Сьогодні: 20.05.2024

Компроміс: що значить в психології

4794

параВсі люди на землі різні - у кожного свої думки, ідеї, поведінкові моделі і манера висловлювання. І тому досить часто - як правило, під час спілкування - люди можуть категорично відстоювати власну точку зору. В результаті виникає конфлікт.

Щоб не допустити цього, необхідно прийти до компромісу. І тут-то можуть виникнути дуже актуальні питання про те, що це таке і як знайти компроміс. Давайте розбиратися з цим разом.

Основні поняття

Говорячи про те, що таке компроміс, потрібно розуміти значення і походження даного терміна. А слово це походить від латинського «compromissum», що перекладається як «угода», яке можливе лише при взаємних поступках тих, хто бере участь в комунікації.

Тобто значення слова «компроміс» має на увазі, що люди, між якими є розбіжності, зможуть досягти бажаного, коли будуть готові поступатися один одному. Зазвичай мова йде про двох опонентів, які беруть участь в конфлікті. І якщо один з них не поступиться, то знайти компроміс, на жаль, не вийде.

Даний термін має далеко не єдине визначення, але все трактування містять в собі єдиний сенс: взаємовигідне рішення в конфліктній ситуації можливо тільки за умови обопільної готовності йти на поступки.

роботаУ психології, наприклад, поняття «компроміс» означає, що спільний успіх в підприємстві, в якому задіяні люди з певними розбіжностями, можливий, коли всі сторони знайдуть влаштовує їх рішення. Таким чином, опонентам вдається прийняти компромісне рішення і при цьому досягти бажаного, уникнувши конфлікту, відстоявши власну думку і право на особистий вибір.

Але знайти компроміс вийде тільки при виконанні двох головних умов:

  • Обидва опоненти повинні бути зацікавлені в компромісному рішенні, яке дозволило б їм обом досягти взаємної вигоди. Як вже говорилося раніше, якщо одна зі сторін в конфлікті поступиться своїм становищем, а друга - ні, то це вже не буде компромісом.
  • Для того щоб знайти вигідну для обох сторін рішення, кожен з опонентів повинен уважно слухати і розуміти співрозмовника. В іншому випадку влаштовує обидві сторони варіанти знайти, на жаль, не вийде. А значить, і досягнення компромісу буде неможливо.

Якщо учасники спору будуть виконувати ці правила, є всі шанси навчитися знаходити угоду шляхом взаємовигідних поступок. Цей навик може знадобитися вам в самих різних ситуаціях. І не тільки для того, щоб витягувати власну вигоду. В першу чергу, навчившись шукати компромісні рішення, ви зможете зберегти хороші відносини з різними людьми: з колегами, керівництвом, друзями, близькими і коханими.

вигідні навички

Але компроміс - не єдиний метод лояльного вирішення конфліктних ситуацій. Перебуваючи в пошуках способу, як на взаємовигідних умовах уникнути конфлікту, люди часто вдаються до іншого варіанту - консенсусу.

роботаНезважаючи на те що компроміс і консенсус є методами врегулювання конфліктів, між ними є певна різниця. Так, наприклад, компроміс - це знаходження оптимального рішення шляхом взаємних поступок. Консенсус ж - навмисно вироблене рішення, результат, якого досягають боку, діючи взаємно. При цьому не має значення, йдуть або не йдуть на поступки боку.

Рекомендуємо: Як залагодити конфлікт на роботі?

З психологічної точки зору, якщо спір необхідно завершити за схемою «перемога-перемога», більш доречним буде компроміс. Крім того, він є різновидом консенсусу і може бути двох типів:

  • Вимушене прийняття угоди - коли в силу обставин, що склалися людині доводиться йти на поступки. Наприклад, якщо обидва з протиборчих сторін загрожує небезпека в разі незнаходження оптимального і взаємовигідного рішення.
  • Добровільне компромісне рішення - коли угода досягається за допомогою укладання співпадаючих за деякими параметрами договорів, які влаштовували б обидві сторони.

На відміну від компромісу, консенсус в психології розглядається як форма вираження згоди супротивників з умовами, висловленими один одному в розпал конфлікту. Якщо відкрити наукову літературу, то в ній поняття консенсусу розглядається в рамках прийняття громадськістю угоди про правила, що регламентують вирішення конфліктних ситуацій.

Тобто коли всі беруть участь в суперечці боку одноголосно ухвалюють рішення, яким методом його завершити, мова йде про консенсус. Але якщо жодна зі сторін не погоджується із запропонованим варіантом вирішення, знадобиться поступка з боку кожного бере участь в суперечці, що означає згоду сторін на певних умовах.

Чи знадобиться навик по життю

Всупереч думці деяких фахівців, компроміси у відносинах потрібні. Більш того, вони дуже корисні, якщо мова заходить про міжособистісних відносинах. В даному випадку стратегія взаємних поступок заради завершення конфлікту демонструє позитивну динаміку їх розвитку.

параПриклад. Чоловік і дружина сперечаються щодо майбутнього відпочинку, з'ясовуючи, куди їм відправитися у відпустку: на кону поїздка в гори або до мами. Чоловік наполегливо наполягає на поїздку в гори, а його дружина висловлює бажання поїхати до мами.

Рекомендуємо: Що таке ассертівное поведінку?

Тут потрібно обом партнерам піти на компроміс - наприклад, знайти можливість поїхати відразу в два місця. Причому ці пропозиції повинні бути аргументованими і припасти до душі опонентам. У той же час консенсусом в цьому випадку буде прийняття одноголосного угоди про подорож на морське узбережжя. Так на практиці виглядає відмінність між даними способами вирішення конфліктів.

Однак не завжди компромісне ставлення веде до успіху. У деяких ситуаціях небажання оскаржувати прийняте одним з партнерів рішення, щоб уникнути розвитку конфлікту може привести до того, що інший партнер буде втрачати ініціативу в розвитку і розробці сімейного «статуту». Але якщо такий розвиток сюжету не обмежує прав обох партнерів, ці відносини мають усі шанси на успіх. Автор: Олена Суворова