Сьогодні: 22.12.2024

Колективізм і індивідуалізм

1179

хороводКолективізм і індивідуалізм - мабуть, це одні з головних понять, вивчаються в соціальній психології і соціології. Головний сенс колективізму полягає в тому, що для індивіда завжди важливіше інтереси групи, ніж свої власні.

Людина, якого можна назвати колективістом, завжди піклується насамперед не про себе, а про свій колектив. Для нього соціальна ідентичність набагато важливіше, ніж власне «Я».

колектив

Щоб розглянути поняття «колективність», потрібно спочатку визначитися з тим, що ж таке колектив. У соціальних і психологічних науках його прийнято розуміти як особливу якість групи, яке зв'язується з загальним заняттям. Однак ця риса властива не всім соціальним групам, а тільки тим, де є сформовані в результаті спільної діяльності певні риси. При цьому для всіх членів команди вони є дуже важливими.

Головною ознакою колективу є досягнення спільної мети, до якої прагнуть всі його члени. Виходить, що колективом можна назвати не тільки позитивні спільноти, а й вкрай негативні, наприклад злочинні угруповання. Примітно, що коллективистический склад характеризується виключно добровільним членством. Якщо індивід не поділяє спільні цінності, то ніколи не стане членом тієї чи іншої спільноти.

МістоУ будь-якого колективу обов'язково є керівник, який повинен розцінювати членів групи як основну опору його діяльності. І це аж ніяк не дивно, адже команда може добитися набагато більших результатів в роботі, ніж індивіди, що складають її, окремо. При цьому члени колективу рідше піддаються стресам і можуть набагато ефективніше вирішувати серйозні внутрішні проблеми.

Громадський дух не тільки робить спільну роботу більш ефективною, а й є стимулом для людей, які в якійсь мірі відстають, рухатися вперед. Разом з тим той самий спільне прагнення - це фактор наснаги, що направляє людини на те, щоб він повністю і цілком присвячував себе суспільству, а також воно дозволяє індивіду отримати задоволення від членства в колективі. Чим більше керівник колективу здатний керувати ним, тим більшого розвитку він може досягти.

Суспільство понад усе

Всім відомо, що людина протягом свого життя є членом різних соціальних груп, причому декількох одночасно. Примітно, що індивідуалісти зазвичай ототожнюють себе з великою кількістю груп, ніж колективісти, але зате в свою чергу другі пов'язані з соціальними групами більш тісно, ​​їм притаманні такі риси, як прихильність до членів колективу, прагнення прийти на допомогу товаришеві, отримати пораду в складній ситуації вибору або навіть підкоритися.

група людейОсновоположником теорії колективізму є Тріандіс. Він стверджував, що між людьми є певні зв'язки, їх можна назвати дбайливістю. Якщо людина є колективістом, то він дуже багато піклується про членах спільноти. При цьому соціальні групи надають на поведінка індивідів дуже великий вплив.

Рекомендуємо: Що таке соціальна аномія?

Найбільшу значимість для людини мають групи родичів, колег і сусідів, тому що саме в них люди перебувають в тісному зв'язку один з одним, ведуть себе певним чином і чекають такої ж поведінки від близьких людей. Тріандіс виділив два типу колективізму:

  • Горизонтальний.
  • Вертикальний.

Другий тип пов'язаний з тим, що для людини важлива ієрархія членів соціальної групи - хто вище за статусом, а хто винен йому підкорятися. Принцип колективізму полягає у взаємозалежності і єдності його членів, хоча ієрархічну ідею повністю заперечувати тут не можна.

Якщо говорити про переважних цінностях колективізму, то вони досить прості - це почуття обов'язку, збереження звичаїв, єдності групи та ін. Вони роблять відносини в колективі гармонійними і закономірно зумовленими.

правильні норми

Що таке колективізм? Перш за все це важливість групових установок - наприклад, життя як у інших і нормальна поведінка, а також залежність від думки, що про людину скажуть люди, і т.п.

групаЗалежність від групи зазвичай носить заохочувальний характер, навіть якщо це стосується позичання в борг грошових коштів, речей або продуктів. Все це грунтується на взаємності. Так що якщо сьогодні ви дали в борг члену колективу пару тисяч, то в майбутньому можете запросто звернутися до нього з таким же проханням.

Ще однією важливою нормою такого суспільства є задоволення потреб. У всіх племінних поселеннях, наприклад, всі ресурси об'єднуються в одну загальну «касу», а потім розподіляються між усіма членами колективу.

Рекомендуємо: Індивідуальність - це

Можна довго розмірковувати про те, чим відрізняються індивідуалізм і колективізм, але можна розглянути і їх загальні риси. Наприклад, як стверджував Шварц, є цінності, однаково службовці інтересам і окремої людини, і колективу в цілому, тому вони можуть регулювати поведінку людей в будь-якому колективі.

