Сьогодні: 20.09.2024

Мотивація: види і значення в психології

532

дівчина з глобусомЩо таке мотивація? Відповідь на це питання можна знайти в психології, тому що саме ця наука займається вивченням цього явища. Напевно кожен з вас замислювався про те, чому люди поводяться так чи інакше в певних обставинах, що ними рухає? Саме спонукальна сторона людської поведінки і відповідає за мотивацію.

основи поняття

Прийнято розрізняти поняття мотиву і мотивації. Хоча обивателям на перший погляд вони можуть здатися одним і тим же, насправді останнім набагато ширше і включає в себе перше. Отже, мотивація особистості - це певний набір факторів, які спонукають людину вести себе тим чи іншим чином. Якщо говорити в широкому сенсі, то існує внутрішня і зовнішня мотивація. Перша - це психологічні механізми, що визначають поведінку, а друга - це фактори навколишнього середовища.

До психологічних механізмів відносяться мета, потреба, бажання, і зазвичай вони більш важливі, ніж фактори ззовні. При цьому варто відзначити, що мотив і мотивація відрізняються тим, що перший належить тільки індивіду і ніяк не залежить від інших обставин. Говорячи простими словами, мотив - це рушійний стимул.

дівчина в горахІснує кілька різновидів мотивів, найпоширенішою можна назвати потреби - то, що необхідно людині для життя. Причому у всіх людей вони різні і можуть бути як духовними, так і фізичними. Наприклад, людині дуже подобаються картини, і у нього виникає потреба відвідати Ермітаж, яка перетворюється в мотив - і він їде в цей музей. А інший, припустимо, хоче розбагатіти, купує лотерейний квиток і виграє мільйон.

Але, до речі, одну і ту ж потребу можна здійснити різними способами. Одні люди, щоб стати багатими, створюють фірми, інші - працюють фізично не покладаючи рук, а треті - крадуть. Це вже буде залежати від системи цінностей людини.

Внутрішня мотивація може являти собою мету. У такої мотивації визначення наступне: це цілком певний результат, на який людина спрямовує свої дії. Для кожного індивіда мета є тим, до чого він прагне.

Примітно, що це поняття з давніх-давен вивчається різними науками. Наприклад, в філософії дуже поширене визначення «мета всіх цілей» - це така певна точка, до якої прагне людина і яка є для нього самою довершеністю.

Рекомендуємо: Що таке прагнення?

На шляху до неї є ланцюжок інших цілей, досягаючи які людина прагне до чогось нового. А ось якщо він досягне-таки мети всіх цілей, як кажуть філософи, він стане абсолютно щасливим і перестане мріяти про що-небудь. Виходить, що у нього припиниться процес мотивації.

Варто відзначити, що крім потреб і цілей є ще інші мотиви:

  • Інтерес.
  • Намір.
  • Бажання.
  • Завдання.

Властивості і класифікація

З огляду на ступінь розвиненості, мотивація людини володіє двома основними характеристиками: широта і гнучкість.

дівчина за роботоюГнучка мотивація поведінки людини - це коли він може досягти бажаного декількома способами. Наприклад, щоб дізнатися щось нове, одна людина дивиться тільки різні інтернет-ресурси, а інший ходить в бібліотеку, читає свіжу пресу, дивиться новини. Широка система мотивації притаманна тим індивідам, які в житті мають безліч цілей, інтересів і завдань.

Примітно, що є різні види мотивації. Наприклад, вона може бути неусвідомлюваної або усвідомленої. Тобто одні мотиви своєї поведінки людина усвідомлює, але трапляються такі ситуації, коли він не розуміє, чому так себе повів. Особиста мотивація людини є основою його діяльності, причому в цьому плані вона може бути представлена ​​двома варіантами - мотивом досягнення успіху і прагненням протягом життя уникати невдач.

Від того, що переважає в людині, залежить те, як він веде себе в суспільстві, і то, як він взагалі живе. Вивчаючи мотивацію, в психології дослідники виявили, що люди, які хочуть бути успішними, частіше стають відомими і багатими особистостями. При цьому ті, хто прагне уникнути неприємностей, просто проживають дні і практично нічого не досягають, залишаючись в тіні своїх більш успішних і амбітних знайомих.

дівчина пишеГрунтуючись на численних експериментах, американські психологи і соціологи розробили спеціальну теорію, в якій методи мотивації вивчені з різних сторін. Згідно з цим вченням, люди, налаштовані на успіх, завжди ставлять перед собою якесь завдання і намагаються мотивувати себе на її виконання. Все життя таких людей побудована саме на тому, що вони повинні досягти успіху, - беручись за ту чи іншу роботу, вони завжди думають, чи зможуть вони досягти мети.

Рекомендуємо: Що таке етологія людини?

Життя людей, які хочуть уникнути невдач, побудована в свою чергу на те, щоб не зіткнутися з неприємностями. Такі індивіди часто не впевнені в собі, бояться критики, скромні й намагаються перебувати в тіні. Але саме тому, що вони постійно думають про те, як уникнути неприємностей, вони притягують до себе велику кількість найрізноманітніших невдач. Виходить часто так, що вони стають невдахами по життю.

