Карл Густав Юнг - знаменитий швейцарський психіатр, що вніс величезний внесок в психотерапію, творець безлічі цікавих і актуальних методик. Карл Юнг також є основоположником так званої аналітичної психології.
Розробив концепцію психотипів. Широко відома теорія особистості Юнга. Нижче буде розказано, хто такий Карл Густав Юнг, коротко викладена його біографія і основи вчення.
біографія
Карл Юнг народився в кінці липня 1875 і помер влітку 1961 року, у віці 85 років. Майбутній великий психоаналітик був єдиною дитиною у своїх батьків. Хлопчик з відзнакою закінчив гімназію, особливо приваблювали його природні науки і культура минулих цивілізацій. Карл дуже добре знав латинь, що згодом дозволило йому досягти великих успіхів у медичній кар'єрі.
Дід і батько Юнга працювали докторами, і, можливо, саме тому Карл вступив на медичний факультет в одному з вищих навчальних закладів Базеля. По завершенні навчання він деякий час підробляв в Цюріху в психіатричній клініці, де був асистентом у знаменитого психіатра-дослідника Ейгена Блейтера. Рік по тому Карл Юнг навіть співпрацював з найбільшим психоаналітиком і психологом двадцятого століття Зигмундом Фрейдом.
Молода людина дуже швидко досяг статусу одного з перших осіб в русі психоаналізу, оскільки він став першим і наймолодшим в історії президентом Міжнародного психоаналітичного суспільства, а також редактором журналу з психологічним контентом, автором безлічі статей і літературних творів.
На початку нового століття Карл Юнг взяв у дружини юну Емму Раушенбах. У пари було п'ятеро дітей: син Франц і чотири дочки - Агата, Грета, Маріанна і Хелена.
На початку двадцятого століття Карл порвав з Міжнародної психоаналітичної асоціацією, залишив тодішній академічний психоаналіз і почав розробляти індивідуальну теорію. Згодом робота всього його життя отримала назву «аналітична психологія Юнга», або «юнгіанскій аналіз».
Дана методика комбінує в собі все краще, що було у Фрейда. Однак психіатр зі Швейцарії, на відміну від свого німецького колеги, які не концентрується на темі незадоволених сексуальних бажань в якості базисних потреб і двигуна всіх вчинків людини, а вважає за краще копати вглиб і вшир, розвиваючи і допрацьовує все те, що було сказано до нього.
З 1935 року Карл Юнг постійно займався викладанням психології в різних університетах Німеччини і Швейцарії, писав книги і статті для відомих медичних видань.
Після смерті він був похований на протестантському кладовищі маленького швейцарського містечка Кюснахт, де жив і працював в останні роки життя у своїй знаменитій Вежі.
Що цікаво, роботи Юнга частенько засуджувалися християнською церквою, проте сам психолог з дитинства був глибоко віруючою людиною. Над дверима в його будинку було вибито відомий вислів Еразма Роттердамського, філософа і теолога Середньовіччя: «Закликаємо чи ні, Бог присутній завжди».
основи вчення
Ідеї Карла Густава Юнга кілька разів зазнавали змін протягом його життя і професійної діяльності. Наприклад, в молодості він дотримувався сексистської теорії, що базується на тому, що чоловічий розум краще жіночого, оскільки у чоловіка розум переважає і панує над почуттям. До честі Юнга слід зауважити, що в подальшому він відмовився від цієї гіпотези.
Психіатром була розроблена структура особистості за Юнгом, яка, на його думку, складається з:
- Его.
- Особистого несвідомого.
- Колективного несвідомого.
Его - це усвідомлення і усвідомленість, внутрішнє «Я», а також все те в самій людині, що він звик ідентифікувати і порівнювати з самим собою.
Особисте несвідоме - це пережитий досвід, думки і почуття, які людина вважав за краще витиснути зі свого мозку. Також Особисте несвідоме включає ті переживання, які ще не досягли свідомості, тому що недостатньо сильні і сформовані, крім того, присутні сублімінальних сприйняття ... Іншими словами, це все те, чого людина не пам'ятає і не усвідомлює, проте воно впливає на нього і його вчинки.
