Сьогодні: 22.12.2024

Невербальне спілкування - що це таке

1446

дівчинаВербальне і невербальне спілкування - одні з головних понять, які вивчає психологія. Якщо з першим терміном все зрозуміло - це звичайний мову слів, який ми використовуємо і добре розуміємо в повсякденному житті, то невербальне спілкування - категорія більш складна, яку варто розглянути дуже ретельно.

Мова жестів

Про невербальному спілкуванні написано багато різних книг, але однією з найпопулярніших можна назвати працю Алана Піза, який називається «Мова рухів тіла». У цій книзі австрійський психолог каже, що людина тільки 3% інформації може сприймати за допомогою слів, а решта 97% - за допомогою невербальних сигналів. Їх часто називають «мовою жестів», і вони відрізняються тим, що мова для вираження думок тут не використовується.

Кожній людині важливо мати хоча б мінімальні знання про сигнали невербальне спілкування. Вони, по-перше, дуже точно висловлюють людські почуття, а по-друге, допомагають людям краще розуміти один одного. Якщо людина зможе добре вивчити види невербального спілкування, то процес комунікації для нього стане набагато легше, тому що інші люди не зможуть їм маніпулювати, а також не зможуть його обдурити.

Розуміти невербальні жести зовсім нескладно, і цього може навчитися практично кожна людина. Але для цього потрібен час. Щоб уміти розпізнавати таємні, що не лежать на поверхні сигнали, спочатку потрібно розширити сприйняття навколишнього світу і простору - звертати увагу одночасно як на звичайну мову, так і на невербальні сигнали.

чоловікЯкщо людина зможе одночасно не тільки звертати увагу на слова, які говорить його опонент, а й помічати, яку той приймає позу, чути нотки його голосу, бачити вираз обличчя, то він отримає набагато більше інформації. Кожне поняття (будь то міміка або жести) варто розглянути окремо, оскільки функції невербального спілкування дуже важливі в сучасному житті.

Рекомендуємо: Психологія поведінки людини

Отже, під мімікою психологія розуміє вираз людського обличчя. З його допомогою людина може висловлювати те, що відчуває в даний час. Примітно, що позитивні емоції (радість, здивування та ін.) Легше розпізнаються, ніж негативні - гнів, лють і т.д. Щоб зрозуміти, яку емоцію відчуває людина, потрібно уважно подивитися його обличчя.

  • Подив - для цієї емоції характерні підняті брови, широко розкриті очі, опущені кути губ і відкритий рот.
  • Гнів - прояв його зазвичай спостерігається у вигляді злегка виряченими очей, стислих зубів або ж «примруженого» погляду.
  • Щастя проявляється найчастіше в спокійному погляді і піднятих в усмішці куточках губ.
  • Страх - якщо людина відчуває цю емоцію, то він зазвичай зводить брови, а губи його кілька опущені куточками вниз.
  • Печаль - затуманений погляд, зведені до центру лоба брови і опущені губи.

Ще більш яскравий прояв невербального спілкування - це жести. Їх існує безліч, ми зупинимося на основних. Наприклад, якщо людина в ході бесіди тримає руку на підборідді, то це означає, що він зацікавлений в бесіді.

подругиЧухання очей або потирання шиї можна сприймати як сигнал обману. Коли люди тримають руки в кишенях або схрещеними на грудях, це ознака того, що людина напружений або не налаштований на розмову.

Невербальна мова найкраще, мабуть, висловлює візуальний контакт. З його допомогою можна визначити не тільки зацікавленість партнера в діалозі, а й його ставлення до вас. Наприклад, довгий спокійний погляд може означати захоплення; тривожний, пильно спрямований в упор погляд без пауз говорить про обурення.

Рекомендуємо: Поняття наслідування в психології

Про те, що людина до вас розташований, можна здогадатися, якщо він дивиться на вас уважно, а також якщо в розмові була коротка пауза. А ось «закочування» очей і уникнення зорового контакту варто сприймати як неприязнь.

