Сьогодні: 20.05.2024

Основи і методи психогенетики

668

дівчина в окулярахЩо пов'язує такі науки, як психологія і генетика? Сполучною ланкою виступає психогенетика. Розглянемо основи психогенетики.

Психогенетика - це наука, яка вивчає роль генів і навколишнього середовища, їх вплив, співвідношення ознак, які дісталися нам від предків, і ознак, які ми придбали самі.

Виникнення нової галузі науки

Історія психогенетики почалася в Англії. Основоположником психогенетики є англійський учений Френсіс Гальтон. Як основоположник психогенетики Гальтон першим почав проводити дослідження в галузі вивчення індивідуальності. Йому вдалося зібрати величезний матеріал, він створив вимірювальні процедури і аналізи.

Гальтон став першим, хто поставив питання для всього вченого співтовариства: «Яким чином, за допомогою чого з'являються індивідуальні особливості?» Першим же і спробував його вирішити.

Його думки зацікавили і інших вчених, які теж стали проводити дослідження і аналізувати оточуючих їх людей. Якими були їх результати і висновки?

малюнок молекулиГенетичний код, закладений в нас, ще до нашого з вами народження визначає наш життєвий шлях! Все визначено: і моделі поведінки в тих чи інших ситуаціях, і наші перспективи розвитку - все це вже є в нас спочатку! Весь багатовіковий досвід предків, їх ознаки і характерні риси зберігає молекула ДНК.

Тобто у кожного з нас є свій життєвий шлях, який вже прокладений і вимощений спадковістю, незалежно від наших свідомих реакцій. Вектор нашого напряму впливає на:

  • Успіх.
  • Поведінка.
  • Здоров'я.

Постановка завдань

Які завдання стоять перед вченими? Що в собі таїть психогенетика? Основною і головною задачею психогенетики є відстеження і виявлення причин як генетичних, так і тих, які виникли через вплив навколишнього світу, в результаті чого формуються відмінності людей.

діткиСучасні психогенетические дослідження в більшій мірі акцентують свою увагу на залежності підсумків тестування інтелекту дітей від якості рівня середовища, де мешкає дитина, і того, наскільки якісну освіту він отримує. Який фактор все-таки має більший вплив на розвиток дитини? Психогенетика вивчає, яким чином книги, комп'ютерні ігри, музика впливають на формування темпераменту і рівень розвитку інтелекту.

Рекомендуємо: Вибір життєвого шляху

Таким чином, предметом дослідження психогенетики є не що інше, як характер людини, який формується за допомогою впливу зовнішнього середовища і спадковості. Це і є головний предмет психогенетики.

Індивідуальні відмінності є також предметом психогенетики. Вчених особливо цікавлять відмінності людей в окремо взятій родині, вони порівнюють не різні раси, а саме людей, в чиїх жилах тече одна і та ж кров.

Визначення видів досліджень

Настав час поговорити на таку тему, як методи психогенетики. Психогенетика як розвинена галузь генетики і психології розробила свої методи, за допомогою яких виявляє відмінності між людьми:

немовлята1. Метод близнюків. Має велику популярність в психогенетике. Сенс його полягає в незбіжними ідентичності генотипу у однояйцевих і двуяйцевих близнюків.

Також вчені проводять дослідження, аналізуючи і порівнюючи спадково однакових людей, але виросли в різному середовищі проживання. Однак використання одного виду дослідження не дає повного аналізу.

Рекомендуємо: Обдарованість - це

2. Генеалогічний метод. Дістанемо генеалогічне древо сім'ї. Заради інтересу ви і самі можете простежити відмінності серед членів своєї сім'ї, порівнявши з фотографій зовнішність представників різних поколінь.

Однак він більш широко застосовується в медичній генетиці та антропології, але в психогенетике як окремий інструмент дасть неповний відповідь. Чому? Тому що переймання психологічних ознак може бути обумовлено соціальної наступністю, а не тільки генетикою.

