Сьогодні: 22.12.2024

Механізми психологічного захисту особистості

982

гарна дівчинаЖиття людини складається не тільки з приємних і радісних моментів. Стрес, напруга, неприємності на роботі і вдома - все це також неминуче оточує нас. Це, здавалося б, повинно зробити існування людини нестерпним, але немає, ми переживаємо проблеми, намагаємося домовитися з собою. Тут на допомогу до нас приходять механізми психологічного захисту особистості.

Що це таке

Поняття психологічного захисту ввів в науку всесвітньо відомий психолог З. Фрейд. Саме він помітив, що у важкі моменти людині приходять на допомогу особливі психологічні механізми, завдяки яким зменшуються переживання, тривога, приходить відчуття полегшення.

Важливо відзначити, що функції психологічного захисту в цілому позитивні, так як оберігають людину від зайвих переживань, усувають напруження, допомагають зберегти повагу до себе. Але якщо це комфортний стан фіксується надовго, то не виключений самообман або невірне сприйняття дійсності.

різноманітність способів

В даний час найбільш досліджуваними були такі види психологічного захисту:

  • Витіснення.
  • Заперечення.
  • Регресія.
  • Ідентифікація.
  • Компенсація.
  • Проекція.
  • Заміщення.
  • Раціоналізація.
  • Реактивний освіта.
  • Сублімація.
  • Знецінення.
  • Фантазування.
  • Ізоляція.

При детальному розгляді, напевно, кожна людина зможе дізнатися прийоми, які використовувала його психіка як захист.

дівчина за читаннямВитіснення. При даному виді захисту травмуючі обставини або неприємна інформація переходять зі свідомості людини в підсвідомість. Але проблема нікуди не йде - вона залишається в психіці, зберігаючи емоційну напругу і відбиваючись на поведінці людини.

Так, наприклад, витіснення як психологічний захист особистості дуже яскраво проявляється у людей, які пережили насильство. Емоційне потрясіння від пережитого буває настільки сильним, що травмує спогад відправляється глибоко в підсвідомість. Таким чином, якщо ми неодноразово щось забуваємо, то варто запитати себе, чи дійсно нам потрібна ця інформація.

Але іноді витіснене спогад проявляє себе. Особливо яскраво це виражається в поведінці людини. Наприклад, жінка, яка пережила насильство, може проявляти недовіру, тривогу і навіть страх, спілкуючись з чоловіками. Іноді витіснена інформація виходить назовні в описках, застереженнях, обмовках і т.п. Психосексуальні порушення або психосоматичні хвороби також можуть з'являтися внаслідок витіснення.

дівчина і вітерЗаперечення. Вперше цей механізм виявляє себе ще в ранньому дитинстві. При запереченні інформація, яка веде до внутрішньої дисгармонії або до тривоги, не сприймається.

Наприклад, більшість людей, що мають будь-яку шкідливу звичку, готові заперечувати очевидні факти невтішної статистики. Адже їх згоду з ними означало б усвідомлення того, якої шкоди вони завдають своєму здоров'ю.

Також заперечення допомагає піти від обставин, які можуть травмувати. Наприклад, боячись програти, людина уникає участі в змаганнях.

Регресія. При цьому виді психологічного захисту осіб, щоб уникнути тривоги, реагує на те, що відбувається так, як робив би це на більш ранньому етапі життя. Так, у дорослих людей відзначають дитячу поведінку, зайву сентиментальність, інфантилізм. Все це присутнє, коли «Его» не бажає визнавати існуючу реальність.

Рекомендуємо: Що таке гиперкомпенсация?

Ідентифікація. Залучаючи цей спосіб психологічного захисту, людина переймає характерні особливості особистості і поведінки іншого індивідуума.

дівчина з ліхтарикомТак, будучи недостатньо хоробрим, людина ототожнює себе з мужньою особистістю. Тим самим він домагається впевненості в собі і зростання у власних очах. Наприклад, дитина, яка відчуває страх перед батьком, несвідомо бажає бути на нього схожим.

Компенсація. У цьому випадку людина докладає величезних зусиль, щоб домогтися успіху там, де він найбільш вразливий. Також компенсація проявляється, коли тривожні обставини долаються за допомогою сверхудовлетворенності в інших областях.

Наприклад, неміцний фізично або боягузливий людина, якій складно дати пряму відповідь на загрозу, намагається принизити кривдника за допомогою свого розуму або спритності, тим самим знаходячи задоволення.

Проекція. Механізм даної захисту полягає в перенесенні думок, почуттів, вчинків, які не приймаються в собі людиною, на кого-небудь іншого. Так, прислів'я «В чужому оці смітинку бачить, а в своєму колоди не помічає» яскраво ілюструє цей спосіб захисту. Звинувачення оточуючих у своїх невдачах і проблемах також відбувається в рамках проекції.

чоловікЗаміщення. Це механізм, при якому відбувається виплеск емоцій (найчастіше злості, гніву) на найменш небезпечні об'єкти, ніж ті, які спровокували їх.

Заміщення можна часто спостерігати в повсякденному житті. Найчастіше люди просто не мають можливості покарати того, хто їх образив, обійшовся з ними несправедливо. Яскравий приклад заміщення, коли людина, незадоволена або ображений начальником і не має можливості йому це висловити, прийшовши додому, переносить своє обурення на дружину, дітей.

