Сьогодні: 22.12.2024

Нарцисизм і нарциссическое розлад особистості

1881

дівчина з дзеркаломДо найбільш поширених на сьогоднішній день патологічних станів, які спостерігаються у багатьох сучасних людей, можна віднести нарцисизм. Він є віддаленим синонімом поняття «любов до самого себе», а схильність людини до самозакоханості вважається вже відхиленням від норми. Так що ж таке «narcissismus» і «нарциссическое розлад особистості»?

Хто він - «людина-квітка»

Говорячи про те, що таке нарцисизм, слід повернутися до витоків самого слова, до його походженням. А для цього необхідно звернутися до історії Стародавньої Греції. Згідно з переказами, давним-давно в цій країні жив молодий чоловік на ім'я Нарцис (на грецькій мові - Narkissos). Він був надзвичайно красивим і чарівним, але «холодним» до оточуючих. І це сильно відрізняло його від інших.

Постійно впиваючись своєю пишністю, він тішився спілкуванням з молодими німфами, захопленими його красою, але при цьому нікого не слухав. Одного разу, стоячи на березі струмка, він побачив у воді відображення свого обличчя і був настільки засліплений своєю красою, що не зміг більше покинути того місця, так і висох в стражданнях від любові до самого себе. Згодом там почали рости квіти, які отримали назву на честь цього персонажа давньогрецької міфології - нарциси.

Ім'я героя стало з тих пір прозивним, і всіх, хто схильний до завищену самооцінку і надлишкової любові до власної персони, тепер називають нарцисами. В даному випадку цей термін цілком відображає схильність людини до самозамилування, прагненню бути в центрі уваги, а також демонструвати свою винятковість.

дівчина біля дзеркалаЯкщо говорити про те, яке значення має цей термін, то «нарцисизм» означає самозакоханість. В деякій мірі це також синонім загостреного уваги до власної особистості. При цьому варто зауважити, що нарцисизм - це індивідуальне якість людини, риса його характеру, яка може розвиватися під впливом оточуючих людей і середовища перебування.

Дуже багато уваги даній темі приділяється в психології. І це пояснюється підвищеним інтересом фахівців до психологічного благополуччя людей-егоїстів зважаючи на їх завищеної самооцінки. Егоїстичні, які прагнуть купатися у славі і ігнорують думки інших людей, нарциси часом приховують під зовнішнім виглядом і своїм самовпевненим поведінкою зовсім іншу людину. Часом нарцисична особистість навіть не має почуття впевненості в собі і компенсує це за рахунок пригнічення інших.

Як в такому випадку зрозуміти, чи є нарцисизм патологічним, що приховує людина під своєю блискучою зовнішньою оболонкою і має потребу він в лікуванні? Давайте розглянемо разом, коли можна говорити про патологічних ознаках нарцисизму і якими бувають його симптоми.

Як дізнатися таку людину

Людська психіка в здоровому і нормальному стані допускає наявність почуття любові до самого себе. Але якщо це почуття «зашкалює» і людина живе в стані постійної самозакоханості, то це свідчить вже про патологічний явище, іменованому нарцисизмом.

гарна дівчинаІ нарцис в даному випадку - це людина, яка цікавиться лише власною персоною, ігнорує потреби оточуючих, намагається не спілкуватися з людьми без особистої вигоди і часто самостверджується за рахунок інших. Але найголовніше те, що така людина має відмінну рису - гіпертрофоване, перебільшене почуття власної значущості.

Якщо ми говоримо про те, хто така людина-нарцис, не варто упускати і іншу, не менш важливу деталь: кінцевою метою будь-якої діяльності такої особистості є самозадоволення. Тобто те, що буде робити така людина, в кінцевому підсумку повинно буде потішити його самолюбство, принести йому задоволення. Так що цілком можна провести паралель між поняттями «егоїзм» і «нарцисизм».

