Сьогодні: 06.05.2024

Когнітивна психотерапія Аарона Бека

598

дівчина з книгамиКогнітивна психотерапія Бека - це одна з найпопулярніших технік в сучасній психології. Щоб розібратися, що це таке, потрібно розглянути спочатку, що ж таке поведінка.

Напевно кожен з вас хоча б один раз в житті помічав, що на одну і ту ж ситуацію у різних людей спостерігається неоднакова реакція. Вся справа в тому, що будь-яка ситуація передбачає наявність сотень різних реакцій на неї.

При цьому поведінка людини буде обумовлено саме його реакцією, яка найчастіше залежить від того досвіду, який накопичив індивід протягом життя. Виходить простий ланцюжок: досвід - сприйняття - поведінка.

Наведемо такий приклад. Людина багато разів запізнювався на роботу, за це начальство вирішило позбавити його премії за підсумками місяця. Дізнавшись про те, що він недоотримав належну йому заробітну плату, людина змінює свою поведінку і починає щодня приходити вчасно.

На цю ж саму ситуацію в іншого індивіда може бути інша реакція: він як запізнювався і був незібраним, так ним і залишиться. Але це буде тільки в тому випадку, якщо для нього гроші не є достатньою мотивацією.

дівчинаПсихологи запевняють, що наша поведінка - це результат наших думок, які протягом життя постійно нами керують. Чим більше у людини накопичується негативного досвіду, тим більше неправильно він починає реагувати на ситуації. Наприклад, хлопцю кілька разів відмовили в побаченні, він отримує негативний досвід і згодом починає боятися наближатися до дівчат і пропонувати їм зустріч.

Невже з ситуації, що склалася немає виходу? Є, і його придумав відомий психолог з Америки Аарон Бек, який назвав свою методику «когнітивна психотерапія». Основу її складають мислення і процес пізнання.

З часів свого зародження і до цього дня поведінкова психологія є однією з головних в психотерапії. Вона працює так, що у людини знаходять негативні думки, а потім на їх місці формують нові, позитивні. Виходить, що завдяки цьому у людини не тільки змінюються способи сприйняття та аналізу проблем, а й з'являються нові стереотипи мислення.

техніки

В даний час є такі техніки когнітивної психотерапії:

  • Виявлення правильних і неправильних думок, а також факторів, при яких вони з'являються.
  • Створено інших стереотипів мислення.
  • Використання фантазії для усвідомлення того, що нові стереотипи мислення призводять до успіху в житті.
  • Застосування в реальному житті нових стереотипів - так, щоб вони з часом стали звичкою.

Поведінкова психотерапія стверджує, що протягом життя перешкодами для людини виступають не зовнішні обставини, а його реакція на події, що відбуваються. Причому чим більше негативних переживань формується у індивіда, тим більша кількість перешкод на нього чекає. І принцип цей, якщо вірити психологам, працює у всіх сферах життєдіяльності людей.

Наприклад, людина вирішила, що у нього суворий начальник. В такому випадку він постійно буде чекати, коли ця строгість проявиться. Але робота роботою, а ось в сімейних справах вплив думок на поведінку людей виражено набагато більше. Наприклад, дружина боїться свого чоловіка - в цьому випадку вона саме на страху перед ним будує свою поведінку, причому не тільки по відношенню до чоловіка, але і до інших членів сім'ї.

хлопецьНаприклад, вона буде боятися, що чоловік може насварити її за неправильне, на його думку, поводження з дитиною і т.п. Щоб допомогти такій жінці жити нормальним життям, психотерапевт вибудовує її стереотипи так, щоб вона перестала боятися чоловіка, не вважала його центром всесвіту і не боялася висловлювати йому свою думку з того чи іншого приводу.

Рекомендуємо: Клієнт центрована терапія Роджерса

У когнітивної психотерапії є одна найголовніша задача - зробити так, щоб людина пішла наперекір звичної для себе моделі поведінки. Психологи впевнені, що тільки так можна налагодити життя, і в подальшому це допоможе уникати перешкод. Примітно, що більшість неприємних стереотипів виявляються надуманими, в зв'язку з чим люди поводяться неправильно, керуючись цими неправильними шаблонами.