Колективне несвідоме, згідно з Юнгом, містить загальнолюдські ідеї, пристрасті і архетипи (прототипи). Для більшості людей коли згадується Юнг, психологія несвідомого першою приходить на розум.
Короткий виклад основ його вчення чи допоможе усвідомити весь масштаб роботи, проте короткий опис буде корисно кожному, хто цікавиться психологією.
Рекомендуємо: Що таке несвідоме?
Теорія архетипів тісно переплетена не стільки з медициною, скільки з філософією і езотерикою, однак впізнавані образи-архетипи людина може знайти як в міфах і легендах, так і в повсякденному житті. Архетипи можна назвати природженими психічними структурами, які складають зміст Колективного несвідомого.
Юнга, як тонкого знавця людської душі, завжди привертав людина і його символи, тому найбільш відомими архетипами є анима і анімус - жіноче і чоловіче начала відповідно. Аніма - це спрямована всередину м'яка сила, вплив емоцій і настроїв. Анімус, в свою чергу, є жорстким і принциповим чоловічим началом.
В кожній людині присутня як аніма, так і анімус, причому пропорції не залежить від статевої приналежності, хоча існують в соціумі стереотипи часто впливають на розвиток і формування особистості. В інших культурах ці споконвічні архетипи знайшли втілення у вигляді Інь і Ян, Пурушу і пракріті, Ор та Клі ...
Можна також згадати інші цікаві архетипи: Діва (Кора), Мана-особистість, Зачарованого демон і Звір. Вони тісно пов'язані з людським характером і досить точно відображають деякі сторони людської душі.
Рекомендуємо: Психоаналіз - це
Також писав і розробляв Карл Густав Юнг психологічні типи (психотипи, в лексиконі сучасних психологів, або, якщо простіше, типи особистості).
Людина та її символи уві сні абсолютно не випадкові, оскільки сон - це не просто набір барвистих картинок, що нагадують про пережиті турботах або скрутному дні. Карл Юнг створив теорію сновидінь, взявши за основу постулат Фрейда про те, що у снах проявляються таємні думки, бажання і почуття людини.
Швейцарський психіатр розробив набір універсальних образів і сценаріїв, що виявляються в сновидіннях і дозволяють аналізувати їх. Завдяки цій унікальній методиці мільйони людей усвідомили свої страхи і змогли від них позбутися в досить короткі терміни.
Широке вивчення підсвідомості, розпочате цим психіатром слідом за Зигмундом Фрейдом, мало великий вплив на формування системи его-станів Еріка Берна. Американський психолог багато в чому запозичив визначення підсвідомості як «горища», в якому замкнені таємні бажання, мрії та враження людини, у свого американського колеги. Юнговские розробки в цій області зробили величезний вплив на весь сучасний психоаналіз, трансактний аналіз, а також наукову психологію.
Рекомендуємо: Фрейдизм і неофрейдизм
Карл Юнг розробив власну цікаву типологію, яка виявилася занадто складна, і тому відома лише у вузькому колі професіоналів. Він «довів до розуму» відому ще з часів Аристотеля типологію, протиставляють інтроверта і екстраверта, і збагатив її ще чотирма функціями-ознаками. Ці функції:
- Мислення.
- Почуття.
- Відчуття.
- Інтуїція.
Є безліч спрощень юнговской класифікації типів особистості; і найвідоміше спрощене подобу цієї типології - це нині неймовірно популярна соціоніка.
Внесок в психологію
Внесок Юнга в сучасну психологію дійсно великий. Тести на основі соціоніки проводяться в школах, університетах, а в деяких західних країнах - при прийомі на роботу. Теорія особистості Юнга використовується навіть в американській розвідці для підбору кандидатів на особливо складні і відповідальні посади.
Крім цього великий швейцарець розробив асоціативний метод Юнга, який сьогодні застосовується в сімейної психології, в педагогіці, а також в діагностиці та лікуванні різних психічних захворювань.
Навіть в двадцять першому столітті система аналізу сновидінь використовується в психології і психіатрії, допомагаючи виявляти душевні недуги і старанно забуті проблеми людини.
Карл Густав Юнг по праву вважається одним з найвидатніших мислителів в світовій історії, а його внесок у психологію і психіатрію практично неоціненний. Автор: Ірина Шумилова