Також схожими явищами вважаються нарцисизм і психопатія. В рамках теорії про «темної тріади» (нарцисизм, психопатія, макіавеллізм) нарцисизм використовується як критерій визначення правильності застосування шкал психопатії в ході дослідження психологічної реальності.

Зустрівши персону, якій властивий патологічний нарцисизм, ви відразу про це дізнаєтеся. В першу чергу про це розкажуть прояви егоїстичного поведінки. Також дізнатися, що людині властивий нарцисизм, допоможуть ознаки:

  • У людини яскраво виражене перебільшене відчуття своєї значущості (важливості).
  • Він не звертає уваги на критику з боку інших.
  • Для такої людини, яка вважає себе досконалим, інші люди будуть посміховиськом, якщо вони не будуть відповідати його критеріям важливості.
  • Йому властиво вимагати і очікувати підвищеної уваги до себе, похвали.
  • Нарцис щиро вірить в те, що йому всі заздрять, а він сам - ідеальний чоловік. Ось чому невизнання його таким з боку оточуючих викличе у нього здивування.
  • Будь-які свої уявні «досягнення» нарцис використовує як привід для хизування.
  • У манері його спілкування можна помітити яскраво виражений сарказм.
  • Всі мотиви і інтереси нарциса суто меркантильні.
  • Всі свої недоліки такі люди вміло маскують, а нарциссические риси вважають своїм достоїнством.
  • Відсутність почуття жалості і співчуття - ще одна характерна ознака того, що у людини є психологічний дефект, який може виявитися небезпечним не тільки для оточуючих нарциса людей, а й для людини, у якого нарциссический тип особистості.

Варто зауважити, що всі ці ознаки нарцисизму є загальними і лише в тій чи іншій мірі властиві людям, схильним до надмірного і егоїстичному самозамилування. Вони також є найпоширенішими і виявлені в ході вивчення фахівцями людей нарциссического складу.

Як проявляється патологія з урахуванням гендерної складової

дівчинаБагато хто вважає, що займатися самозамилуванням - прерогатива жінок. Але якщо дама часто виглядає в дзеркало, це не означає, що у неї нарцисизм. У жінок схильність до даної патології зазвичай виявляється дещо інакше.

Наприклад, у створенні відносин, коли дівчина віддає перевагу хлопцю, який буде її вихваляти і потурати їй у всьому. І іншого чоловіка, особливо самовпевненого і амбітного, їй не потрібно, адже він потребуватиме рівноправності в парі.

Рекомендуємо: Гіпертімія - що це значить?

Жіночий нарцисизм часто проявляється, коли у пари з'являється дитина. При цьому саме малюк буде найбільше потерпати від психічного розладу матері, адже вона цілком може примушувати чадо до досягнення великих цілей (яких вона, на жаль, не змогла досягти).

Що стосується нарцисизму у чоловіків, то подібні розлади проявляються в період юнацтва. Чоловік-нарцис, щоб сподобатися представницям протилежної статі, може занадто багато часу проводити біля дзеркала і приділяти чимало уваги своїй зовнішності. Якщо ж говорити про прояви нарцисизму у чоловіків-сім'янинів, то батьки з таким діагнозом не здатні присвячувати себе вихованню дітей і проводять з ними дуже мало часу.

чоловікЯкщо ж нарцис обзаведеться сім'єю, то його розлад може лише посилитися, адже він буде обділяти увагою своїх близьких і рідних, вважаючи власну персону центром світобудови. У випадку з нарцисом-одинаком справа йде трохи інакше, адже з роками його нові досягнення втрачають смак перемоги. І рано чи пізно така людина починає розуміти, що дійсно змогло б його втішити, принести задоволення.

Однак у багатьох сферах життєдіяльності 40-річні холостяки не затребувані, і тому все частіше саме в цьому віці чоловіки стають клієнтами психологів, щоб зрозуміти свої справжні бажання і знайти корінь всіх проблем.

