Сьогодні: 11.10.2024

Основи теорії психотехніки

667

дівчинаСьогодні ми розберемося з вами, у чому взаємозв'язок таких понять, як «психологія» і «психотехніка». Почнемо з короткої історії поняття «психотехніка».

Історія виникнення

Перша згадка терміна було зроблено в 1903 році німецьким психологом Штерном і закріплено в 1908 році його колегою Мюнстербергом, який запропонував чітке поняття, сформулював мету і завдання нового напряму.

Спочатку дослідники ставили перед собою цілий ряд психотехнических питань:

  • Професійної відбір, а також професійне консультування.
  • Дилетантське навчання.
  • Приведення роботи до розумного виду, тобто раціонального.
  • Розробка методів боротьби з перевтомою і попередження нещасних випадків.
  • Розробка психологічно обгрунтованих конструкцій машин і інструментів.
  • Психічна гігієна.
  • Психологія мистецтва.

Перша світова війна дала поштовх розвитку психотехніки, оскільки перед усіма стояла чітка задача - необхідно було працювати на потреби армії. Розквіт науки припав на 20-30-ті роки. Країнами, в яких вона отримала найбільше визнання, були СРСР і Німеччина. Однак через політичні труднощів довелося згорнути дослідження, і психотехніка втратила всю широту свого поняття.

Зараз психотехніка і психологія - це не дві окремі науки, перша є частиною другою.

Визначення. Основні поняття

Отже, дамо визначення психотехніки. Існує кілька визначень, наведемо деякі з них:

  • Психотехнікою називається галузь психології, яка спрямована на вивчення і вирішення проблем, що виникають у практичній діяльності людини.
  • Наступна трактування свідчить, що це наука, в якій існують комплекси методів з управління людською поведінкою.
  • Також під психотехнікою увазі методичні прийоми, які використовуються для тестування, спостережень і дослідів.

Теорія Мюнстерберга каже, що ця наука є дисципліною суто прикладний. Тепер поставимо перед собою питання: що будемо «прикладати», яким чином і куди, а головне - для якої мети ми будемо це робити?

чоловік за роботоюОбласть застосування позначена як «культура». Кожна сфера нашої культури має свої психотехнічні проблеми. У будь-якій діяльності досягнення певних цілей можливо тільки за допомогою психічних процесів, психотехніка і займається виявленням психічних процесів, за допомогою яких можна досягти своєї мети.

Рекомендуємо: Методи соціальної психології

Також існує теорія Виготського, в якій мовиться, що дана галузь психології в своєму методологічному аспекті дуже значима, і визначається це значення з самих основ її поняття. Фундамент психотехніки: предмет додатки - спосіб застосування - область застосування, - можна перетворити в таку заготовку: свідомість - культура - практика. А дані визначення і є основа створення цілісної особистості.

Всі дослідження і теорії психотехніки мають загальні положення: для дослідження береться питання, яке необхідно вирішити, обов'язкова умова - він повинен був виникнути в ході практичної діяльності. Потім проводиться робота по оптимізації життєвої ситуації, в якій і виник цей самий питання. Тут видно відмінна риса психотехніки: в даній галузі немає лабораторних випробувань, тут ситуація і досвід «програються» в природних умовах.

дівчинаВиходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що методи психотехніки, роботи з підсвідомістю сприяли зміні традиційних, укорінених методів і способів розвитку науки. Ця наука стала «свіжим подихом» і послужила поштовхом до більш сучасному погляду для вчених усього світу.

Рекомендуємо: Психогенетика - це

Зараз психотехніка не перебуває на піку популярності, як це було раніше. Однак не варто її скидати з рахунків: вчені і зараз проводять дослідження і досліди в цій галузі, розробляються нові теорії на підставі отриманих даних. Дана галузь науки до цього дня використовується як в терапевтичних цілях, так і в нашій з вами повсякденному житті.

Ця наука є незвичною галуззю психології. У неї достатньо підстав, щоб вважатися самостійною, як це було в минулому столітті. Бути може, вона ще удостоїться загальної уваги і знову вийде на лідируючі позиції в психології. Автор: Віра Чугуївська