Ліворукі люди - в даний час це не рідкість. Та й взагалі, якщо вірити вченим, то всі наші далекі пращури були лівшами, і тільки з розвитком цивілізації суспільство стало в більшості своїй праворуким.
Про те, чому люди в процесі еволюції стали правшами, говориться дуже багато, і є маса версій, але лише деякі з яких можуть претендувати на істинність. Найпоширенішим думкою є теза, що у сучасних людей все більше і більше розвивається ліва півкуля головного мозку. У зв'язку з його домінуванням саме права сторона у людини стає «більш робочої».
Примітно, що людей, у яких обидві півкулі працювали б однаково, практично немає. Це явище в науці іменується як міжпівкульна асиметрія. Виходить, що у наших пращурів було більш розвинена права півкуля головного мозку, що відповідає переважно за інтуїцію, несвідомі дії, сприйняття звуків, ритму, фарб і орієнтацію в просторі.
В процесі еволюції ці явища втратили свою особливу значимість - швидше за все, саме тому в світі стало більше правшів, ніж лівшів. До речі, тим, у кого більше розвинена ліва половина мозку, властиві математичні здібності, добре розвинене логічне мислення, цілеспрямованість.
Виходить, що з часом людина з природного істоти перетворився в дитя прогресу. При цьому праворукість стала загальноприйнятою нормою, а лівшів стали сприймати як аномалію. У певні історичні періоди в різних країнах праворукість мало не підносили на п'єдестал, а з лівшами боролися різними способами.
Згадайте, наприклад, Радянський Союз, в якому школярів відучували писати лівою рукою. Це, звичайно допомагало навчитися тримати ручку в правій руці, але ось змінити хід думок могло навряд чи. Тільки з розпадом Союзу і переломом всього державного ладу до лівшам в нашій країні стали ставитися як до нормальних людей, а ліворукість і праворукість були визнані рівноправними.
Статистика і не тільки
Вчені підрахували, що в сучасному світі близько 15% населення є лівшами, причому більшість з них - представники англосаксонської культури. У різні історичні часи були відомі люди, для яких поняття ліворукості і ліворукості були не просто словами. наприклад:
- Жанна Д'Арк.
- Юлій Цезар.
- Чарлі Чаплін.
- Александр Македонський.
- Наполеон.
- Мікеланджело.
- Леонардо да Вінчі та інші.
Більш розвинене права півкуля головного мозку зробило з них великих людей, так що сміливо можна стверджувати, що лівша - це не вирок і тим більше не патологія.
Походження і розвиток
Говорячи про природу розглядуваного нами явища, варто відзначити, що зустрічаються яскраво виражені правші і лівші. Останні зазвичай мають генетичну схильність. Але є ще й ті, хто вважає за краще писати, є і робити інші важливі речі лівою рукою, але одночасно успішно може робити те ж саме і правої.
До речі, розглядаючи все про лівшів, не можна не відзначити, що вони відрізняються від правшів не тільки в плані переваги руки, але і по ведучому вуха, оці та іншими ознаками. До речі, багатьох ліворуких можна назвати прихованими.
Така ліворукість визначається за кількома ознаками: велика вираженість вен на лівому зап'ясті, ніж на правому; більший поперечний розмір нігтів на лівій руці і переважне рух лівою рукою під час роботи.
Рекомендуємо: Дислексія - це
Схильність до ліворукості, на думку вчених, є вродженою. А деякі дослідники вважають, що причиною такого явища можуть бути родові травми або проблеми під час вагітності.
Але до 3-4 років вона практично ніяк не виявляється. Справа в тому, що в цей час півкулі мозку у дитини працюють майже автономно, а потім сила того чи іншого півкулі починає спочатку незначно, а потім більш виражено виявлятися. Розвитку мозку дитини багато в чому сприяє навколишнє його середовище, насичена різноманітними враженнями.
У сім'ях, де з дітьми багато займаються і стежать за їх розвитком, вибір ведучої руки відбувається набагато раніше, ніж у дітей, наданих самим собі. У останньої категорії вибір відбувається безпосередньо в 7 років, коли діти йдуть до школи.
