життєвих цілей.
  • Невміння приймати правильні рішення в складній ситуації.
  • Небажання змінювати себе або власне життя.

Коротко про головне

Психологічний інфантилізм передбачає присутність у дорослих людей рис поведінки, які притаманні дітям. Якщо вірити психологам, то саме це розлад на сьогоднішній день є одним з найпоширеніших. Мало того, вони виступають базою для інших психологічних проблем.

хлопецьУ Росії найбільш гостро проблема інфантильності виявилася лише після перебудови, в 1990-х роках, в той час, коли існували довгий час радянські цінності перестали бути актуальними, та й весь уклад життя значно змінився.

Діти, народжені і росли в ті роки, можна сказати, були надані самі собі - в школах функція виховання була практично втрачена, а батькам доводилося багато працювати, щоб якось вижити в кризові роки.

Незрілість людини може бути декількох видів:

  • Психологічна.
  • Фізіологічна.
  • Соціальна.
  • Психофізичний інфантилізм.

Перший вид пов'язаний з тим, що психологічні процеси у дитини розвиваються повільніше, ніж належить, але це ніяк не пов'язано з порушеннями розумового розвитку. Інфантилізм фізіологічний виражається у вигляді порушеного або уповільненого розвитку організму.

Найчастіше це викликано або внутрішньоутробними інфекціями плоду, або кисневим голодуванням. Психофізичний інфантилізм - це комплекс фізіологічного та психологічного відставання.

ознаки

дівчинаПсихічний інфантилізм має ряд ознак і може проявлятися на різних етапах життя людини і в різних сферах. Це стосується як відносин з близькими людьми, так і роботи. У дорослого інфантильного людини і мислення, і риси характеру дуже схожі на дитячі. Наведемо основні ознаки інфантилізму психологічного:

  • Несамостійність.
  • Прагнення уникати проблем.
  • Відсутність життєвих цілей і прагнень.
  • Небажання розвиватися.
  • Неадекватність.
  • Егоїзм.
  • Схильність до залежностей.
  • Безвідповідальність.
  • Невміння спілкуватися.
  • Відсутність соціального зростання.
  • Малорухливий спосіб життя тощо.

Є ще один цікавий ознака інфантильного поведінки людини - надмірна захопленість іграми, гаджетами, шопінгом і т.п. Здається, що ця людина в дитинстві не дограв, і тому в дорослому житті інфант живе «граючи», любить нескінченні вечірки, розваги.

принцесаІнфантильний людина сконцентрована виключно на себе, але як особистість він не розвивається, самоаналіз йому теж чужий, зате ось егоїзму хоч відбавляй. Такі люди часто не розуміють оточуючих, не поділяють їхні погляди на світ і в своїй поведінці ніколи практично не зважають на інтереси інших людей.

Рекомендуємо: Чим характеризується психологічна зрілість?

Психічний інфантилізм проявляється ще й у відсутності життєвих цілей. Незрілі люди рідко до чогось прагнуть, не будують планів на майбутнє, намагаються уникати проблем і важких життєвих завдань.

Причини і прояви

Щоб відповісти на питання, як позбутися від інфантильності, необхідно спочатку визначитися з причинами цього явища. Найчастіше вони йдуть з дитинства. Якщо батьки давали дитині можливість нормально розвиватися як особистості і не дуже вторгалися в його внутрішній простір, то він повинен сформуватися правильної особистістю. А якщо в сім'ї є гіперопіка, то дитина навряд чи буде здатний нормально і адекватно вирішувати завдання, шукати виходи із ситуацій і жити повноцінним життям.

хлопецьСиндром психічного інфантилізму може проявлятися у вигляді прагнення людини перекласти відповідальність на інших, а самому жити безтурботним життям, розважатися і веселитися. При цьому інфант любить бути душею компанії або, так би мовити, блазнем. І навіть якщо у такої людини буде поганий настрій, він ніяк це не проявить, тому що його звикли бачити веселуном і клоуном.

Рекомендуємо: Що таке іпохондрія?