форми розлади

Сучасний психоаналіз досі розглядає нарциссический тип характеру як вкрай загадкове явище. Над його вивченням трудяться вчені з усього світу, і вже відомо про найбільш виражених його різновидах:

дівчина і квіти1. Конструктивний нарцисизм - це стан, при якому у самооцінки і самозамилування цілком адекватно-висока ступінь вираження. Тобто це означає, що людина з такою формою любові до власної персони може цілком нормально взаємодіяти з соціумом, проявляти при необхідності впевненість в собі, протистояти чиниться на нього тиску.

Рекомендуємо: Фемінізм - це

2. Деструктивний нарцисизм, на відміну від попередньої різновиди розлади, є куди більш серйозним порушенням, при якому людина не здатна реалістично оцінювати власну значимість, свої досягнення і себе в цілому. У таких індивідів спостерігається патологічна потреба в постійному підтвердженні своєї важливості.

3. дефіцітарние - форма нарцисизму, яка виражається в нездатності людини скласти цілісне уявлення про себе. Ведений, пасивний, податливий і залежний від думки інших людей - ось характеристика людини з такою формою психічного розладу.

4. Перверзний нарцисизм - відхилення, іменоване в психології злоякісним, що обумовлено наявністю серйозних «побічних ефектів» розлади. Так, визначити, що людина страждає від нарцисичної злоякісної патології, допоможуть наступні ознаки: неадекватні нав'язливі ідеї, агресивні реакції, супутні соматичні порушення.

Так що ж це: захворювання або індивідуальна риса

З точки зору психології, синдром нарцисизму - це одна з якостей характеру, яке є невід'ємним для кожної людини в дитинстві. Причини нарцисизму бувають різними, але в основному розвитку розлади сприяють:

  • Постійні і безпідставні похвали на адресу дитини.
  • Стрімко зростаюча самооцінка на тлі перебільшення батьками важливості досягнень дитини.
  • Негармонійне розвиток і виховання малюка.

чоловікНарцисизм цілком може прогресувати і в кінці кінців перетворитися в хвороба, яка зробить нестерпним життя як самої людини, так і всіх, хто знаходиться в його оточенні.

В цьому випадку доведеться за допомогою втручання психолога усувати наявний у людини нарцисизм, так як лікування розлади є курс терапії для глибокого самоаналізу особистості, який дозволив би людині визначити свої справжні бажання і потреби.

Рекомендуємо: Як стати впевненою в собі?

Визначення нарцисизму в психології вперше дав один з найвідоміших учених Англії - Генрі Хевлок Елліс. У своїх роботах він описав нарцисизм як одну з різновидів дефектної поведінкової моделі. У його теорії знайшов своє відображення давньогрецький міф про самозакоханого юнака на ім'я Нарцис.

Це явище не залишилося без уваги, і кілька років по тому синдром нарцисизму був виділений Зигмундом Фрейдом. Розглядаючи явище нарцисизму і співвідносячи його з теорією психоаналізу, Фрейд помітив, що подібне відхилення може мати прояви в поведінці абсолютно будь-яку людину. Особливо це може бути помітно в рамках сексуальної поведінки особистості.

дівчина з квіткоюАле якщо раніше психоаналітики і психологи не виявляли нічого небезпечного в такого роду відхиленнях, то в даний час вважається, що нарцисизм - це дуже серйозне психічне захворювання. Причому така патологія робить людину, у якого нарциссический характер, більш схильним до інших психічних розладів, а серед них є і досить небезпечні стану (наприклад, депресія).

У зв'язку з цим відповідь на питання про те, як позбутися від нарцисизму, є вельми важливим. В першу чергу нарцису доведеться визнати, що причиною його проблем в спілкуванні і взаємодії з соціумом є розлад його ж психіки.

Далі йому знадобиться самоаналіз. З цим зможе допомогти лише професійний психолог, який вміє виявляти причини, симптоми і визначати тип нарцисизму. Від цього безпосередньо залежить ефективність терапії. З огляду на, що люди-нарциси вважають себе абсолютно здоровими і адекватними, їм складно буде змиритися з правдою, тому лікування може зайняти чимало часу. Автор: Олена Суворова