Про голос і жестах

дівчинаБагато людей вважають, що слухаючи свого співрозмовника, можна багато чого довідатися з його слів. Але насправді читати між рядків то, що думають люди, можна, тільки якщо правильно розуміти їх інтонацію, жести, тембр голосу і т.п. Багато в чому думки людей видають побудова речень, паузи, швидкість мовлення, сила і висота голосу.

Якщо людина говорить низьким голосом і його мова часто переривається, то це свідчить про хвилювання. Чітка, впевнена мова і високий голос, швидше за все, мають значення захопленості або деякого ентузіазму. Монотонна, уповільнена мова і як би розтягнуті слова свідчать про зарозумілість оратора, а нервове покашлювання, часті паузи і помилки в словах - ознаки того, що людина відчуває себе невпевнено.

Невербальна поведінка можна простежити в тому, яку люди приймають позу. Чим більш розкутий людина, тим вільніше він себе відчуває в навколишньому середовищі. Яскраві жести зазвичай розташовують до довіри, але якщо вони виражені надмірно, то це може символізувати внутрішнє напруження і невпевненість в собі.

чоловікПотирання підборіддя і закриті очі багато психологів радять сприймати як зосередженість. Вказівний палець, який розташований уздовж щоки, - це символ критичності. Голова і тіло, кілька нахилені вперед, говорять про те, що людина налаштована позитивно, а ось прикритий долонею рот, навпаки, є символом недовіри.

Рекомендуємо: Що таке конгруентність?

Поза, коли людина сидить нога на ногу, а його руки в цей час заведені за потилицю, говорить про те, що він відчуває свою перевагу і не дуже налаштований на спілкування. Чухання або потирання вуха - це невербальні знаки, які свідчать про невпевненість, а одергивание брюк або плаття - символ несхвалення. Жести закоханого чоловіка можна прочитати досить легко: він дивиться прямо в очі глибоким поглядом, розмовляє вкрадливим голосом і т.п.

міжособистісне простір

дівчинаОсобливості невербального спілкування проявляються не тільки в голосі або погляді, але і в тому, на якій відстані в процесі розмови люди знаходяться один від одного, адже це відіграє дуже важливу роль. Коли люди один в одному зацікавлені, то між ними в бесіді мінімальну відстань.

До речі, варто кілька слів сказати про те, що таке відстань в спілкуванні. Між співрозмовниками прийняті наступні види відстаней: публічне, соціальне, міжособистісне і інтимне.

Незважаючи на те що існує класифікація міжособистісного простору, межі спілкування залежать від багатьох факторів. Наприклад, від статі, віку чи соціального статусу співрозмовників. У жіночих розмовах відстані зазвичай ближчі, а ось чоловіча зустріч передбачає більш далеке становище між співрозмовниками.

Кілька слів про брехню

Невербальні способи спілкування вельми поширені в сучасному житті. І, на жаль, люди не завжди говорять те, про що думають, а часто навіть намагаються обдурити свого співрозмовника. Тому дуже важливо розуміти, що думає про вас співрозмовник, обманює він вас чи ні. Наведемо кілька прикладів того, якими несловесними способами підтверджується брехня.

хлопецьДля того щоб обдурити свого візаві, багато людей йдуть на найрізноманітніші хитрощі, але якщо добре знати невербальні засоби спілкування, то обманщика легко розкусити. Отже, про брехню зазвичай говорять коливання або паузи перед початком кожного пропозиції, слова-паразити, а також занадто часті паузи між репліками.

Рекомендуємо: Типи темпераменту

Якщо у людини в процесі бесіди більш ніж на десять секунд «застигло» обличчя і його міміка незмінна, то це теж свідчення фальші. Невідповідність емоцій їх вимовляють фразам також говорить про те, що людина, швидше за все, вас обманює. Якщо словесне спілкування не відповідає міміці, то варто задуматися про те, що вам брешуть. Про це ж говорить і неглибокий візуальний контакт, коли співрозмовник намагається заховати очі або відвести погляд.

Якщо ви будете знати всі тонкощі і функції невербальної комунікації, то зможете не просто уникати обману, ситуації конфлікту або маніпулювання, а й самі будете керувати людьми. Автор: Олена Рагозіна