Головним прикладом такої цінності можна вважати мудрість. Тим часом в кожному сучасному колективі існують універсальні цінності, які можуть бути як груповими, так і індивідуальними. Наприклад, охорона від забруднення навколишнього середовища, суспільна справедливість і захист світу.

дівчина а дахуМожна також сміливо стверджувати (і це підтверджено соціальними експериментами), що цінності, які вважаються головними для однієї культури, можуть бути важливими і для зовсім інший. Наприклад, в Америці вже багато років тому описали зв'язок індивідуалізму з колективізмом в плані прагнення до досягнень. Але це ж прагнення спостерігається і в інших країнах - в Японії, Китаї і т.п.

У соціальних науках є і дещо інший погляд. Наприклад, Гофстеде розглядав колективізм з індивідуалізмом як взаємовиключні поняття. Вони можуть спільно існувати і в залежності від обставин в тій чи іншій мірі проявлятися як в культурі, так і окремо у кожної людини.

Рекомендуємо: Поняття залежності в психології

Учений довів, що представники колективістських культур ведуть себе, з огляду на поведінку інших учасників групи. Причому вони поводяться з урахуванням обставин: якщо вони будуть контактувати з членами іншого суспільства, то їх поведінка може бути схоже на індивідуалістичне.

Головна особливість спілкування в культурах, які можна назвати колективістським, полягає в тому, що стиль спілкування з «чужими» і «своїми» дуже різний. Яскравим прикладом може служити шанобливе спілкування японців зі значущими людьми і їх грубість на вулицях або в громадському транспорті. Справедливості заради треба сказати, що і у російських спостерігається подібна поведінка: з рідними і друзями вони дуже доброзичливі, а зі сторонніми зазвичай холодні і часом навіть нечемні.

Світові тенденції

Принцип колективізму і індивідуалізму вельми широко описується в західних соціальних науках. Їх представники зазвичай схильні вважати, що в сучасному світі спостерігається тенденція до індивідуалізму. Він є неминучим фактором, властивим індустріального суспільства.

чергуНаприклад, психолог з Польщі Я. Рейковський каже, що суспільство, якому притаманні колективні цінності, в сучасному світі не має шансів на процвітання. Винятком в його теорії є тільки країни Далекого Сходу.

У сучасній науці існує думка, що якщо в суспільстві пріоритетом буде індивідуалізм, то може бути втрачено не просто общинний уклад, але і інстинкт самозбереження людини. Цьому є маса прикладів. Якщо людина буде орієнтуватися тільки на свою думку, не враховуючи норм моралі, цінностей соціальних груп, законів і т.п., то він запросто може стати злочинцем або самогубцем. Для товариств, в яких люди відрізняються індивідуалізмом, характерна велика кількість розлучень, насильства та ін.

комунітаризм

дівчатаСоціологи і психологи, прагнучи об'єднати кращі індивідуалістичні і колективістські культури, створили окрему концепцію, яка називається коммунитаризм. Цей психологічний феномен заснований на тому, що головною якістю кожної людини є його прагнення жити в суспільстві, не втрачаючи при цьому власної індивідуальності.

Комунітаризм буває двох видів - філософський та ідеологічний. Перший являє собою протягом, в якому прийнято вважати, що кожної окремої людини формує суспільство. У зв'язку з цим індивід окремо від своєї громади не може розглядатися взагалі ніколи. Але при цьому кожна людина покликана підкреслювати роль, яку відіграє суспільство в формуванні його власних цінностей.

Примітно, що філософський коммунитаризм - дуже древня теорія, хоча сучасне свою назву вона отримала зовсім недавно завдяки Н. Бердяєвим. У цю течію все поняття розглядаються в залежності від ролі суспільства для людини. Наприклад, поняття «справедливість»: якщо в широкому сенсі воно означає чесність, то в філософському Комунітаризм трактується як ієрархічне рівність і братерство.

дівчинаЯкщо говорити про Комунітаризм ідеологічному, то він поєднав у собі риси морального консерватизму і ліволіберальній економічної політики. Головною ідеєю цієї течії можна назвати прагнення до встановлення громадянського суспільства, основу якого складають громадські організації, а не індивідуальності.

Рекомендуємо: Асоціальний тип особистості

Ідеологічний коммунитаризм проголошує безкоштовну освіту, розвиток програм по захисту навколишнього середовища і щодо підвищення моральності. При цьому людині надані всі права і свободи, які можуть обмежуватися тільки інтересами інших членів колективу. У представників ідеологічного коммунитаризма є маса однодумців серед відомих сучасних політиків. Автор: Олена Рагозіна