Невроз нав'язливих станів - одна з найсерйозніших проблем, з якою стикається кожен четвертий житель нашої планети. Під цією назвою, що походить від давньогрецького слова «нерв», криється ціла група захворювань, що представляють собою хронічні оборотні розлади психіки затяжного характеру, з різною симптоматикою і гостротою перебігу.
Вони вкрай негативно відбиваються не тільки на фізичному стані здоров'я, але і на розумовому потенціалі, можуть проявлятися як істеричні стани, що супроводжуються нав'язливими ідеями, астенія. До групи ризику по даному захворюванню потрапляють люди з порушеннями сну, постійна перевтома, негативними емоційними переживаннями.
Що таке невроз, вперше стало відомо після досліджень, проведених в 1776 році професором медицини, шотландцем за походженням Вільямом Кулленом. Він займався вивченням подагри і мігрені, які тоді об'єднували під загальною назвою невроз, що це таке, йому вдалося з'ясувати в ході спостережень за групою пацієнтів.
З його точки зору, невроз є недостатнє рух так званого нервового речовини, що призводить до зайвого розслабленню або напрузі м'язів. Куллен не тільки зміг пояснити причини виникнення захворювання, але і розробив правильний підхід до лікування цієї недуги.
Відомий російський фізіолог І.П. Павлов вважав причиною цього захворювання тривале перенапруження, що виникає в головному мозку через дії агресивних зовнішніх подразників. Він зробив припущення про те, що виникатимуть недуга може не тільки у людей, але в деяких ситуаціях і у тварин. На думку сучасних психологів, невроз нав'язливих станів тісно пов'язаний в першу чергу з внутрішнім психологічним конфліктом, а підкріплюється зовнішніми факторами, здатними посилити негативний стан пацієнта.
Чому виникає це захворювання
У зв'язку з поширеністю недуги і серйозними негативними наслідками для здоров'я неврологами були зроблені серйозні дослідження процесів, що відбуваються в організмі і здатних викликати невроз. Причини захворювання і успішність лікування були вивчені на основі представницької вибірки медичних історій, що дозволило розробити класифікацію видів і методику лікування.
Як з'ясували медики, причини неврозу можуть бути досить різноманітними, але в загальному випадку вони поділяються на такі групи:
1. Гормональні порушення. До цієї групи причин належать захворювання, пов'язані з дисфункцією наднирників, щитовидної і підшлункової залоз і інших органів. Пацієнт, що страждає, наприклад, цукровий діабет першого типу, є невротиком в силу специфіки захворювання - щоб не допустити грубих порушень його психіки внаслідок погіршення кровопостачання головного мозку, потрібно коригуюча терапія.
2. Хронічні або гостро протікаючі захворювання, що викликають виснаження організму. Сюди потрапляють післяопераційні і ракові хворі, які страждають важкими інфекційними захворюваннями і інші, а також ті, хто має стійку залежність від алкоголю, тютюну та наркотичних речовин. Зазвичай до лікаря ці пацієнти потрапляють тоді, коли лікування неврозу вимагає тривалого часу, а також пов'язане з тривалим негативним перебігом основної хвороби.
3. Нервові перевантаження, перевтома. Як проявляється саме ця група причин, ні для кого не секрет: підвищена дратівливість, безсоння, знижена працездатність. Дитячий невроз є частим наслідком саме цієї групи причин, особливо на тлі глибоких психоемоційних травм, таких як розлучення. Згідно з дослідженнями, проведеними в США, у дітей, що залишилися після розлучення з батьками, в три рази частіше виникають психологічні проблеми, важче протікають простудні захворювання, виникають складнощі з адаптацією в колективі, порушено сприйняття сім'ї.
4. Патології функціонування нервової системи. Це найбільш поширена причина виникнення недуги, сюди також входять всі хімічні дисбаланси, викликані спадковими факторами. Відповідно до теорії психоаналізу виходить, що найбільш яскравою діагностичної рисою, яка описує клініку захворювання, може бути надмірна забудькуватість, неуважність, різке зниження розумового потенціалу.
Рекомендуємо: Предмет і завдання патопсихології
5. Психологічні причини. Самозвинувачення, слабкість характеру, постійне перебування в психотравмуючої ситуації можуть негативно відбитися на психічному стані людини і спричинити за собою не тільки затяжну депресію, а й формування стійкого неврозу нав'язливих станів.
Особливості прояви захворювання
Довгий час вважалося, що неврози у дорослих, раніше абсолютно здорових людей виникають дуже рідко. Однак сучасні дослідження довели, що будь-хто може постраждати від цього захворювання, особливо якщо довго буде перебувати в психотравмуючої ситуації.
Існувало раніше думка про те, що жінки частіше страждають від недуги, ніж чоловіки, також було спростовано. Симптоми неврозу у чоловіків зазвичай виражені трохи слабкіше, але можуть супроводжуватися проявами агресії, спрямованої як на оточуючих, так і на самого себе.
Сучасна культура значно вплинула на наші уявлення про мужність і сексуальності, що відбилося на психічних захворюваннях сильної статі. Якщо ще півстоліття тому істеричний невроз був чисто жіночим захворюванням і у чоловіків проявлявся вкрай рідко, то тепер це в основному захворювання саме сильної половини людства.
У поєднанні з депресивним синдромом істеричний невроз може призводити до необхідності тривалого медикаментозного лікування і спостереження в стаціонарі. Крім того, у чоловіків частіше діагностують неврастенію, яка може виражатися в формах нелагідності, скандальності, дріб'язковості, прискіпливості.
