Що таке психосемантика? У чому полягають методи психосемантики? Розглянемо ці питання і знайдемо відповіді на них.
Псіхосемантіка в психології займається вивченням зародження, вдосконалення та роботи структури смислів індивіда. Які види інформації є в свідомості кожного з нас? Можна виділити кілька груп:
- Символічні дії.
- Образи.
- Символи.
- Вербальні форми.
- Знакові форми.
Дані види пізнання дають можливість аналізувати всі чуттєві і мотиваційні положення людини, що впливають на утворення індивідуальної сукупності його смислів.
Основним завданням цієї галузі науки прийнято вважати відновлення системи уявлень про навколишній світ кожної людини за допомогою відтворення персональних смислів і цілей. Предметом цієї галузі психології можна назвати моделювання систем значень для відтворення досвіду в нашому розумі.
Псіхосемантіка вирішує такі завдання, як:
- Встановлення зв'язку між цікавлять нас знанням і іншими знаннями.
- Відбір контактів, які грають найбільш важливу роль.
- Пояснення результатів, отриманих в ході якоїсь діяльності.
- Об'єднання всіх отриманих відомостей в один висновок.
Псіхосемантіка використовує такі методи дослідження:
- Словесний або графічне пояснення слів, дій.
- Метод співвіднесення стимулів один з одним.
- Метод освіти смислів.
- Метод класифікації.
- Асоціативні експерименти.
- Метод виникнення понять.
- Лонгітюдние психосемантична дослідження.
Структурування в псіхосемантіке по Петренко
Дослідження будь-яких об'єктів за певною моделі психосемантика засновує на редукції отриманих результатів. Необхідно виявити властивості створеної нами моделі. Це застосовується з метою вивчення тих процесів і явищ, які не можуть бути вивчені при звичайному дослідженні.
У зв'язку з цим існує кілька видів моделей, які ми з вами розглянемо:
1. «Чорний ящик». Об'єктами дослідження виступають основні параметри явища і їх зв'язок між собою.
2. Модель математична. Вона по суті схожа з першою, тільки її розрахунки застосовні для опису даної структури.
3. Модель парадігмальна. Механізм видозміни на підставі отриманих результатів.
Рекомендуємо: Перцепція - це
Для вибору правильної моделі необхідно перевірити, чи відповідає вона вимогам, необхідним вам:
- З'являтися підходящої до всіх розрахунками, описами і дослідженням, також повинна сприяти отриманню невідомих до цього часу даних про досліджуваному явищі.
- Повинна давати можливість зобразити всі процеси, механізми та функції, що пояснюють все виведені результати дослідження.
- Повинна мати суб'єктивний характер.
Використання методу в життя
Наведемо приклад практичного використання принципів такої науки, як психосемантика. Таким прикладом став метод репертуарних решіток, розроблений американським психологом Джорджем Келлі.
Даний метод, створений в 1955 році, грунтується на теорії особистості вченого. Ця теорія говорить: для того щоб сприймати предмети і явища, людина застосовує концепти, що впливають на те, як поводиться людина. З цього випливає, що всі люди поводяться, спираючись на свою власну теорію особистості, хоча, звичайно, ми її не усвідомлюємо.
Рекомендуємо: Що таке забобони?
Метод репертуарних решіток допомагає у виявленні тих конструктів, які впливають на думку людини щодо самого себе, інших людей, всього світу. Щоб це зробити, пацієнту дають матрицю для аналізу, де в стовпцях вказується ім'я людини, професія, ситуація, і так далі. Рядки ж - це конструкти, за допомогою яких і дається оцінка.
Метод репертуарних решіток є універсальним і гнучким методом, який допомагає вивчити образи, що виникають у пацієнта, а також оцінити значимість отриманих результатів.
Сьогодні ми познайомили вас з такою галуззю психології, як психосемантика свідомості. В кінці хочеться відзначити, що ця галузь і методи її дослідження спрямовані на більш докладне вивчення нашої особистості, а не індивіда. Особистості, яка володіє розвиненою картиною навколишнього світу, і регулює свою поведінку за допомогою мовних процесів.
Псіхосемантіка є корисною та актуальною галуззю психології. Її методи знаходять успішне застосування, і ця наука продовжує розвиватися. Автор: Віра Чугуївська