Протягом довгої історії існування людства на землі час від часу зустрічалися індивіди, що виділялися серед інших своїми унікальними здібностями.
Вони рухали прогрес вперед, роблячи дивні відкриття в медицині, фізиці, хімії, біології, математики та інших науках. Дивлячись на відомих вчених і відчуваючи захоплення, звичайні люди не раз задавалися питанням: як стати генієм?
Слово «геній» походить від латинського genus, що означає «рід». Спочатку так називали духів - покровителів людини, що захищають його від усіх негараздів з самого народження. Пізніше з'явилося сучасне значення слова геній - вища здатність людини до творчої наукової чи художньої діяльності. Кант вважав, що геніальність є талант винаходити те, чого не можна навчитися і навчити.
Саме по собі явище геніальності настільки загадкове, що визначити причини його виникнення не вдається досі. Наукові дослідження показали, що як такого «гена геніальності», швидше за все, не існує, а є певний набір генетичних програм, що відповідають за суперінтелект. У спадщину дана особливість також не передається, тому штучне «виведення» геніїв ще довго буде залишатися заповітною мрією людства.
Як відрізнити від звичайної людини
На землі живе багато талановитих людей, не менше й обдарованих, а ось геніїв зовсім небагато. Так за якими критеріями можна відрізнити генія від звичайної людини? Багаторічні психологічні дослідження, проведені британськими вченими, допомогли виділити основні ознаки геніальності.
Неординарність, нестандартність мислення, здатність поглянути на проблему під іншим кутом зору - відмінна риса геніїв. Дослідження психологів показали: якщо дати одну і ту ж задачу звичайній людині і «розумнику», геній знайде унікальний спосіб вирішення, не властивий простому обивателю. Інтелект і креативність у таких людей зазвичай значно вище середньостатистичної планки.
Жива уява дозволяє генію буквально занурюватися в світ своїх ідей, продумувати деталі і різні варіанти незвичайних концепцій, винаходів. Здатність до високого ступеня концентрації дає можливість не відволікатися на зовнішній світ, а бути зосередженим на одній-єдиній меті вдень і вночі. Наприклад, геніальний хімік Менделєєв настільки захопився ідеєю систематизації хімічних елементів, що просто побачив свою періодичну таблицю уві сні.
Адекватна самооцінка і високий рівень енергії - важлива ознака нестандартного розуму. Багато відкриття, зроблені «розумниками», настільки дивні, що змінюють уявлення людини про звичайних речах. Суспільству простіше відкинути і придушити генія, ніж прийняти і усвідомити його правоту. Важливо, наскільки людина здатна досягати мети, на які жертви готовий піти заради результату. Так, Чарльз Дарвін, висунувши ідею про походження людини, зіткнувся з цілою хвилею обурення.
Оригінальність поведінки. Багато хто бачив знаменитий фотознімок Ейнштейна з висунутим язиком. Так ось, дивакуватого теж є ознакою геніальності. Раніше психологи навіть намагалися пояснити геніальність божевіллям розуму, але, як з'ясувалося пізніше, теорія виявилася неспроможною.
Рекомендуємо: Абстрактне мислення
Надзвичайна чутливість і вразливість. Можливо, геніїв народжується набагато більше, але тільки не всі вони можуть реалізувати себе. Критика, глузування дуже важко переживаються такими людьми, тому для них вкрай важлива підтримка близької людини. Сім'ї, створювані геніями, вкрай незвичайні - це перш за все союз умів, а потім вже плоті.
Як зі звичайного дитини виростити «розумника»
Багато з нас мріють про надздібності, і якщо у дорослої людини практично немає шансів раптово порозумнішати, то дитина при наявності таланту цілком може стати генієм. Як розвинути в дитині цей дар? Психологи пропонують звернути увагу на кілька моментів:
- Допитливість дитини, готовність до засвоєння та усвідомленням застосування нових знань, умінь, навичок.
- Нестандартність мислення при вирішенні найпростіших життєвих проблем.
- Різнобічність інтересів - дитини можуть залучати знання, до яких однолітки байдужі.
- Цілеспрямованість - іноді діти вже в ранньому віці вирішують, ким вони хочуть стати, і йдуть до своєї мети крок за кроком.
- Ознаки наявності таланту або обдарованості зазвичай виявляються за допомогою тестування.
Ставати чи генієм або залишитися просто талановитим, залежить не тільки від природи, а й від бажання самої дитини. На цей останній, але важливий фактор можуть вплинути батьки. За даними багаторічних досліджень, проведених британськими вченими, найбільших успіхів досягали діти, чиї батьки у вихованні використовували такі прийоми:
- Залучали дитини в розмову, аргументували свої доводи, не вимагали безумовного підпорядкування.
- Заохочували гри - як інтелектуальні, так і фізичні.
- Багато читали і не використовували для навчання телевізійні передачі.
- Розповідали про світ, пояснювали сенс явищ, пристрій оточуючих дитини речей.
- Займалися з дитиною музикою, співом.
Рекомендуємо: Асоціативна психологія
Застосування вітамінів та інших корисних харчових добавок може зіграти важливу роль у розвитку дитини. Нещодавно медики провели дослідження серед недоношених малюків і прийшли до дивовижного висновку. До п'яти років діти, регулярно отримували риб'ячий жир, лецитин, ноотропні препарати, досягли найкращих результатів у навчанні в порівнянні з однолітками, яким вітаміни не давали. Автор: Катерина Волкова