корекція мислення

Один з послідовників когнітивної терапії Бека - Джордж Келлі - створив спеціальні техніки, що дозволяють коригувати неадекватні способи мислення. Як методик він застосовував рольові ігри, в ході яких пацієнти повинні були дотримуватися моделей поведінки, їм абсолютно невластивих.

дівчинаВ результаті проведених експериментів психолог виявив, що причини всіх людських неприємностей полягають в неблагополучному минулому і негативних думках людини. Головне завдання терапевта при роботі з такими пацієнтами - виявити ті думки, які призводять індивіда до страждань і нервових зривів. Після того як ці категорії визначені, людей вчать новим методам мислення, за допомогою яких можна адекватно оцінювати ситуацію.

Рекомендуємо: Іпотерапія - це

Найважчими пацієнтами для когнітивних психотерапевтів є ті люди, які не усвідомлюють власні проблеми. В такому випадку вони, звичайно, не відчувають бажання змінюватися і внутрішньо опираються лікуванню, а може бути, навіть і зовні, якщо вони прийшли до психолога не самостійно, а під тиском близьких і рідних.

різновиди

Поведінкова психотерапія на сьогоднішній день досить поширена в психології і, як будь-який науковий напрям, має кілька різновидів. Розглянемо їх більш детально.

дівчина1. Когнітивна терапія. Згідно з її уявленням, причиною будь-якої проблеми людини є думка про потенційну невдачу. Чим більше індивід думає про те, що йому не вдасться чогось досягти, або про те, що його всюди чекають проблеми, тим вище ймовірність того, що дійсно його будуть переслідувати невдачі. Причому такою особистістю навіть невеличка неприємність розглядається мало не як кінець світу.

Щоб виправити це становище, індивіду потрібно намагатися помічати якомога більше позитивних подій. Чим швидше він навчиться це робити, тим швидше стане краще ставитися як до себе, так і до оточуючих людей.

2. Ще одним методом когнітивно-поведінкової психотерапії є метод прихованого моделювання. Пацієнтам пропонується провести аналіз ситуації і постаратися знайти з неї позитивний вихід. Як показує практика, люди часто починають використовувати методи релаксації, щоб позбутися від почуття тривоги, а після цього знаходять цілком адекватне рішення проблеми.

хованки3. Тренінг контролю тривоги. Техніка заснована на тому, що когнітивний тренер вчить людей сприймати тривожність як сигнал для м'язової релаксації. Такі техніки використовуються з людьми, які не здатні в стресовій ситуації поводитися адекватно.

4. Раціонально-емотивна терапія. Заснована на тому, що людину схиляють приймати адекватні рішення, з огляду на справжню, а не вигадану життя.

5. Щеплення від стресу. Цей тренінг націлений на те, що психотерапевт навчає пацієнта релаксації. Людини спеціально вводять в стресову ситуацію і потім змушують використовувати одну з багатьох розслаблюючих технік. Виходить, що, придбавши такий досвід, індивід в подальшій своїй життя починає застосовувати вже відомі йому методи розслаблення.

6. Метод вирішення проблем. Цей метод говорить про те, що кожній людині протягом життя зустрічаються проблеми, які необхідно навчитися вирішувати. Для цього з людиною працює когнітивний психотерапевт. Людину вчать робити правильний вибір з безлічі варіантів, коли він стикається з якоюсь проблемною ситуацією.

Рекомендуємо: Арт-терапія

Причому рішення повинно бути прийнято найправильніше. У психіці це відкладається, запам'ятовується, і коли наступного разу індивід зіткнеться з якоюсь подібною ситуацією, він напевно вже зможе знайти найвірніше рішення, причому без допомоги тренера або психотерапевта.

автоматичні думки

чоловікУ когнітивної психології є ще одне дуже важливе поняття: автоматичні думки - це те, що людина думає автоматично при виникненні будь-якої життєвої ситуації. Психологи характеризують ці думки наступними визначеннями: стислість, рефлекторность, непідвладність свідомому контролю, швидкоплинність і стереотипність.

Саме ці негативні характеристики призводять до того, що людина неправильно поводиться в той чи інший момент. Щоб позбутися від таких негативних думок, навчитися правильно себе вести і належним чином реагувати на навколишні події, краще звернутися до когнітивного психотерапевта. Але він обов'язково повинен бути висококваліфікованим, інакше можна тільки нашкодити психіці. Автор: Олена Рагозіна