Сьогодні: 20.05.2024

Метод психологічного захисту: раціоналізація

883

дівчинаПсихологія в своєму дослідженні світу обширна, вона має сотні галузей і ще більше методів. Сьогодні ми поговоримо про один з методів психологічного захисту - раціоналізації.

Основні поняття

Ми зобов'язані виникненням цього терміна великому вченому Зигмунда Фрейда, а також його дочки Анни Фрейд, яка доповнила поняття, введене батьком, давши новий поштовх раціоналізації.

Раціоналізація - це метод психологічного захисту, що дозволяє реагувати на викликають у нас неприємні відчуття дії, ситуації, слова, негативні почуття і думки. Ця психологічна захист дозволяє приховати негатив, маскуючи ці почуття, замінюючи їх на більш прийнятні суспільством.

За своєю суттю раціоналізація є виправданням думок, почуттів, вчинків, бажань, які не властиві людині. Саме цей спосіб захисту популярний і поширений в практиці, оскільки наша поведінка залежить від безлічі факторів, що впливають на нас. Коли ми самі пояснюємо свою поведінку за допомогою аналізу, то вибір падає на найприйнятніший для нас мотив, тобто ми раціоналізуємо.

дівчинаЯкщо наша раціоналізація відбувається неусвідомлено, то не можна вважати її брехнею і обманом. Незважаючи на те що цей механізм не вважається облудою, психологія даного методу вважається найнебезпечнішою, навіть якщо брати до уваги те, що в ньому є невелика частка правди. Люди, які вдаються до цього методу захисту, роблять свій світ і життя логічно передбачуваними, маючи своє обгрунтування (виправдання) для кожного свого дії.

Раціоналізація дозволяє людині позбутися такого вантажу, як тривога і напруга. Потрапивши в незручну, неприємну ситуацію, завдяки раціоналізації ви не вдарите в бруд обличчям і вийдете з будь-якого становища з гордо піднятою головою. Деякі вчені в галузі психології говорили, що раціоналізація дозволяє залишатися в натовпі, відчуваючи себе при цьому цільної, справжньою особистістю.

Рекомендуємо: Що таке придушення?

Давайте доповнимо теорію прикладами. Уявімо ситуацію: студент не склав іспит або ж отримав не ту оцінку, яку хотів. Що ми побачимо?

Ми побачимо повне заперечення своєї провини: «Викладач оцінив мене упереджено», «Спеціально завалив», «Я все відповів ідеально!» Зустрічали таке в своєму житті? Швидше за все, так, і не один раз.

Давайте тепер уявімо робочий колектив, де обов'язково є такий співробітник, який, за його власними словами, ідеальний, але от лихо: «Начальник дурний і мені заздрить, тому не підвищує!», «Так я скільки зробив для цієї компанії, а мене ні краплі тут не цінують! »До болю знайоме, чи не так?

чоловікТакі люди спочатку спритно і правдоподібно, з відповідною мімікою, жестами та інтонацією спочатку переконують всіх навколо в своїй правоті, а потім починають і самі свято вірити в свої слова. Їх виправдання стає незаперечною істиною для всіх. Ті люди, які користуються раціоналізацією, продумують кілька можливих варіантів подальших своїх дій і їх можливих результатів.

Рекомендуємо: Підсвідомість людини

Людина, що боїться втратити самоповагу, вдається до раціоналізації, виправдовуючи при цьому не тільки свої дії, але і дії інших людей. Ці самі дії або поведінка сама людина не здатна прийняти, тому що його особиста зарозумілість буде при цьому моїм нутрі. Всі виправдання побудовані виключно логічним шляхом.

При виникненні конфлікту людина за допомогою механізму раціоналізації зменшує як для себе, так і для інших учасників конфлікту причини виникнення даного спору. Це і є захист.

Різновиди і методи цієї психологічного захисту

Розглянемо види раціоналізації:

  • Персональна захист, тобто людина захищає себе самого, або ж групова, де людина відстоює права тих людей, з ким себе асоціює.
  • Актуальна захист, тобто її дія тимчасова.
  • Предвосхищающая, тобто невдачу ще не зазнали, але вже починаємо себе виправдовувати, як би заздалегідь.
  • Пряма захист, тут людина прагне перебільшити роль своєї невдачі, яскраво аргументуючи її.
  • Непряма захист, коли людина починає зачіпати те, що не є предметом невдачі, але побічно з ним пов'язано.

Якими ж способами володіє раціоналізація? Давайте розглянемо:

  • Дискредитація мети. Зазнали невдачі і говоримо: «Все одно призи там були поганими», а отже, не було до чого і прагнути, і зовсім не шкодуємо.
  • Дискредитація жертви. Надійшли з кимось погано? Образили або ж підставили, і часто виникає: «Самі винні», «Самі б так само зі мною вчинили».
  • Перебільшена роль обставин: «Так склалися обставини, що ніяк би не вийшло при будь-якому розкладі».
  • Шкода на благо: «Їй же краще буде» «Для її ж блага» - розхожі відмовки, в які такі люди щиро вірять.
  • Самодискредитація: «Я такий поганий, я так жахливо надійшов, як же мені погано від цього!» - хто ж посміє напасти на жертву, яка, до слова, могла зробити все що завгодно.
  • Самообман.

Кожен спосіб небезпечний і згубний для людської особистості як розумного створення.

Хто частіше вдається до такого методу захисту

Які групи людей найчастіше використовують раціоналізацію? Звичайно, будь-яка людина може до нього вдатися, але психологи виділили дві особливі групи, яким дійсно потрібна психологічна допомога:

чоловік1. обсесивно особистості. Це люди, які постійно сумніваються у всьому: в собі, в своїх здібностях, в оточуючих людях, роботі і так далі. Також вони схильні до обсессии, тобто негативному потоку думок, які стають нав'язливими.

2. соціопат. Люди, які цураються суспільства і не беруть соціальні норми цього суспільства. Також для них характерні імпульсивність і агресивність.

Психологія до цього дня продовжує вивчати цей спосіб психологічного захисту. Це дуже цікавий метод, але дуже небезпечний для будь-якої людини.

Подумайте тільки, скільки шкоди приносить нам з вами такий спосіб захисту. Замість того щоб прийняти свої помилки і по справжньому покаятися, продовживши боротьбу, люди придумують собі часом безглузді виправдання, щиро вірячи в них. Раціоналізація небезпечна, тому існують методи її лікування, спеціальні тренінги та вправи. Автор: Віра Чугуївська