Рекомендуємо: Деперсоналізація - що це значить?

Раціоналізація. При цьому виді психологічного захисту індивід намагається логічно пояснити свої помилки і невдачі. І трапляється, що він переконує і самого себе, і близьких людей в тому, що все добре.

Наприклад, жінка, від якої пішов чоловік, каже собі і друзям, що він мало працював, не допомагав їй, мав поганий характер і багато курив. Як кажуть: «Не дуже-то й хотілося».

Також приклад раціоналізації можна побачити в байці «Лисиця і виноград», коли, дивлячись на прекрасні ягоди і не маючи можливості їх зірвати, Лиса почала вмовляти себе, що виноград ще зелений.

параРеактивний освіта. По Фрейду, цей захисний механізм спрацьовує, коли є ймовірність того, що в свідомість можуть повернутися витіснення раніше бажання, думки, неприпустимі для оточення або самого індивіда. Тоді людина починає себе вести протилежно цим недозволітельно спонукань.

Наприклад, надмірна любов чоловіка до жінки може бути трансформована в ненависть до неї ж. Або чоловік, який має гомосексуальні нахили, може проявляти себе як затятий прихильник виключно гетеросексуальних почуттів.

Таким чином, реальність дуже сильно спотворюється, і важко зрозуміти справжнє ставлення людини до тієї чи іншої ситуації. Адже недобре відношення може бути насправді слідством сильних, часом нерозділені почуттів.

Рекомендуємо: Аддикция: значення поняття

Сублімація. Даний вид психологічного захисту має на увазі перетворення спочатку сексуальних імпульсів в інші, прийнятні в суспільстві.

Наприклад, молода людина, що має схильність до агресії або навіть садизму, може реалізовувати свої бажання в написанні літературних творів, картин, а також займаючись спортом. Таким чином свої нахили він сублімує в прийняту суспільством і корисну діяльність. З. Фрейд у своїх роботах відзначає, що сублімація сексуальних імпульсів стала основою культурного руху на Заході.

Знецінення. Описані вище способи і прийоми психологічного захисту щодо гуманні по відношенню до зовнішнього світу. Знецінення - навпаки, один з найжорсткіших способів захисту по відношенню до оточуючих.

Людина, який недооцінює або навіть знецінює себе, бажає принизити все своє оточення. Саме таким чином він рятує свою самооцінку.

дівчинаЦей механізм можна найчастіше спостерігати серед молоді, адже саме в юнацькі роки люди найчастіше мають занижену самооцінку. У цьому нерідко криється причина іронічного, недоброго відносини молодих людей один до одного і іншим оточуючим.

Фантазування. Для цього способу захисту характерно те, що людина живе в ілюзорному, нафантазувати світі. Завдяки фантазіям пом'якшується невпевненість в собі, тривога. У своїх фантазіях такі люди можуть бути переможцями, багатими, щасливими в особистих відносинах.

Рекомендуємо: Глибинна психологія

З. Фрейд зазначав, що щасливі люди або ніколи не фантазують, або роблять це дуже рідко. Задоволеному людині це просто не потрібно. В результаті може статися так, що людина стане жити в нереальному, придуманому світі.

Ізоляція. При цьому способі захисту відбувається поділ людиною своєї особистості на дві і більше. Одна з них відділяється, а саме та, яка викликає дискомфорт, напруга.

Яскравим прикладом такої форми психологічного захисту є поведінка дитини, який зробив щось погане, а потім «перетворився» в іншу особистість (іграшку, казкового персонажа і т.д.) і зізнається, що бачив, як хлопчик зробив щось погане, а він не винен.

Класифікація

При класифікуванні способи психологічного захисту ділять на зрілі та примітивні. До зрілим відносять сублімацію, фантазування, регресію і ін., А до примітивних - заперечення, проекцію, знецінення тощо

чоловікСвоє поділ захистів пропонує Б.Д. Карвасарский. Він ділить їх на чотири групи.

Перша група. У неї потрапляють механізми, що не переробляють інформацію, але можуть її витісняти, пригнічувати, блокувати, заперечувати.

Друга група. Сюди відносять види захистів, які спотворюють зміст думки, переживань людини (раціоналізація, проекція, ізоляція, ідентифікація).

Третя група. У цю групу входять ті види захистів, завдяки яким відбувається емоційна розрядка. Найбільш яскравим прикладом є сублімація.

Четверта група. До неї відносять ті види захистів, які дозволяють маніпулювати (регресія, фантазування, ідеалізація, знецінення).

значення

Можна виділити дві загальні характеристики, якими наділені методи психологічного захисту:

  • Вони працюють на підсвідомому рівні.
  • Вони деформують, відкидають, спотворюють навколишню дійсність.

дівчинаЛюдиною найчастіше використовуються одночасно різні прийоми психологічного захисту, щоб найбільш ефективно вберегти себе від того, що травмує, турбує, турбує.

Завдяки дослідженням було з'ясовано головне: психологічні захисту - це абсолютно нормально. Багато в чому завдяки їм людина адаптується в зовнішньому світі, знаходить гармонію з собою, позбавляється від тривоги, стресу, напруги.

А щоб нівелювати деякі особливості «роботи» психологічного захисту, потрібно виправляти не поведінка людини - необхідно усувати наслідки травми, через яку активізувалася захист психіки. Автор: Яна Глухова