Сьогодні: 04.12.2024

Карл Роджерс: основні теорії

2534

портретОдин з основоположників гуманістичної психології, Карл Роджерс (1902-1987), народився і виріс в Америці, в штаті Іллінойс, в сім'ї протестантів і фундаменталістів.

Поки він навчався в університеті Вісконсіна, планував стати священиком, але в семінарії почав цікавитися психологією. Далі вчений закінчив педагогічний коледж в Колумбійському університеті. У 1928 р отримав ступінь магістра психології, а в 1931 р - докторську ступінь.

Психолог створив особистісно-орієнтовану психотерапію. Основним елементом структури особистості, по Роджерсу, є концепція про людському «Я», яке формується в процесі взаємодії особистості і всього того, що її оточує, і завдяки «Я» регулюється основна складова поведінки людини.

Багато практикуючи, від класичної психології він перейшов до експериментальних методів. Свій підхід він називав «клієнт-центрованої терапією». Роджерс ніколи не звертався до нужденному в психологічної допомоги людині «пацієнт». По відношенню до нього він вживав тільки слово «клієнт». Клієнт-центрована психотерапія активно використовується в наші дні.

В ході консультацій з клієнтами психолог покладав на них прийняття основних рішень і висновків, що стосуються їх психологічних недуг, а сам він тільки ставив їм потрібний напрямок і допомагав розібратися. Вчений був упевнений, що найкраще виправити психологічну проблему і знайти її коріння може тільки сама людина, а сеанси терапії лише прискорюють цей процес.

книгиНа початку своєї професійної кар'єри вчений присвятив багато часу дослідженню проблем дитячої психіки. Результати досліджень і свої ідеї на цю тему він виклав в одній із перших книг «Клінічний догляд за проблемною дитиною». Книга користувалася популярністю в громадських колах і знайшла своїх читачів.

Через деякий час після видання книги про дітей Роджерс отримав посаду професора Огайского університету, що дозволило йому стати більш незалежним у дослідженнях та застосуванні на практиці своєї психотерапевтичної методики. Під час роботи в університеті. професор опублікував наступну книгу - «Клієнт-центрована терапія», в якій він виклав більш детально свої основні терапевтичні ідеї і теорію особистості.

В останні роки життя вчений поєднував свої психологічні теорії з політичною діяльністю. Помер Роджерс на 85-му році життя, залишивши помітний слід в психології.

Основні теорії

чоловікГуманістична психологія як окрема течія в психологічній науці виникла в Америці, в середині 20 століття, і була протилежна психоаналізу. Основоположники цієї течії - Ролло Мей, Абрахам Маслоу і, звичайно, Карл Роджерс. Карл Роджерс - всім відомий вчений, який досліджував становлення особистості людини.

Психологія гуманізму об'єднала багатьох вчених, які шукали більш позитивні способи аналізу і дослідження природи психіки і її формування у людини. Даний напрямок психології не розглядало особистість як щось нецілісність, що складається з різних компонентів. Акцент був зроблений саме на єдність всіх елементів психіки, завдяки яким формується особистість, «Я».

Рекомендуємо: Когнітивна психотерапія Бека

Для К. Роджерса людина - це головна цінність. Вчений захоплювався людьми, їхніми нескінченними можливостями до самопізнання і осмислення, тому в своїй практиці він розкривав саме позитивну сутність індивіда, вказував клієнту на його кращі сторони. Він вважав, що індивід постійно еволюціонує і прагне до досягнення вищих цілей. Але цю точку зору критикували дуже багато психологів.

Основна теорія особистості Карла Роджерса безпосередньо спирається на гуманістичну психологію. Людина з народження схильний до самоствердження, тобто до реалізації своїх потреб і бажань. У дослідженні теорії особистості вчений в основному використовував феноменологічні і холістичні техніки.

листиПерший підхід спирається на суб'єктивний досвід індивіда, який інтерпретується як психологічна реальність. З точки зору другого підходу, людина складається із сукупності особистісних компонентів, завдяки яким він сприймається цілісно.

Головне визначення в теорії психолога - «Я-концепція», або «самість», під чим мається на увазі усвідомлення себе і своїх зв'язків з навколишнім світом. Єдине «я» індивіда також є ключовим поняттям в системі ідей вченого. Концепція «Я» має на увазі як реальну «самість» людини (ту, яка формується і проявляється в дійсності, в соціумі), так і нереальну (яку людина хотіла б втілити в життя: ідеальне «я»).

Рекомендуємо: Чим займається практичний психолог?

У своїх працях Роджерс також писав про те, що для повноцінного особистісного зростання і розвитку індивіду необхідна позитивна оцінка його якостей або діяльності. Потреба в позитивній оцінці можна задовольнити лише в тому випадку, якщо особистість відчуває себе гармонійно і комфортно в повсякденному житті, якщо її поведінка можна порівняти з внутрішньої «Я-концепцією».

Підсумки досліджень психолога

дівчина читаєУ біографії вченого можна знайти опис багатьох його праць і теорій, завдяки яким психологія істотно збагатилася. Вчений приділяв багато уваги особистості і її взаєминам з миром і іншими людьми.

Він виявив безпосередній вплив міжособистісних відносин на розвиток і зміна особистості. Карл Роджерс докладно описав різні варіації відносин в книзі «Психологія подружніх відносин». У цій роботі основний акцент робиться на перебіг і вибудовування відносин між чоловіком і дружиною, що розглядаються на прикладі різних ситуацій. Порушуються проблеми сімейних цінностей і обговорюються способи вирішення виникаючих проблем.

Таким чином, Карл Роджерс:

  • Відомий як автор нового ефективного методу в психотерапії - клієнт-центрована підходу.
  • Одним з перших став розвивати і поширювати техніки інтенсивної групової терапії.
  • Є одним з головних представників гуманістичної психології, яка на сьогоднішній день активно практикується багатьма психологами і використовується в багатьох сферах суспільного життя.

До кінця життя Роджерс почав досліджувати змінені стани людської свідомості. Він їх називав «простором усередині» - тобто розглядав як джерело сил і можливостей свідомості людини. Вчений став ще більш розкутими і емоційним.

У 60-і рр. Роджерс створював і пропагував «групи зустрічей», що на сьогоднішній день відомо як групова терапія. Вчений також цікавився новими молодіжними рухами і такими людьми, як хіпі. Автор: Дар'я Сергєєва