Існує чимало методів роботи психолога з клієнтом. Однак якщо запитати звичайну людину, що таке психотерапія, то швидше за все, він відповість, що це розмова з психологом, і лише в другу чергу згадає, що існують (і їх немало!) Інші техніки і вправи. Наприклад, активно використовуються методи тілесно-орієнтованої терапії, які передбачають роботу з тілом звернувся за допомогою людини.
Втім, саме активне використання таких способів терапії почалося не так давно - в 60-70-ті роки минулого століття. Панував тривалий час в світі західної психології фрейдистський підхід поділяв тіло і душу і зосереджувався на останній; змагався з ним біхевіоризм, навпаки, основну увагу приділяв фізіології. Зараз же навряд чи хтось стане заперечувати, що зв'язок між тілом і духом міцна, а психосоматика (фізичний прояв внутрішніх переживань) - даність повсякденному житті.
Вільгельм Райх: теоретичні основи
Проте «виросла» тілесна терапія як раз на психоаналітичної грунті - її засновником вважається Вільгельм Райх, послідовник Фрейда, який згодом виявив серйозні теоретичні розбіжності зі своїм учителем.
Райх звернув увагу на те, що пригнічені або витіснені переживання зазвичай призводять до м'язового напруження і затиску. Перші м'язові затиски виникають ще у зовсім маленьких дітей - це відповідь, своєрідна захисна реакція організму на занепокоєння, викликане сексуальними імпульсами і страхом покарання за них.
З віком такі захисту доводяться до автоматизму і розвиваються в риси характеру. Райх говорив про «характерному панцирі» (або м'язовому) - захисних силах, які займають певне місце на тілі людини. Важливо, що невротичними симптомами вони стають тільки тоді, коли напруга перетворюється в хронічне.
У яких же частинах тіла локалізується м'язовий панцир?
- Очі. Панцир в цій області - захист від сліз.
- Щелепа, горло, потилицю - панцир в цьому сегменті пов'язаний із забороною крику, плачу, гримасничанья і інших емоційних реакцій, в яких він втягнутий рот.
- Панцир в зоні шиї і кореня язика (горловий) орієнтований на стримування тих же емоцій, що і попередній.
- Грудної панцир захоплює плечі, груди і руки. Цей панцир проявляється вже не в тілесно вираженому заборону прояви емоцій, а в забороні самого їх переживання. Любов, пристрасність, відкритість, печаль - якщо ці почуття постійно придушуються, виникає блок в грудній області.
- Зона діафрагми тісно пов'язана з попередньою. Напруга в цій області також формується через те, що людина забороняє собі виявляти огиду і відраза і взагалі занадто контролює свої емоції.
- Черевний панцир - захист, що сформувалася у відповідь на постійний страх нападу (в широкому сенсі) і пригнічений почуття неприязні (також в широкому сенсі) і злості.
- Тазовий панцир пов'язаний з незадоволеністю в сексуальній сфері.
Внутрішні переживання - зовнішні прояви
Чи є зовнішні ознаки панцира? За якими звичкам, особливостям, характеристикам можна зробити висновок про наявність хронічного затиску в тій чи іншій із зазначених семи зон? Райх радив клієнтам проаналізувати власні дії, манери, характерні пози, щоб зрозуміти, в якій області найчастіше зосереджується напруга, а значить, виявити пов'язане з цією областю переживання.
Наприклад, про очному панцирі дає знати постійно нерухомий, «порожній» погляд або, навпаки, бігають очі; стислі або неприродно розслаблені щелепи, звичка жувати, смоктати або гризти предмети можуть бути сигналом затиску в ротовій сегменті. Кашель (не як симптом застуди), часте ковтання, невпевнений, тихий голос, ймовірно, свідчать про горловому панцирі.
Проблеми в грудній області зовні виявляються в постійно піднятих чи безвольно опущених плечах, випнутими грудній клітці, невпинних рухах рук (людина смикає дрібні предмети) або руках в кишенях. А ось якщо випинається живіт, це вже говорить про наявність черевного блоку.
Рекомендуємо: Психотерапія - це
Діафрагмовий затиск можна побачити, коли людина лежить, - якщо він є, між спиною і поверхнею дивана або ліжка залишиться значну відстань. Нетверда хода або напружені ноги - головна зовнішня характеристика людини з панциром в тазової області.
Як правило, хронічні затискачі в певній галузі відчуваються і самим страждають від них. Наприклад, непроходящие почуття кома в горлі (горловий панцир), порушення травлення і болю в животі через найменші переживань (панцир в черевній зоні), «ватяні», підкошуються ноги при стресових ситуаціях (тазовий панцир). Потрібно сказати, що затиск дуже рідко буває локалізований в одній-єдиній зоні, у більшості людей напевно знайдеться кілька проблемних ділянок, хоча в якомусь із них напруга може виражатися сильніше, ніж в інших.
різноманітність методик
Практика тілесно-орієнтованої терапії, запропонована самим Райхом, отримала назву вегетотерапии і була спрямована, як нескладно здогадатися, на пом'якшення панцира в певній зоні і вільне переміщення вегетативної (життєвої) енергії по всьому організму. Взагалі ж, тілесно-орієнтована терапія представлена безліччю різноманітних методик.
Рекомендуємо: Що таке музична психологія?
Близькі до методу Райха інтеграційна кинесиология і танатотерапия. Перший спосіб спрямований на роботу з психологічними травмами, вчить прислухатися до тілесних відчуттів і відрізняти справжні реакції від імпульсивних; на сеансі танатотерапія створюються умови для глибокого розслаблення тіла. Бодінаміческій аналіз допомагає визначити, які м'язи надто напружені, а які занадто розслаблені. Потім за допомогою спеціальних вправ в потрібних зонах напруга знімається, а надто мляві ділянки, навпаки, наводяться в тонус.
Є також комплекс методів, заснованих на різного роду рухах. Серед них рухова терапія Фельденкрайза (різноманітні техніки, в тому числі відмова пацієнта від невідповідних йому рухів), танцювально-рухова терапія, біосинтез (спрямований на узгодження емоцій, думок і дій).
Значне число методик тілесно-орієнтованої терапії пов'язано з масажем. Лікувальні властивості масажу довгий час офіційно не визнавалися, в тому числі і з-за фрейдовских ідей, які змушували в будь-яких дотиках бачити сексуальний підтекст. Тепер же масаж в різних формах займає важливе місце в практиці психотерапевтів. Його використовують в таких методах, як рольфинг (по імені засновниці Іди Рольф), психоорганічний аналіз, каліфорнійський масаж.
Рекомендуємо: Детальніше про позитивну психологію
Безперечною практичною користю володіють також види терапії, орієнтовані на нормалізацію дихання, спів і музику. Ребефінг передбачає навчення диханню без пауз між вдихом і видихом. Холотропне дихання поєднує інтенсивне дихання, музику і спеціальні вправи. Така тілесно орієнтована методика, як Хакоме-терапія, заснована на східній філософії з її ідеями взаємозв'язку всього з усім, ненасильства, усвідомленості як головного життєвого принципу. Метод Томатиса полягає в прослуховуванні високочастотних звуків під час терапії. Автор: Євгенія Безсонова