Неуважність уваги - такий психологічний термін, під яким прийнято розуміти порушення центральної нервової системи, причому воно є досить серйозним і виникнути може практично у будь-якої людини.
Поняття і різновиди
Для того щоб відповісти на питання, що таке неуважність, потрібно спочатку визначитися з тим, що ми будемо розуміти під словом «увага». Це такий психологічний процес, який дозволяє обробляти інформацію, що надходить ззовні. Іншими словами, уважність і увагу можна ще назвати здатністю зосередитися на якомусь об'єкті, предметі чи дії. За рахунок уваги людина не тільки орієнтується в житті, але і може здійснювати ті чи інші дії.
У разі, коли людина не може зосередитися на чому-небудь і постійно щось забуває, можна говорити про неуважності. Примітно, що вони не з'являються у людини від народження, а купуються в процесі життя з огляду на ті чи інші обставини. У розсіяних людей може виникати маса проблем, і це не дивно, адже з ними вкрай незручно спілкуватися, хоча б тому, що вони постійно все забувають.
Існує три основних види неуважності:
- Функціональна.
- Мінімальна.
- Поетична.
Перший вид неуважності з'являється у людей, які довго виконують монотонну роботу. Також він може виникнути в результаті головного болю або проблем зі сном, а також через наявність хронічних захворювань (особливо пов'язаних з центральною нервовою системою).
Мінімальна неуважність характерна для тих людей, які глибоко зосереджені на своїх внутрішніх переживаннях і в зв'язку з цим мало концентруються на тому, що вважають не дуже важливим. Такий вид неуважності в психології іноді називають професорської. Під поетичної неуважністю прийнято розуміти таку неуважність, яка виникає тому, що людина майже завжди витає в хмарах або фантазує. Найчастіше це творчі люди - поети, художники, письменники.
Рекомендуємо: Що таке монотония?
Порушення уваги у різних людей може проявлятися по-різному. Наприклад, це може бути недостатня концентрація, за рахунок чого людина погано запам'ятовує те, що він побачив або почув. Це порушення може виникати як в дорослому віці, так і у дітей.
Неуважність може виявлятися також у вигляді ригідності - це коли людина повільно і загальмовано перемикається з однієї теми на іншу. Вона може проявлятися у людей з порушеннями психіки або бути обумовлена типом темпераменту. Зокрема, така властивість притаманна флегматикам.
Неуважним може бути ще й людина, у якого є така риса, як нестійкість, тобто стрибкоподібне увагу. Такі люди перескакують з однієї теми на іншу і тому не можуть добре запам'ятати ні тієї, ні іншої. Часто це буває в дитинстві, особливо у гіперактивних дітлахів.
Трохи про причини
Чи можна впоратися з неуважністю, і якими способами це робити? Відповісти на ці питання можна, тільки якщо розібратися в тому, які причини неуважності.
Спочатку поговоримо про те, що є фізіологічні чинники, які призводять до неуважності. До них відносяться фізична і емоційна втома, безсоння, дієти, а також наявність професії, що вимагає від людини виконання наданих і однотипних дій. Люди, які надмірно зосереджені тільки на одному об'єкті або предметі, припустимо на науковій роботі, теж можуть страждати таким розладом, як незібраність.
Рекомендуємо: Уява - що це?
Варто відзначити, що при цьому у них не страждають інші психологічні характеристики, наприклад пам'ять. Вона, навпаки, поліпшується - просто справа в тому, що вчені часто відкидають те, що їм не потрібно, і зосереджуються тільки на те, що їх насправді дуже цікавить.
Неуважністю часто страждають люди похилого віку. У людей похилого віку з роками слабшає концентрація уваги і виникають його розлади. Але буває і так, що цілком молоді люди можуть бути розсіяними. У них причини цього криються часто в порушенні функцій організму або хворобах, таких як остеохондроз, артеріальна гіпертензія, атеросклероз, шизофренія, епілепсія і т.п. До речі, при вагітності у жінок теж нерідко можуть виникати порушення уваги.
Окремо варто поговорити про те, яке значення має неуважність в дитячому віці. Розвиток уваги у дітей багато в чому залежить від батьків - зокрема, від того, наскільки багато вони займаються з дитиною. Найголовніше, що дорослі повинні намагатися виховувати в своїх дітях, - це самоконтроль. Якщо він не розвивається, то у дитини увагу буде «пурхають» він не зможе глибоко сконцентруватися ні на чому.
До речі, вчені говорять, що причинами дитячої неуважності можуть бути на перший погляд нешкідливі речі: захоплення солодощами, консерванти і харчові добавки, нестача магнію і заліза і т.п. Помітити, що ваша дитина схильна до неуважності, легко - він гіперактивна, непосидюча, постійно метушиться, часто перемикається з однієї справи на інше і т.п. Приберіть з раціону малюка ненатуральні продукти, а ще краще звернутися до професійного психолога, щоб він порадив, як подолати проблеми, що виникають.
налагоджуємо життя
Як позбутися від неуважності? Є кілька порад, які можуть допомогти людині стати більш зосередженим і зрозуміти, як боротися з неуважністю. Не обов'язково відразу звертатися до лікаря або психолога. Можна почати з простих кроків: налагодити режим дня, постаратися уникати стресів і конфліктів, почати збалансовано харчуватися, а також відмовитися від шкідливих звичок.
Рекомендуємо: Методи релаксації
Якщо цього виявиться недостатньо, щоб подолати неуважність, то причина може виявитися в дефіциті певних речовин - фолієвої кислоти і вітамінів групи В, які можуть допомогти подолати забудькуватість. Перша міститься в таких продуктах, як черемша, печінку птиці, шпинат, горіхи, цитрусові і яйця. Корисний вітамін В12 є в морській рибі та інших морепродуктах, сметані і сирі.
Але як впоратися з неуважністю назавжди? Тільки режиму дня і правильного харчування часто буває недостатньо, щоб її перемогти. Існують спеціальні методики тренування пам'яті і медитації.
Варто зазначити, що від природи жінки більш розсіяні, ніж чоловіки. Справа в тому, що вони зазвичай схильні виконувати відразу кілька дій. Наприклад, фарбувати губи, дивитися улюблений серіал і розмовляти по телефону. Від цієї звички, якщо ви зловили себе на думці, що багато забуваєте, варто відмовитися.
Постарайтеся розподілити всі свої справи і виконувати їх в строго визначеному порядку. Адже погодьтеся, нічого страшного не трапиться, якщо ви спочатку поговоріть по телефону, а потім нафарбуєте губи. Позбавлятися від неуважності варто планомірно: продумуйте свої дії на кілька кроків вперед, а перш ніж приступати до чогось, спочатку подумки зробіть те, що ви хотіли. Є ще кілька порад: намагайтеся класти речі на своє місце, не відкладайте «на потім» дрібні справи, пишіть собі 'Напоміналка» - і через деякий час ви помітите, що неуважність вас більше не турбує ... Автор: Олена Рагозіна