Як підвищити мотивацію в такому випадку? Перш за все треба перестати боятися і почати ставити перед собою цілі, а потім досягати їх. В такому випадку життя зміниться докорінно, і людина, цілком ймовірно, зможе стати успішним у тій чи іншій сфері діяльності.

Відзначимо при цьому, що найбільш дієва мотивація і стимулювання - це не близька і конкретна мета, а віддалена, але досить значна. Уявіть собі, що ваша мета - новенький автомобіль дорогої марки. Повірте в те, що це може стати реальністю, і тоді ви зможете почати діяти. А до тих пір, поки ви будете просто заздрити чужому джипу і нарікати на долю, яка до вас не прихильна, позашляховик у вас точно не з'явиться.

дівчина з косоюЦікаво, що люди, які мають різні мотиваційні моделі поведінки, взагалі дивляться по-різному на життя. Наприклад, хто прагне успіху схильні в своїх провалах і промахах звинувачувати тільки самих себе, та й взагалі вони дуже самокритичні, а ті, хто уникає невдач, у всьому бачать причини ззовні і дуже люблять нарікати на долю, будучи моторошними фаталістами.

Наведемо простий приклад - дві людини потрапили під дощ. Один з них буде докоряти собі в тому, що не взяв з собою на вулицю парасольку, а другий стане звинувачувати природу в тому, що вона виявилася до нього неприхильною і небеса пролилися на нього дощем.

Мотивація і особистість

дівчата подружкиПоняття мотивації тісно пов'язане з особливостями особистості. Часом трапляється так, що мотиваційні чинники стають для людини настільки «рідними», що трансформуються в риси його характеру. Прикладами можуть стати егоїзм, альтруїзм, потреба в спілкуванні, агресивність і т.п. Вони для людей є найважливішими. Класифікація мотивації такого плану заслуговує на окрему увагу.

Отже, потреба в спілкуванні проявляється у особистості як прагнення до налагодження контактів з багатьма людьми, причому це повинні бути добрі і близькі стосунки. Це може проявлятися у вигляді прихильності і вірності. Розвиток мотивації такого плану надзвичайно - це любов. Якщо у людини в житті переважає мотив спілкування, то він проявляє себе впевнено, намагається підтримувати розмову скрізь і завжди, причому робить це ненав'язливо, а також прагне самоствердитися в суспільстві.

Поняття і сутність мотивації можна легко простежити також на прикладі отвергания (протилежність товариськості). Це проявляється в тому, що людина боїться бути неприйнятим в суспільстві, стає невпевненим, скутим, напруженим. На його шляху в спілкуванні з іншими людьми постійно виникають якісь перешкоди, та й взагалі він не відчуває потреби в тому, щоб контактувати з оточуючими.

чоловікЦікавий вид мотивації є прагнення до влади. Воно проявляється в тому, що людина хоче бути керівником того чи іншого соціуму, прагне керувати людьми, підпорядковуючи собі їхню поведінку, а часом навіть думки. З одного боку, це цілком нормальне явище, але тільки якщо воно не доходить до фанатизму. В іншому випадку виходять диктатори - наприклад, Сталін чи Гітлер.

Рекомендуємо: Самовизначення: поняття в психології

Вчені за допомогою емпіричних досліджень можуть виявити, схильний та чи інша людина до прагнення до влади чи ні. А в житті це, власне, проявляється в тому, що індивід прагне до психологічного контролю над іншими і отримує задоволення, якщо він когось перевершив або переміг. До речі, першими, хто став вивчати прагнення до влади на емпіричному рівні, були неофройдисти Адлер і Фромм.

На противагу останньому розглянутому мотиву існує альтруїзм - прагнення людини допомагати іншим, часом навіть на шкоду собі. Людина, яка має такі принципи мотивації, постійно люб'язний, займається благодійністю, готовий відмовитися від власних благ для того, щоб ощасливити або врятувати когось іншого. Найголовніше, що натомість він нічого і ніколи не попросить і не чекає ні почестей, ні нагород.

У сучасному світі можна часто зустріти і такий мотив поведінки, як агресія. Періодичне підвищення його рівня в суспільстві вчені обґрунтовують рядом причин - від масового поширення інформації про насильство до глибоких психологічних переживань того чи іншого індивіда.

параАгресивні люди прагнуть завдати шкоди іншим, причому вони можуть це робити як усвідомлено, так і несвідомо. З цією проблемою можна і потрібно боротися, але для цього повинні об'єднатися багато суспільні інститути, в першу чергу сім'я та інші соціальні групи.

Отже, загальна характеристика мотивації полягає в тому, що людина поводиться так чи інакше в залежності від зовнішніх і внутрішніх факторів. Якщо ця ситуація благополучна, то його поведінка є нормальним і корисним для суспільства. І навпаки, коли в ланцюжку мотивів відбувається порушення, ми маємо справу з асоціальною поведінкою. Автор: Олена Рагозіна