Сьогодні: 27.07.2024

Інстинкт: значення в житті людини

1046

дівчинаТі чи інші дії людини обумовлені безліччю факторів: потребами, бажаннями, психологічним станом особистості, вчинками інших людей ...

Однак в деяких ситуаціях єдиною рушійною силою залишається несвідоме тварина початок - інстинкти. Або все-таки немає, і говорити про інстинкти можна лише стосовно до істот з не такої сложноорганизованной нервовою системою? Спробуємо розібратися.

У тварин

Перш за все потрібно сказати, що в теорії інстинктів досі більше запитань, ніж відповідей, і ми можемо лише припускати і пропонувати, нічого не стверджуючи.

Визначення цього явища в цілому у різних авторів збігається. Отже, що таке інстинкт? У психології та фізіології так називаються вроджені автоматичні форми поведінки, що передаються у спадок. Вони, як прийнято вважати, складають основу поведінки тварин і необхідні для продовження фізичного існування організму і виду.

Це, наприклад, інстинкт виживання (тварини визначають хижака по запаху, впадають в сплячку в холодну пору року), статевий інстинкт (всі дії, спрямовані на успішне розмноження: боротьба самців за самку і так далі), материнський інстинкт (турбота про потомство) і інші.

В інстинктивному дії виділяють дві фази, або стадії: початкову і кінцеву, пошукову і завершальну. Під час першої фази працюють внутрішні чинники, під дією яких тварина шукає певний подразник: наприклад, пошук і вистежування видобутку для втамування голоду.

дівчина в лісіПротягом всієї першої фази діє затормаживающий механізм, і знімається він, як тільки подразник знаходиться, - з цього моменту настає друга фаза (поїдання здобичі). Під час першого етапу тварині властива велика варіативність дій, поведінку на завершальному етапі жорстко закріплено.

Рекомендуємо: Адаптація - це

Втім, у різних класів тварин ці фази мають різне значення. У тих, хто наділений доволі розвиненою нервовою системою і великими здібностями до вироблення умовних рефлексів, тобто навчання, дії у першій фазі можуть значно змінюватися під впливом індивідуального досвіду. А інстинктивні реакції, наприклад, комах абсолютно однакові в своєму прояві.

Інстинктивні форми поведінки відрізняє кілька важливих особливостей:

  • Генетична закріпленість.
  • Однакове прояв у всіх представників виду.
  • Неусвідомленість дій.
  • Здатність змінюватися під впливом умов середовища (повільно, протягом декількох поколінь; якщо ж звичне середовище трансформується різко, інстинкти стають марними).

Може здатися, що таке вроджене поведінка багато в чому схоже з безумовними рефлексами. Головна відмінність в тому, що рефлекс являє собою одну дію, інстинкт ж більш складний і включає в себе послідовність поведінкових актів, хоча не можна не визнати, що межа між поняттями «інстинкт» і «складний безумовний рефлекс» досить розмита.

дівчина в окулярахТак, за деякими класифікаціями, види інстинктів і види складних безумовних рефлексів багато в чому збігаються. Скажімо, відому класифікацію психолога і фізіолога П. В. Симонова часто відносять і до того, і до іншого типу реакцій.

Ця типологія включає три основних групи інстинктів: вітальні, рольові та саморозвитку. Як приклад першої можна привести інстинкт виживання, другий - інстинкт продовження роду і батьківський інстинкт, третьої - імітаційний і ігровий.

В людини

До сих пір ми згадували тільки тварин. А чи так само працюють інстинкти людини? Взагалі, в психології заперечується саме існування, принаймні в тій формі, в якій вони властиві тваринам. Можна згадати засновника психоаналізу Зигмунда Фрейда, який вважав, що рушійною силою в житті людини стають лише дві групи інстинктів: Ерос і Танатос, тобто прагнення до любові і прагнення до руйнування, смерті.

хлопець та дівчинаДо першої групи він відносив все, що сприяє збереженню і підтримці існування організму і виду в цілому: материнський інстинкт, прагнення до самозбереження і, звичайно, лібідо - сексуальну енергію. Друга ж група несе в собі бажання агресії і саморуйнування. На думку Фрейда, все життя людини визначається боротьбою цих протилежностей.

Рекомендуємо: Процес забування в психології

Безсумнівно, що на відміну від тварин, придбане поведінка в житті людини набагато більш значуща, ніж вроджене; крім того, величезний вплив має соціальний контроль, необхідність підкорятися законам, що діють в суспільстві. У той же час всі ми не раз переконувалися, що при певних станах (наприклад, під впливом алкоголю, наркотиків) здається, що від цих правил мало що залишається і людиною керують дійсно одні лише тварини сили.

Крім того, відмінність інстинктивного поведінки людини від інших організмів в тому, що людині єдиному з усіх живих істот під силу самому усвідомити і встановити його сенс, у тварин же цей сенс полягає лише в адаптації до навколишнього світу. Внаслідок цього у тварин інстинктивне поведінку обов'язкове до виконання, не допускає вибору, чого ми не можемо сказати про людей.

параПроте вважається, що у людей все-таки є кілька основних вроджених програм поведінки. Так, базовий інстинкт самозбереження у людини (він же інстинкт виживання) визнається більшістю авторів; крім того, вважається, що люди мають інстинктами продовження роду, соціальним, агресії і самовдосконалення.

Рекомендуємо: Що таке інтуїція?

У сучасній психології все більше дослідників схиляються до того, що вроджене і придбане в діяльності людини невіддільні одне від іншого, і практично кожен людський вчинок сплітається з обох цих форм. Автор: Євгенія Безсонова