Сьогодні: 19.05.2024

Концепція міжпівкульна асиметрії мозку

1609

дівчинаВсі функції нашого організму регулюються головним мозком. Функціонально і структурно ліве і праве півкулі відрізняються один від одного. У цьому полягає міжпівкульна асиметрія головного мозку. Це правило роботи головного мозку не тільки у людей, але і у тварин.

Дану асиметрію також називають функціональною. Функціональна міжпівкульна асиметрія мозку - найголовніша фізіологічна і психологічна особливість головного мозку.

Асиметрія цей не вроджена і формується до 10-15 років. Вона має свої вікові особливості і в різних відділах головного мозку реалізується по-різному. Цей процес називається латерализация.

Особливості правого і лівого півкуль

Особлива увага у вивченні головного мозку приділяється взаємозв'язку міжпівкульна асиметрії і психічних процесів. Міжпівкульна асиметрія психічних процесів - це здатність головного мозку для реалізації одного виду психічних функцій відводити головну роль правої півкулі, іншого - лівого.

Вивчення мови показало, що словесна характеристика знаходиться під контролем лівої півкулі, а голосові інтонації, тембр - під контролем правого. Також ліва півкуля відповідає за зміцнення умовних рефлексів і за абстрактне мислення, визначення цілей, послідовну обробку інформації аналітичним методом.

мозокУ свою чергу завдяки правій півкулі виробляються умовні рефлекси, реалізуються завдання, здійснюється одноразова обробка інформації, сприйняття ознак предметів. І якщо говорити про емоції, то саме ця частина мозку визнана більш «емоційної»: негативні або яскраві емоції знаходяться під його контролем, а ліва півкуля відповідає за слабкі і позитивні.

Функціональна асиметрія мозку дуже показова при зоровому сприйнятті: ліва півкуля сприймає образ детально, окремо аналізуючи колір, розмір і ін .; праве - навпаки, оцінює образ цілком.

Моторне відмінність проявляється в тому, що за роботу м'язів рук, ніг, тіла, наприклад, з правого боку відповідає ділянку кори лівої півкулі. І лише окремі лицьові м'язи знаходяться під контролем обох півкуль.

Зв'язки між півкулями і їх властивості

На даний момент проблема міжпівкульна асиметрії і міжпівкульна взаємодії є однією з найважливіших в природознавстві. Вперше це питання було порушено ще Гіппократом, а в 19 столітті зібралася достатня кількість фактів, що підтверджують міжпівкульні відмінності.

образСтановлення теорії міжпівкульна асиметрії йшло в кілька стадій. Спочатку вважалося, що ліва півкуля повністю домінує над правим. Потім з'явилися передумови вважати, що кожне з них може домінувати в залежності від виконуваних функцій.

Рекомендуємо: Амбідекстр - хто це?

Зараз це питання вивчається в аспекті актуальності участі кожного півкулі головного мозку в реалізації психічних функцій. Участь кожного з них у виконанні різних функцій має не тотальний, а парціальний вид. Виявлено, що півкулі головного мозку приймають не однакове по виду і нерівноцінне за важливістю участь в реалізації психічних функцій.

Сенсорна латерализация полягає в наступному: один орган почуттів (парний) сильніше реагує на стимуляцію. Так, домінантний очей відрізняється кращим зором, вухо - гострішим слухом і т.п.

книгиЛатералізація вищих психічних функцій проявляється в тому, як приймається, переробляється і зберігається інформація, як вибирається план поведінки в тій чи іншій ситуації.

Таким чином, індивідів, для яких типова лівопівкульними, відрізняють раціональність, логічність, всебічність. У свою чергу для правопівкульних характерні непослідовність, відсутність схильності до аналізу.

Рекомендуємо: Безумовні рефлекси - що це?

Можна виділити наступні властивості функціональної асиметрії:

  • Домінантність. Активуються зони однієї півкулі в момент певної діяльності. Це стабільна характеристика.
  • Переключення. Якщо змінюється стан організму, то відбувається і зміна активації півкулі.
  • Пластичність. Деякі особливості, що пояснюється асиметрією, змінюються і закріплюються під впливом певних факторів.

Завдяки останнім роботам в цій області також виявлено, що в окремих областях діяльності асиметрія між півкулями стаціонарне. Але іноді проявляється її динамічність, коли латерализация відбувається тривалий час.

Основні міжпівкульні відмінності були помічені вченим Р. Сперрі. Для лікування епілепсії їм була розроблена операція по розтину мозолистого тіла. Таким чином з'явилася можливість вивчати роботу півкуль мозку в їх деякій ізоляції один від одного.

чоловікСпостереження за пацієнтами, що перенесли дану операцію, показало у них дуже серйозні порушення в роботі мозкової організації вищих психічних функцій, які були названі синдромом «розщепленого мозку».

У даних пацієнтів не змінилися темперамент, інтелект, але були виявлені феноменальні порушення вищих психічних функцій, що виникли внаслідок операції.

Наприклад, коли хворого попросили зібрати конструкцію за схемою правою рукою, то було відзначено велику кількість неточностей. Це сталося через те, що ліва півкуля взаємопов'язане з правою частиною тіла. Таким чином було виявлено, що великі півкулі - це єдиний орган, і тільки при їх взаємодії мозок правильно функціонує.

Взаємозв'язок розвитку мозку і статі

На поточний момент є спостереження, що підтверджують зв'язок статі людини і швидкості, з якою дозріває мозок. До моменту появи на світло у дівчаток найбільш сформованим виявляється ліва півкуля, а у хлопчиків - праве. Така відмінність пояснюється зв'язком міжпівкульна асиметрії з гормонами.

малюкЦе відбувається тому, що на центральну нервову систему андрогени надають уповільнює дію. У свою чергу естрогени, як і прогестерон, впливають на центральну нервову систему навпаки, як активізатора.

Почасти в цьому криється причина того, що дівчатка раніше хлопчиків починають говорити, читати і роблять вони це, як правило, краще.

Численні дослідження показують, що мозок у чоловіків у своїй організації більш асиметричний, ніж жіночий; також у сильної половини людства частіше зустрічається переважання лівої півкулі над правим.

Рекомендуємо: Процес забування в психології

Завдяки дослідженням стало ясно, що при дефектах лівої півкулі (травма, пухлина, операція) у чоловіків набагато частіше, в порівнянні з жінками, страждає вербальна функція. Це як раз і доводить симетричність жіночого мозку в порівнянні з чоловічим.

Психологічні відмінності в залежності від статі також тісно пов'язані з неоднаковою латерализацией. Мова, її швидкість і швидкість, грамотність - тут жінки випереджають чоловіків. А ось здатності до геометрії, географії, шахів, винахідництва, як правило, вище у чоловіків.

шахиФункціональна роль півкуль лише щодо дає можливість і право називати їх домінантними і субдоминантном. Деякі функції людина здійснює за допомогою лівої півкулі, інші - за допомогою правого. Але психічна діяльність неможлива без тісної взаємодії та співпраці їх обох.

Дослідження в області міжпівкульних відмінностей тривають і в наші дні. Не виключено, що нинішні знання в майбутньому стануть неактуальними і застарілими, а вчені остаточно осягнуть всі таємниці головного мозку. Автор: Яна Глухова