Найбільш складним періодом «боротьби» між півкулями є вік 8-10 років. У цей період дорослим втручатися вже не варто, це може привести до несприятливих психологічних наслідків - наприклад, до серйозних неврозів. Навіть якщо вам не подобається, що дитина пише і їсть лівою, а не правою рукою, не варто на нього тиснути. Потрібно запастися терпінням і приймати малюка таким, яким він є, надаючи йому всіляку допомогу і підтримку.
проблеми лівшів
Незважаючи на те, що явище ліворукості давно визнано нормальним, люди з цією особливістю в сучасному світі стикаються з масою самих різних проблем - переважно побутових. Ще б! Адже велика частина того, чим ми користуємося в повсякденному житті, влаштовано саме так, як зручно правші.
Це і побутова техніка, і дверні ручки, і комп'ютерна миша, і робочі інструменти, і багато іншого. Той дискомфорт, який щодня доводиться випробовувати лівшам, називається серед вчених декстрастрессом.
Але це тільки те, що лежить на поверхні. Насправді проблема лівшів набагато глибше і серйозніше. Якщо праворукі люди можуть сприймати навколишній простір різнорідним, то лівші - немає. Наприклад, правші легко можуть сприймати текст, дивлячись на нього зверху вниз і зліва направо, -у лівшів ж такої здатності немає.
Рекомендуємо: Хто такий амбідекстр?
Щоб людина з більш розвиненим правим півкулею зміг відрізнити слова «мама» і «Амам», йому потрібно докласти дуже серйозних зусиль. До речі, діти, коли вчаться писати, часто «дзеркалять» букви. Справа в тому, що в цей час півкулі їх мозку сперечаються між собою і борються за лідерство. Якщо це не проходить в початковій школі, то, швидше за все, дитину почали вчити писати не тією рукою, яка у нього є провідною.
До речі, педагоги і вчені схильні вважати, що дитина-лівша повинен в навчальному класі займати певне місце. Класна дошка, втім, як і весь навчальний простір, повинна розташовуватися зліва від учня. Тобто сидіти таким дітям краще або на третьому ряду, або на другому варіанті другого ряду.
Як стверджують вчені, лівші можуть зазнавати труднощів в освоєнні деяких наук, зокрема математики, географії і т.д. У праворуких людей з цим все набагато простіше - вони здатні засвоювати багато просто «на автоматі», наслідуючи в дитячому віці дорослим.
Лівшам ж доводиться багато думати і потім пристосовуватися, а також заучувати напам'ять певні алгоритми дій. Але зате вони здатні досить ефективно працювати над власними помилками і на підставі набутого досвіду розвиватися краще, ніж багато однолітки. У зв'язку з цим вчителі часто говорять про ліворуких дітей як про дуже здібних учнів, які не по роках розвинені.
Рекомендуємо: Причини і лікування заїкання
Але знову ж таки варто відзначити, що для дітей такий розвиток коштує великих зусиль, особливо з огляду на те, що вони більш стомлюваність і менш посидючіші, ніж правші. Також лівшам властиві вразливість, дратівливість, образливість і тривожність, тому при спілкуванні з ними потрібно бути дуже обережними, щоб не завдати глибокої психологічної травми. Але є і переваги: наприклад, вони набагато швидше і краще долучаються до художньої творчості.
Сфери діяльності
Ми вже відзначали, що про ліворукості не можна говорити як про проблему, тим більше що мозок людини функціонує не окремими половинками, а цілком. Цей факт дозволяє лівшам бути вельми успішними людьми в багатьох сферах життєдіяльності: чимало ліворуких серед відомих музикантів, художників, архітекторів і т.п. Все це завдяки тому, що їм властиві такі риси особистості, як емоційність, експансивність і артистичність.
У багатьох країнах світу, незважаючи на те що ліворукість офіційно визнається, вона викликає у багатьох негативне ставлення. Це має культурно-історичні коріння: наприклад, «леворукий» в іспанській, французькій, англійській та німецькій мовах означає «шкідливий, лицемірний, незграбний, підступний».
Та й в російській мові є дуже балакучі фрази: «ходити наліво», «встати з лівої ноги», «лівий дохід» і т.п., які також є далеко не позитивними. А значить, суспільству ще тільки належить стати по-справжньому толерантною до людей з такою фізіологічною особливістю. Автор: Олена Рагозіна