Сьогодні: 20.05.2024

Логотерапия Віктора Франкла

595

дівчина біля моряЛоготерапия Віктора Франкла ( «терапія духом і словом») - особливий напрямок, одна зі складових психотерапії. Відповідно до неї, розвиток людини відбувається через спроби пошуку сенсу життя. Коли сенсу життя немає, людина відчуває невдоволення і нерозуміння, у нього розвиваються такі хвороби, як невроз і інші психічні розлади.

Загальна інформація

Мета логотерапии - описати процес сприйняття думок і провести його аналіз, щоб зрозуміти, як люди знаходять сенс, розширити можливості бачити сенс в складних ситуаціях і зробити людину здоровою. В основі логотерапія лежать духовність і мотивація.

Завдяки логотерапія людина отримує здатність мислити поза ситуацією, знаходити рішення проблеми за межами усталеної думки про неї. Велику роль тут має релігійна віра, яка часом є для людини єдиним джерелом душевної рівноваги.

Даний напрямок створив Віктор Франкл, учений з Австрії, який займався психологією, неврології і психіатрією. Роки життя вченого: 1905-1997.

чоловікЗдобутки й події:

1928-1938 - створив гуртки дискусій для молоді. 1930 - став доктором в області медицини (Віденський університет). 1936-1942 - як невролог і психіатр став керівником відділення неврології Ротшільдской лікарні у Відні. З 1942 по 1945 - перебував в Освенцімі. 1946 - став автором основної роботи «Людина в пошуках смислу». 1947 - очолив неврологічну лікарню, потім став доцентом Віденського університету. 1949 - отримав вчений ступінь з філософії (Віденський університет). 1955 - став професором.

Винахід логотерапія відноситься до 30-х років 20 століття. Грунтуючись на працях Зигмунда Фрейда і Альфреда Адлера, Віктор Франкл створив свій власний, унікальний підхід. Цей підхід був підтверджений науково і визнаний обгрунтованим на міжнародному рівні.

Логотерапевт робить все для того, щоб людина усвідомила значення свого життя. При цьому фахівець не маніпулює пацієнтом і не підштовхує його до вирішення, а лише допомагає людині, щоб той сам визначив, що йому потрібно. Методом, що дозволяє так спілкуватися, може бути Сократичний діалог.

Основні поняття, що допомагають повернути життя сенс:

  • Переживання.
  • Творчість.
  • Свідоме прийняття ситуацій поза зоною впливу.

Основні положення

Щоб зрозуміти, що таке логотерапія, досить звернутися до її основних положень.

дівчина біля моряКлючові поняття:

1. Воля до сенсу. Віктор Франкл вважає її, навіть без інших складових, достатньою мотивацією для особистості. Пошук призначення призводить до душевного напрузі замість збалансованості, але саме ця діяльність - запорука благополуччя. Живучи без сенсу або без мети в житті, людина відчуває фрустрацію, яка може привести до саморуйнування. Всі люди мають потребу в мотивації.

2. Сенс життя. Франкл, згідно логотерапія, бачить його виключно в процесі руху, а не в винаходи і вигадках. Кожен несе власне призначення, і воно буває абсолютно різним, залежачи від зовнішніх умов.

Рекомендуємо: Принципи клієнт центрованої терапії Роджерса

Людина завжди отримує те, з чим він в силах впоратися, і джерелом завдань є саме життя. Логотерапия вважає, що, йдучи до сенсу, відповідальний і духовно розвинена людина здатна зробити краще себе і світ навколо, застосовуючи знання про сенс ситуації і здійснюючи відповідні дії. При цьому сенс життя постійно змінюється, адже життєві ситуації не стоять на місці.

3. Свобода волі. Свобода волі базується на людську свободу і можливості самовизначення. Вона дозволяє контролювати себе і звести нанівець симптоми, повернутися до нормального життя. Свобода полягає в духовній цілісності і здатності організовувати життя навколо себе. Свобода волі відноситься до досвіду. Ключове питання, що відповідає, наскільки вільна воля, це те, наскільки щирим є досвід.

дівчинаТакож в своїх роботах Віктор Франкл говорить про те, що немає способів повністю позбавити людину свободу. Центр особистості зберігається навіть при важких психічних захворюваннях. Завдання логотерапевта - знайти здорову сторону особистості і встановити контакт з нею, зробити все для того, щоб людина зрозуміла, що він має і на що здатний.

Рекомендуємо: Види психотерапії

У суспільстві існують ціннісні і смислові норми і правила, що склалися в процесі еволюції. Ці установки також можуть бути сенсом. Їх можна розділити на три основні групи:

  • Цінності творчості.
  • Цінності переживання.
  • Цінності відносин.

До цінностей творчості відноситься те, що створено для світу; переживань - отриманий досвід; відносин - склалася доля, на яку не можна вплинути.

Як визначає Віктор Франкл, основні поняття логотерапии також включають совість. Про неї він говорить як про «органі буття», вважаючи основним компонентом особистості. Совість, як вважає вчений, направляє людину в спробах знайти сенс.

способи

  • Інтенція. При інтенції пацієнт намагається робити речі, які викликають у нього страх. Наприклад, хворий, який переживає панічні атаки, припиняє боротися з нападами паніки. Лікар працює не стільки з проявами захворювання, скільки з позицією пацієнта по відношенню до неврозів і іншим розладам.
  • Дерефлексия. Часто використовується для вирішення інтимних проблем. Вона відволікає хворого від симптомів і того, що відбувається з ним, переносячи увагу на партнера. Це знижує вимоги до здійснюваних дій і призводить до лікування.
  • Логоаналіз Створено для вивчення життєвих цінностей і пріоритетів пацієнта.

Дані способи лікування є ефективними і допомагають пацієнту знову відчути радість життя.

дівчинкаТехніки логотерапія застосовуються в специфічних і неспецифічних сферах. У першому випадку це можуть бути ноогенного неврози, у другому - психіатричні захворювання.

Логотерапевт, використовуючи вправи, допомагає побачити те, що заважає людині домагатися своїх цілей. Пацієнт стає більш уважним, але при цьому він сам ставить перед собою мети і йде до них.

Логотерапия може застосовуватися окремо, а може поєднуватися з іншими видами лікування. Вона також може бути частиною групової або індивідуальної терапії і застосовуватися, наприклад, в педагогіці. Даний метод ефективний при багатьох видах психічних розладів, наприклад при агресії, депресії, неврозах. Автор: Анастасія Дзенгелевская