Не дуже приємно бачити перед собою людину, яка раптово відволікається від діалогу і гортає стрічку або перевіряє повідомлення. Тим часом це явище поширене і навіть отримало власну назву - фаббінг.
Слово прийшло до нас з англійської мови і є комбінацією двох слів - phone (телефон) і snubbing (зневажливе ставлення). Таким чином, фаббінг - зневажливе ставлення до співрозмовника за допомогою відволікання на телефон. Чи варто його лікувати, як його виносити, чи можна самому користуватися?
Походження терміна «фаббінг» відносять до 2012 року, коли люди перейнялися телефонним хамством і стали закликати оточуючих боротися з цією проблемою, обмежуючи використання мобільних пристроїв під час соціального контакту. В середньому, власник смартфона перевіряє свій гаджет раз в шість з половиною хвилин - це близько 150 разів на день!
Життя на екрані телефону
В ході дослідження, присвяченого питанню, «як впливає фаббінг на якість життя людини», було виявлено, що люди, часто відволікаються на свій смартфон, менш задоволені відносинами. Втім, однозначно складно сказати, чи є причиною погіршення міжособистісних відносин смартфон, або ж не приносять задоволення відносини викликають бажання відволіктися. Одне ясно напевно: коли ми реагуємо на постійно розсипані навколо нас подразники, в тому числі поновлення в смартфоні, нашу увагу розпорошується.
Фаббінг, на думку дослідників, може бути пов'язаний і з «страхом пропустити» (FOMO). Страх пропустити щось поширюється і на важливі речі, і на абсолютно дріб'язкові, для особистого життя, в общем-то, даремні. Нові фотографії, новини друзів або статті журналів, відкриття і бесіди знайомих - все це засмоктує не на жарт. І коли ми вибираємося з потоку, до якого заходили на п'ять хвилин, виявляємо, що пройшов цілий день.
Відбувається постійне сканування простору на предмет захоплюючого, важливого, але насправді ми просто відволікаємося, та й тривожність зростає. Передчуття - наркотик. Люди цілком йдуть з актуального моменту в світ нескінченних подій, які відбуваються не з нами, не у нас і без нас.
Ми не живемо своїм життям, не повністю перебуваємо в контакті з друзями, не дивимося фільм від початку до кінця без відволікань, не читаємо книги без постійних перевірок пошти та повідомлень із соціальних мереж. Здається, що ми встигаємо багато, але по факту робимо дуже мало, тільки відволікаємося.
Масштаби залежності від постійного гортання новин і зависання в соцмережах вражають уяву. Дослідження, проведене у Великобританії, показало, що люди проводять в мережі практично три чверті часу, яке не сплять. Через постійне підключення до мережі люди все частіше говорять, що не можуть нормально виспатися, виконати всі справи по дому, мало спілкуються з друзями і сім'єю.
За всім ніколи не наздогнати, а багатозадачність робить негативний вплив на когнітивні здібності. Точніше, через багатозадачності ресурси нашого мозку витрачаються на кілька завдань, а не на одну, тому кожна з цих завдань отримує менше ресурсів для розуміння, засвоєння або рішення.
Опитування показують, що 40% хоча б раз на тиждень відчувають неприємні емоції через те, що близькі люди відволікаються від бесіди, переносячи увагу на смартфон. При цьому більше половини жінок і 20% чоловіків, судячи з опитування Кентського університету, самі відволікаються від контакту.
Рекомендуємо: Що таке залежність?
По всьому світу частіше і частіше люди влаштовують цифровий детокс - свідома відмова від Інтернету. Мало хто, правда, витримує більше тижня.
Перевір мене
Крім того що прагнення постійно перебувати підключеним до мережі може провокувати конфлікти, воно призводить до гіперактивності. Чим більше повідомлень, ніж більше відволікання, тим більше неуважності.
Дослідження Колумбійського університету показали, що у людей з раніше діагностованим синдромом дефіциту уваги спостерігалися його симптоми тоді, коли піддослідні не відключали звук і вібрацію своїх телефонів і відволікалися на оповіщення. Схожі результати наводять дослідники, зайняті проблемою FOMO - страху втратити щось нове і цікаве.
Рекомендуємо: Що значить: графоманія?
У сукупності світ безконтрольного використання гаджетів веде нас до проблем з концентрацією уваги, до метушливості і тривожності. Нам стає важче сприймати інформацію, складніше займатися одним видом діяльності і зосереджуватися як на спілкуванні з друзями і родичами, так і на роботі і навчанні.
Поради по боротьбі з фаббінгом:
- Діліться своїми переживаннями і прислухайтеся до думки партнера. Людям буває складно помітити, що вони постійно відволікаються від спілкування, все це відбувається майже автоматично. Відкрийте свої почуття, попросіть їх бути поруч і самі будьте поруч, не йдучи з головою в телефон.
- Вимикайте звук і вібрацію на час спілкування (а краще і роботи, навчання) і не перевіряйте телефони. Запропонуйте друзям відключати оповіщення, поки ви всі разом проводите час, а на того, хто перший схопився за телефон перевірити пошту, покладається обов'язок сплатити за рахунком за інших - жорстоко, але дієво.
- Розслабтеся. Весь світ біжить і часто не знає куди. Люди, включені в постійний потік інформації ззовні, рідко залишаються наодинці з собою, а тому все рідше здатні усвідомити власні потреби, бажання і цілі. Все важливе відбувається з вами, а не десь ще. Важливе - ваше життя і цей момент.
Здатність контролювати себе і свою увагу стає все більш необхідною в світі, який захоплюють високі технології. Постійна цифрова стимуляція сприяє збільшенню проблем у всіх сферах людського життя, і вміння усуватися від інформаційного шуму стане одним з основних умов успіху як в міжособистісних відносинах, так і в кар'єрі. Автор: Катерина Волкова