Сьогодні: 07.05.2024

Метапсіхологіі: історія і підходи

429

дівчина і годинникДля людини, як для істоти, у якого є мозок, здатний постійно генерувати будь-які ідеї, думки, абсолютно нормально задавати собі протягом усього життя питання: «У чому сенс життя?», «У чому сенс самого існування?», « як зробити існування краще і 'правильніше'? »і т.д.

Саме здатність мислити визначає кожного з нас як людини. Постійне бажання відшукати відповіді і зрозуміти перш за все самого себе спонукає нас до розумових процесів, усвідомлення наших дій, і ми, без сумніву, потребуємо того, щоб ставити собі питання і шукати відповіді. Ми починаємо мимоволі займатися особистим психоаналізом.

А люди, які займаються цим професійно, знають набагато більше, ніж звичайна людина. Вони поділяють психологію на різні типи, спираються на вчення того чи іншого автора, дослідника. У цій статті ми розглянемо такий тип психології, як метапсіхологіі. Постараємося зрозуміти, що позначає цей термін і хто його вперше ввів.

Історія

дівчинаСлово «метапсіхологіі» грецького походження, «meta» перекладається як «після, через». Вперше цей термін почав вживати всім відомий психолог і психіатр з Австрії Зигмунд Фрейд. Він використовував його для позначення людських переживань, які лежать за межами свідомого, за межами того, що було єдиним об'єктом вивчення психології того часу.

Це поняття застосовне до психоаналізу, пов'язане з осмисленням його основи і виникненням нових методів. Метапсіхологіі, на відміну від простої психології, розглядає не тільки діяльність мозку і психологічний стан індивіда, але ще і метапол, метапсіхіку. Вона збирає всі ці аспекти при аналізі в єдине ціле, але з різними якісними характеристиками.

підходи

Суть метапсихологии в тому, що вона прагне описати психологічні процеси, які протікають в людській голові. Для цього існує кілька підходів, але перед тим, як їх розглядати, потрібно зрозуміти як цей розділ психології відноситься до вивчення людського мозку і психіки.

силуетГоловне, про що варто сказати, що ця наука не розглядає мозок як матеріальну субстанцію. Метапсіхологіі, звичайно, також підходить до нього і з боку фізіології, хімії, біології, відносячи до матеріальних функцій мозку клітинне рух, функціонування молекул, атомів.

Але всі ці процеси неусвідомлені, неконтрольовані - вони просто є, просто протікають в тілі людини, тому що так закладено, визначено природою самого організму спочатку. Можна сказати, що метапсіхологіі розглядає мозок в першу чергу не як фізичну освіту, але як щось духовне, більш високе і теоретично складно з'ясовне.

Рекомендуємо: Аналітична психологія Юнга

Матеріальними, якщо це розглядати з боку метафізики, є клітина, атом, частка, молекула. Людське буття укладено в субстанцію, оболонку. А ось духовне наука розглядає, як щось, що не має структурного початку. Матерія має меншу свободою, ніж дух, який за своєю суттю бесструктурен. Отже, можна стверджувати, що духовне перш за все відноситься до світобудови і чогось основоположного, споконвічного.

Далі варто з'ясувати, які ж все-таки існують підходи в метапсихологическую вивченні людського мозку, його функцій і сприйняття. Існують три підходи, які описав сам Фрейд. Це такі підходи, як динамічний, економічний, структурний.

раковинаА ще два аспекти були представлені вже в пізніх роботах психологів, послідовників Зігмунда Фрейда, - ці дві системи називалися генетична і адаптивна. Зараз ми ближче познайомимося з кожним із цих підходів до метапсихологии. Почнемо з трьох класичних і найперших.

Економічний. Цей підхід пов'язаний з поняттям «енергія». Він описує психологічний процес, в ході якого відбувається розподіл енергії. Цей підхід дозволяє говорити про розрядці, самої енергетичної сутності, її величині, акумуляційних законах в контексті теоретичного.

Рекомендуємо: Асоціативна психологія

Динамічний. У цьому підході описуються різного роду психологічні феномени, які базуються на силі, складання, потяг. У кожного з цих понять існують свої витоки, при поєднанні, зіткненні вони змінюються і об'єктивуються. Це дозволяє теоретично міркувати про будь-які конфлікти - наприклад, про потяг на базі інстинктів і пов'язаних з цим сучасних обмеженнях.

Структурний або типографським підхід. Відноситься до психічних явищ, які обумовлюють всю базову конструкцію психічного апарату. Включення різних навичок, моральних норм, інтересів, установок, спогадів в цьому підході репрезентує природу психічних явищ.

фігуриНаступні два підходи були описані вже після Фрейда. Олександр Рапопорт, психотерапевт і за сумісництвом нью-йоркський актор, а також видатний психотерапевт Джилл Едвардз сформулювали ще два підходи. Теоретичне обґрунтування нових способів було зроблено ще на ранніх етапах розвитку психології, але утвердилося воно лише через досить значний час.

Рекомендуємо: Життєва психологія - це

Генетичний. Цей підхід описує явища, які відбуваються на психологічному рівні. Вони пов'язані з часовими параметрами, а саме параметрами розвитку людської особистості від самого дитинства до усвідомленого віку. Виходячи з цієї теорії неможливо пояснити риси свого «я» без фактів з власного дитинства, без урахування досвіду, отриманого в дитячому віці.

Адаптивний. Підхід грунтується на вивченні того, як міжособистісний і соціальний феномени впливають на психічний стан людини. Розглядалися психічні зміни через відчуття впливу з боку соціуму.

сучасне ставлення

дівчина читаєНа сьогоднішній день метапсіхологіі вважається базисом, основою психології класичного типу. Незважаючи на це, дуже часто даний метод психоаналізу викликає критику, яка заснована на тому, що в системі присутня велика кількість протиріч, що лежать всередині підходів та ідей засновника.

Через це багато шкіл сучасної психології відкидають її методи психоаналізу, які, на їхню думку, не є об'єктивними і в повній мірі логічними. Однак, незважаючи на все це, багато професіоналів в психології, сучасні аналітики говорять про те, що наука психологія неможлива без наявності метапсихологии, так як вона володіє теоретичним фундаментом, а також гнучкістю системи. Автор: Ліна Єгорова