3. Популяційний метод. В основу методу покладено вивчення наступності окремої групи генів. Метод психогенетики, який можна використовувати для виявлення будь-яких сімейних патологій.

мама і малюк4. Аналіз успадкованого нормальних психологічних ознак. Цей метод неточний, і до кінця ніколи не можна зрозуміти, чи існували ці ознаки з народження або ж були щеплені з часом за допомогою впливу навколишнього світу, традицій.

5. Метод прийомних дітей. Порівняння дитини з двома сім'ями. Береться цікавий для нас ознака і співвідноситься зі справжніми батьками і прийомними.

Після проведення всіх видів дослідження результати піддаються ретельній обробці.

Далі розглянемо проблеми психогенетики:

  • Вивчення причин виникнення людської особистості. Яким чином зароджуються ті особливості, які відрізняють нас один від одного?
  • Точне визначення структури людської індивідуальності. З чого вона складається і з яких механізмів полягає?
  • Вимірювання і визначення місцезнаходження в характері і темпераменті особистості окремо взятих ознак.
  • Виділення певних зовнішніх чинників, що впливають на окрему особистість.
  • Закономірності індивідуального розвитку особистості, а також стан генотип-середовищних взаємодій.

В наш час

малюнок днкЗараз психогенетика здобула свою незалежність і продовжує самостійно розвиватися поряд з іншими науками. Створені міжнародні асоціації, де зібрані вчені з усіх куточків світу для вивчення і розвитку психогенетики. Видаються журнали, виходять наукові статті, пишуться книги, присвячені цій науці.

Популярним і набагато більш ретельно досліджуваним питанням є генотип-середовищні взаємозв'язку в зміні рівня розвитку, тобто інтелекту людини. Велика частина робіт пов'язана з вивченням впливу на формування характеру, темпераменту за рахунок тих чи інших факторів. Рухова сфера людини відходить тут на другий план.

Зараз в психогенетике з'явилися дві нові гілки:

  • Генетична психофізіологія. Цей напрямок займається дослідженням як зовнішнього, так і генетичного визначального фактора активності головного мозку.
  • Генетика індивідуального розвитку. Тут проводяться дослідження для визначення ролі середовища і спадковості в наступності стадій індивідуального розвитку людської особистості.

Завдяки дослідженням в цьому напрямку можна зробити висновок, що спочатку в геномі вже є первинна індивідуальність, яка згодом отримує розвиток і проявляється в дитині і в дорослій людині. Але слід правильно розуміти значення даного висновку.

дівчата сестричкиДані психогенетики показують чинники, що впливають на відмінності між різними людьми, а не те, як впливає фактор на одного і того ж людини. Також співвідношення змін будь-яких ознак не є постійним, воно може змінюватися протягом життя у різних людей. Відсутність помилок по будь-якою ознакою безпосередньо залежить від інструменту, яким він вимірюється.

Рекомендуємо: Що таке людський потенціал?

До того ж якщо в вимірі психологічної ознаки враховуються різні чинники, то «генетично заданий» не обов'язково буде незмінним.

Завдяки активним дослідженням психогенетика може виділяти все нові середовища, в яких відбувається розвиток особистості, - безпосередньо в них і проводяться психогенетические дослідження:

  • Общесемейная середу. Середовище, яке є єдиною для всіх членів сім'ї і чужий для інших сімей.
  • Індивідуальна середу. Всі члени сім'ї мають свою особисту середу, і вона не збігається у них.

Отже, психогенетика - це сучасна, активно розвивається галузь науки, яка вивчає те, як ми співвідносяться один з одним усередині окремо взятої родини. Чим ми відрізняємося один від одного? Що впливає на відмінності людей, в жилах яких тече одна кров? Це і намагається зрозуміти психогенетика - область досить цікава і захоплююча. Автор: Віра Іванова