Сьогодні: 03.12.2024

Напруга - що це таке

708

дівчина в червономуРитм сучасного життя витримати аж ніяк не просто. Цілий ряд проблем і складнощів - економічних, політичних, соціальних, культурних та, зрозуміло, психологічних - супроводжує нас щодня, не даючи розслабитися ні на секунду. Соціальна напруженість, як кажуть конфликтологи і соціологи, стала невід'ємною реалією сучасного суспільства.

Якщо ж повернутися до психології і питань, безпосередньо стосуються окремої особистості, то в такому ракурсі, звичайно ж, головною проблемою сучасної людини стає внутрішнє напруження і приводить до нього стрес. Дійсно, «Як зняти нервову напругу?» - питання для жителів мегаполісів далеко не пусте. Розхитана нервова система - проблема, з якою стикаються, за різними даними, від 70 до 80% людей, що живуть у великих містах світу.

У той же час не можна сказати, що нервова напруга - це однозначно погано. Якщо воно не перевищує певного рівня і не переходить в хронічний стан, то знімати його немає необхідності. Власне, вам і в голову не прийде від нього позбавлятися, тому що ви його просто не відчуєте.

тест НПН

дівчина в містіВеликий внесок у вивчення психології стресу вніс петербурзький учений, доктор психологічних наук Тигран Анатолійович Немчин. У 80-х роках минулого століття вийшла його монографія, в якій узагальнюються накопичені психологом знання. У ній, зокрема, представлений опитувальник, який дозволяє діагностувати нервово-психічне напруження (НПН).

Питання зачіпають як фізичне, так і емоційний стан людини, і за сукупністю цих факторів робиться висновок про те, чи є напруга і який ступінь його вираженості. Безсумнівний плюс тесту Нємчина - доступність і простота викладу, завдяки яким користуватися ним зручно навіть неспеціалісту. Тест можна пройти онлайн.

Опитувальник Нємчина можна використовувати і як перелік ознак, якими дається взнаки постійне психічне напруження.

  • Больові відчуття.
  • Озноб.
  • М'язову напругу, сіпання кінцівок.
  • Порушення координації, дрібної моторики.
  • Метушливість, неможливість всидіти на місці.
  • Поколювання в області серця, затруднення дихання.
  • Збої в роботі травної системи, відсутність апетиту.
  • Зміна забарвлення шкірних покривів (блідість або почервоніння).
  • Задишка, відчуття клубка в горлі.
  • Збільшення потовиділення.
  • Сухість в роті.

І це тільки соматичні (тілесні) прояви, які, швидше за все, говорять про те, що людина відчуває хронічний стрес.

Шкала НПН: норма, підйом або занепад

дівчинаРезультати тесту показують, який рівень психічного напруження. Всього їх три: слабкий, помірний або сильний. У першому випадку (НПН-I) і фізіологічні, і психічні показники не відрізняються (або відрізняються дуже слабо) від нормальних показників, так що таке напруга сама людина ледь відчуває і власне напругою його не вважає. Може він і зовсім нічого не відчувати.

При НПН-II ситуація подвійна. З одного боку, фізичні відчуття приносять дискомфорт, хоча і не заважає виконувати завдання і не викликає серйозного занепокоєння, але все ж виразно відчувається. Психологічні ж зрушення, навпаки, викликають приємні емоції. Людина відчуває душевний підйом, ефективність його діяльності збільшується, загострюються пам'ять і увагу.

Рекомендуємо: Що значить: дистрес?

У психологічній літературі таке психоемоційне напруження називають «еустресса», тобто позитивним, «хорошим» стресом, що допомагає в короткий час мобілізувати ресурси і успішно пристосуватися до складної ситуації. Несильний фізичний дискомфорт як би «затуляється», «маскується» позитивними емоційними переживаннями.

чоловікЯкщо напружений стан досягає третього рівня, то людина відчуває себе не кращим чином як у фізичному, так і в психологічному сенсі. Як правило, на соматичні симптоми люди звертають більше уваги, скаржачись на роботу серцево-судинної системи, утруднене дихання, болі, засмучену координацію.

До цих неприємних відчуттів додаються пригніченість, тривожність, психічна нестабільність, невпевненість у собі, знижується розумова продуктивність. Цікава деталь: чоловіки з НПН-III відзначали, що більшу незручність їм приносять фізичні ознаки, а ось у жінок на перше місце виходила емоційна сфера.

Іноді говорять і про четвертого ступеня НПН - патологічної. Це постійна напруга, яке вилилося в форму хвороби і однозначно вимагає втручання медиків. Цей рівень чреватий розвитком серйозних психосоматичних захворювань (що виникають через психічного стану хворого) і відхилень у поведінці.

чоловікВзагалі, зняти напругу, що доріс до серйозних масштабів, не так просто. Краще намагатися не допускати такого стану. Для цього важливо правильно харчуватися, висипатися, дотримуватися режиму праці та відпочинку, не зловживати алкоголем і кофеїном, не нехтувати фізичним навантаженням.

Рекомендуємо: Види психологічних бар'єрів

Однак перераховані заходи подіють не відразу, а якщо потрібно терміново знизити напругу, що робити в цьому випадку? Перш за все - нормалізувати дихання.

Спробуйте вправу «Сканування». Глибокий повільний вдих, при якому як би сканується все тіло, визначаються місця м'язових затискачів. На видиху намагайтеся максимально розслабити ці м'язи. Автор: Євгенія Безсонова