Має місце в житті сучасних людей і соціальний інфантилізм. Він проявляється у вигляді того, що людина не розвивається як особистість, не прагне до кар'єрного росту і заробляє мало грошей. Примітно ще й те, що інфанти володіють помітними, яскравими зовнішніми ознаками. Особа зазвичай висловлює презирство чи відраза, посмішка найчастіше іронічна, а куточки губ опущені донизу.

Психологічний інфантилізм, як правило, зароджується при несприятливих умовах виховання в підлітковому віці. На початкових етапах він проявляється у вигляді істерик, прагнення до маніпулювання людьми, непокори батькам, поганої успішності в школі.

Чоловіче і жіноче

До інфантильності можуть бути схильні як чоловіки, так і жінки. Чоловік інфантилізм, як кажуть фахівці, практично нічим не відрізняється від жіночого. Це стосується як причин, так і проявів. Єдина відмінність полягає в тому, що у суспільства зазвичай до чоловіків набагато більше вимог, ніж до представниць прекрасної статі.

дівчинаІнфантилізм у чоловіків частіше засуджується, таких людей прийнято називати «маміями». Як правило, інфанти не можуть завести сім'ю, заробляють недостатньо грошей, внаслідок чого не здатні себе забезпечувати.

Жіночий інфантилізм в суспільстві засуджується набагато менше, на нього дивляться, так би мовити, крізь пальці. Мало того, соціум часом заохочує кілька незріле поведінку молодих жінок. Пов'язано це з тим, що чоловікові подобається бути сильним, сміливим і піклуються про свою даму, яка в свою чергу йому підіграє, адже їй приємно, що у неї є свій «покровитель», що забезпечує її існування і робить її життя в багатьох планах простіше.

Психофізичний інфантилізм, на думку психологів, є серйозною проблемою, незважаючи на те, що багато простих людей списують його прояви на особливий спосіб життя, відмінність поглядів і т.п. Фахівці ж стверджують, що дитячість дорослої людини - найбільша перешкода в житті, тому що вона не дозволяє самовдосконалюватися і розвиватися.

гарна параСправедливості заради треба сказати, що, незважаючи на наявність інфантильності у чоловіків або у жінок, в житті таких людей можуть бути і позитивні моменти, пов'язані з особливостями їх психіки. Наприклад, такі люди наділені творчими здібностями, тому з них виходять хороші музиканти, актори чи художники.

Рекомендуємо: Поняття інтроспекції в психології

Психологія, описуючи інфантильність як явище, містить відомості про те, що інфантильність дуже яскраво проявляється у відносинах людей. Якщо інфант спілкується з емоційно зрілою людиною, то вони не можуть знайти спільної мови, між ними можуть виникати сварки або навіть взаємне роздратування. Але все-таки примітно, що інфант зазвичай тягнеться в спілкуванні до зрілим людям, тому що ця людина може в якійсь мірі зайняти позицію батька і додали емоційно незрілої особистості то, чого їй не вистачило в дитинстві.

пробуємо позбутися

У психологічній літературі містяться відомості про те, що будь-який незріла людина прекрасно усвідомлює свою проблему, будь то чоловічий інфантилізм чи жіночий. І кожен індивід, що має таке психологічне відхилення, задається питанням: як боротися з інфантильністю?

Незважаючи на усвідомлення свого недоліку і тих проблем, які він приносить в життя, жоден інфантильний людина не почне позбавлятися від незрілості самостійно. Тому на допомогу тут повинні прийти психологи і близькі люди. Причому чим раніше помітити проблему, тим швидше її можна буде вирішити.

хлопець на велосипедіБажано почати позбуватися від інфантильності прямо в підлітковому віці, коли вона тільки починає зароджуватися. Але, як то кажуть, кращий метод лікування - це профілактика. Так що батькам варто всерйоз задуматися про те, що їх дитина повинна формуватися зрілою особистістю.

Для цього йому потрібно давати більше самостійності, але не можна і перестаратися, тому що може вийти так, що дитина буде зовсім наданий сам собі, і в такому випадку гармонійна особистість не сформується точно. Автор: Олена Рагозіна