Симптоми неврозу у жінок виявляються в більш м'яких формах на тлі депресій і іпохондрії, але при наявності гормональних дисбалансів, наприклад клімаксу, можуть привести до необхідності тривалої коректує терапії. Невроз при вагітності також може виникати через різкої зміни гормонального фону, але частіше за все є наслідком зміни психологічного стану жінки в очікуванні майбутнього малюка. У вагітних стан психіки поліпшується на тлі прийому легких заспокійливих препаратів, а також після відвідування спеціальних групових занять.
Невроз у дітей може проявлятися у вигляді заїкання, затримки мовного і емоційного розвитку. Невроз у підлітків частіше виражається протестним, ірраціональним поведінкою, іноді появою суїцидальних думок.
Соматичні ознаки неврозу, його симптоми у дорослих і у дитини проявляються практично однаково: найбільш часто - у вигляді тривалих головних болей неясної етіології, підвищеної стомлюваності, тремтіння в кінцівках, потемніння в очах, дезорієнтації. Нерідко саме захворювання і його симптоми викликають у хворого проблеми в спілкуванні з оточуючими: так, в гострій формі недуга може характеризуватися пітливістю, порушенням терморегуляції, замкнутістю в собі і розвитком фобій.
Класифікація видів захворювання
Давайте розглянемо основні види неврозів, а також їх відмінні риси.
Психічний невроз виникає під впливом важких психологічних травм або тривалих переживань негативного характеру. Емоційне перенапруження може привести до порушень роботи внутрішніх органів, серцево-судинної системи, до запору або діареї, нейродерміти. Тахікардія, різкі перепади тиску, головні болі і безсоння погіршують стан хворого, тому лікування неврозу потрібно проводити комплексно, а не симптоматично.
Рекомендуємо: Як позбутися від тривожності?
Тривожний невроз може виникати на тлі стурбованості людини уявним погіршенням свого здоров'я, пригніченості. В якості основних причин, що викликають тривожний невроз, фахівці називають індивідуальні особливості характеру і кризи, що супроводжують певні вікові періоди життя людини. Щоб відновити нервову систему пацієнта, психолога знадобиться тривалий час, так як фобії подібного роду лікуються переважно в ході індивідуальних сеансів, які потребують встановлення довірчого контакту з хворим. При неправильному лікуванні у хворого може розвинутися хронічний невроз.
Астенічний невроз виражається в підвищеній втомлюваності, швидких змінах настрою, негативний настрій, відсутність інтересу до життя. Він дуже схожий на ипохондрический невроз, що часто ускладнює постановку правильного діагнозу. В цьому випадку вирішувати, як вилікувати невроз, будуть невролог і психолог, проводячи діагностику і коригування лікування в ході спостереження за хворим.
Депресивний невроз виникає як наслідок тривалих і глибоких емоційних переживань і призводить до занепаду сил у хворого, апатії. У дитини захворювання може гальмувати розумовий розвиток і знижувати пізнавальний інтерес, тому лікування спрямоване не тільки на те, як вийти з неврозу, але і як не допустити повторення хвороби. У підлітковому віці недуга може викликати суїцидальні нахили, що вимагає спільної роботи з батьками над проблемою.
Ситуаційний невроз передбачає, що хворий, який зазнавав стресовій ситуації, раз по раз впадає в невротичний стан, з якого самостійно вийти не може. Це досить поширений невроз, лікування його має проходити під наглядом досвідченого психотерапевта. При відсутності своєчасної психотерапевтичної допомоги захворювання може перерости в нав'язливий невроз, що супроводжується гострими нападами.
лікування захворювання
Іноді ми настільки завантажені справами, що, навіть підозрюючи наявність захворювання, не маємо можливості звернутися до лікаря, а шукаємо в Інтернеті, як позбутися від неврозу самостійно. Ми боремося з поверхневими проявами захворювання, а не з істинної його причиною, що може привести до неприємних наслідків.
Медики і психологи рекомендують ряд способів, як лікувати невроз самостійно, але така практика може бути застосована тільки в разі легкого перебігу хвороби:
1. Як боротися з неврозом за допомогою медитативних практик і глибокої релаксації, докладно описано в літературі, присвяченій східним практикам і йогу. Спробуйте кілька напрямків, особливо тих, які засновані на дихальної техніки, це допоможе позбавитися від постійного відчуття тривоги.
Рекомендуємо: Що таке напруга?
2. Як перемогти невроз за допомогою аутогенного тренування, вам можуть розповісти на спеціальних курсах або на індивідуальній консультації психолога. Це дуже ефективна техніка, за допомогою якої не тільки лікується невроз, але і піддаються коригуванню деякі інші захворювання.
3. Присвятити вас в таємницю, як впоратися з неврозом у дітей за допомогою гри, може книга відомого психолога А.І. Захарової. Досить прості заняття з м'ячиком або в «п'ятнашки» можуть дати чудовий результат і назавжди позбавити дитину від прояву недуги.
У психотерапії лікування захворювання проводиться із застосуванням антидепресантів, що дозволяє поліпшити настрій хворого і відвернути його за допомогою спеціальних методик від нав'язливих ідей. Однак тривалий прийом таких препаратів небажаний, так як може викликати звикання. Також важливий настрій хворого, дотримання рекомендацій лікаря і бажання вести здоровий спосіб життя.
Отже, ми розібралися з тим, що таке невроз, симптоми і лікування, і тепер ваше здоров'я залежить тільки від вас самих. Пам'ятайте, що профілактика неврозів досить проста, але ефективна і може запобігти багатьом негативним наслідкам. Перелічимо найбільш прості способи попередження захворювання: ранкові прогулянки, постійні фізичні навантаження, позитивне мислення, відмова від шкідливих звичок. Автор: Наталія Іванова