Сьогодні: 20.05.2024

Казкотерапія для дітей і дорослих

769

дівчинкаДля кожного з нас світ дитинства починається з казок. Казки про тварин, про казкових героїв, про їхні пригоди - смішні, сумні, іноді страшні, але завжди з хорошим кінцем.

Казки - це завжди диво, диво. І ми сприймаємо це диво природно, не опираємося змінам і змін, ми готові пустити їх в своє життя. Казки можна перечитувати багато разів, кожен раз співпереживаючи героям і проживаючи цілу гаму емоцій. У чому ж чарівна сила казок і звідки взялася казкотерапія?

Світ казок і психологія

Казки, сказання - усна народна творчість, яке виникло і почало розвиватися разом з появою людської цивілізації. Пізніше стали з'являтися авторські казки, які, по суті, представляли собою переказ народних казок. Розповідання казок дітям було одним з методів виховання, в ході нього відбувалося:

  • Занурення дитини в соціальне середовище.
  • Ознайомлення його з правилами і нормами соціальної поведінки.
  • Навчання, прищеплення навичок.
  • Формування образів «поганого» і «хорошого».
  • Пізнання навколишнього світу.

дівчина з книгоюТаким чином, можна сказати, що казкотерапія для дітей - це цілком природний підхід до вирішення психологічних проблем дитини. Казкотерапія як метод психологічної корекції була введена в комплекс психологічних методів відносно недавно.

Її автором є Т.Д. Зінкевич-Євстигнєєва. Вона не тільки розглядала казку як інструмент навчання, а й запропонувала метод, який дозволяє проводити корекцію психологічних відхилень дитини, розповідаючи, придумуючи або програючи казки.

Казки для казкотерапії можуть використовуватися різні:

  • Народні та авторські казки.
  • Дидактичні казки, які виконують функцію навчання.
  • Психокорекційні казки, які пишуться спеціально для вирішення конкретного завдання.
  • Психотерапевтичні казки - ті, які допомагають впоратися з психологічним тиском, створити відчуття захищеності.
  • Медитативні казки, які також пишуться спеціально і працюють як вправи для зняття стресу, підтримки і поповнення емоційного ресурсу особистості.

малюнок дівчиниОсновою методу, звичайно, є народні та авторські казки. Вони являють собою джерело мудрості і містять всі основні функції казкотерапії: навчальну, корекційну, медитативну. У них присутні різні образи героїв, конфлікт між ними, подолання життєвих труднощів, воля для досягнення поставленого завдання.

Рекомендуємо: Психологія поведінки людини

Досягнута головним героєм мета і нагорода за це - ось що дає кожній казці життєстверджуючий кінець. Тому діти не люблять казки, де такого кінця немає. Дітям, наприклад, не подобається казка «Стійкий олов'яний солдатик» Г. Х. Андерсена. Це типовий приклад казки для дорослих: філософські роздуми автора про життя і смерть, про любов і відданість більше підійдуть для підліткової або дорослою казкотерапії.

Для різних вікових груп

Казкотерапія для дошкільнят враховує вікові особливості дітей. У віці до 3 років дитина прекрасно сприймає образи тварин, тому в методиці використовують казки, де головні герої - тварини. Хитра лисиця, боягузливий заєць, злий вовк - маленькі діти легко наслідують головним героям, відтворюють їх руху, повадки, характер.

принцБільш старші діти у віці від 3 до 6 років починають сприймати людей і чарівних істот в образах головних героїв. Вони вже міркують про те, на кого з них хочуть бути схожими і чому, можуть розповісти про те, що подобається в герої, наслідувати його.

Тому не дозволяйте дитині дивитися мультфільми, якщо поведінка головних героїв здається вам неправильним. Або ж обов'язково обговорюйте сюжет після перегляду, розкажіть про те, що вам здається неправильним, запитайте у дитини, як би він поводився на місці героя, придумайте свою історію для нього.

Рекомендуємо: Іпотерапія

Казкотерапія для дорослих - це метод психологічної корекції для тих, хто готовий розібратися в собі, розкрити свій внутрішній світ і не боїться творити. Якщо для дітей казкотерапія - це абсолютно природний метод, то більшість дорослих спочатку сумнівається в його ефективності, посилаючись на те, що вони не готові «впасти в дитинство».

А тим часом саме цей стан дозволяє не тільки вивільнити заховані творчі аспекти, а й почути в собі дитину. Чому це важливо? Саме стан «дитини» характеризується максимальною чесністю по відношенню до зовнішнього світу і до самого себе.

малюнокЧасто у дорослих не виходить розібратися з психологічними проблемами, тому що вони вирішують їх з позиції «життєвого досвіду», сумнівів, впевненості, що «справедливості в світі немає» тощо. У таких установках немає місця помахом чарівної палички, а значить, зміни «як по помахом чарівної палички »практично неможливі. В глибині підсвідомості очікування дива не вмирає ніколи, і головне завдання казкотерапії - щоб доросла людина в процесі придумування або розбору казки пройшов шлях трансформації і подолання кризи, використовуючи звільнене від уз досвіду і скепсису свідомість.

Рекомендуємо: Гештальт терапія - це

Ще один напрямок у «казкової» психології - казкотерапія для жінок. Більшість питань тих, хто звернувся за допомогою до психолога, пов'язане з вибудовуванням відносин з чоловіками при знайомстві і після заміжжя - всередині сім'ї з чоловіком і дітьми. Два актуальних питання - як вийти заміж і як не втратити себе в сімейному житті.

малюнокЗаняття з казкотерапії допомагає жінці насамперед зрозуміти саму себе, свої справжні бажання, відокремити їх від очікувань, які нав'язує соціум. Стати такою, якою хочеться, робити те, що подобається, зберігаючи при цьому відносини і даруючи близьким свою любов і турботу, - це справжня мета терапії.

Складовими частинами методики також є казкотерапія для підлітків і казкотерапія для молодших школярів. Вони проводяться з урахуванням вікових та психологічних особливостей. Молодшим школярам казкотерапія допомагає впоратися зі стресовими ситуаціями в школі, а підліткам - вибудувати свій новий, адаптований під нові потреби внутрішній світ, згладити конфлікти і суперечності.

користь техніки

Отже, методи казкотерапії дозволяють:

  • Дитині і дорослому зустрітися з самим собою, побачити самого себе в образах казки, змінитися разом з ними.
  • Розвиватися людині природним для нього чином, реалізовувати свої можливості через пізнання себе.
  • Вибудовувати неконфліктні і творчі стосунки з іншими людьми і з самим собою.
  • Долати стресові ситуації, йти від глибокого занурення в них, перебудовувати сприйняття конкретних предметів або ситуацій.
  • Вибудувати правильну шкалу і систему цінностей особистості.

Казкотерапія дитячих проблем все більше набирає популярність, оскільки дозволяє вирішувати і коригувати навіть складні психологічні питання природним і м'яким способом і отримувати необхідний результат без додаткового травмування психіки дитини.

Ви завжди можете спробувати на власному досвіді, що таке казкотерапія, адже щоб почати читати казки, потрібно просто взяти книгу з полиці і згадати, як здорово бути дитиною. Автор: Руслана Капланова