Сьогодні: 20.05.2024

особливості бібліотерапії

575

дівчина і книгиУ житті кожної людини трапляються ситуації, коли одне сказане слово може піднести до небес або боляче вдарити об землю. Словами можна висловити всю гаму почуттів і емоцій, які долають нами в самих різних ситуаціях, а написані на папері вони перетворюються в велике чудо - книги.

Згідно з дослідженнями, проведеними в Європі, приблизно 60% людей, які відчувають психологічні проблеми, починають захоплено читати книги, що призводить до зниження рівня стресу і покращує стан без прийому антидепресантів. Психологи давно відзначили цю особливість, тому библиотерапия, або лікування читанням, стає поширеною практикою лікування неврозів і депресій.

Бібліотерапія - метод психологічної корекції емоційного стану хворого за допомогою читання спеціально підібраної бібліотерапевта художньої літератури. Ідея лікувати книгою не нова, ще в Греції лікарі рекомендували хворим нудьгою почитати сувої про пригоди мореплавців або епічні саги про подвиги напівбогів.

На Сході здавна особлива роль відводилася читання священної книги Коран, яка не тільки лікувала, але і надихала на праведне життя. У освіченої Франції читання було одним з головних захоплень дворянства і володіють грамотою простолюдинів, навіть відомий філософ Жан-Жак Руссо радив нудьгуючим аристократам звернути свій погляд на книгу, щоб уникнути застою в умах і душах.

кріслоТермін «бібліопсихології» вперше був застосований відомим російським просвітителем і письменником Н. А. Рубакіним, який в 1916 році заснував свою школу бібліотерапії при Женевському педагогічному інституті.

Ідея об'єднати літературознавство з психологією, розробити методичну основу, що дозволяє підвищити лікувально-терапевтичний ефект бібліотерапії, з'явилася у нього не випадково. Вивчаючи результати досліджень зарубіжних колег, спостерігаючи за застосуванням оздоровчого читання в лікарнях, автор прийшов до висновку, що метод працює тим ефективніше, чим точніше відповідає зміст книги потребам хворого.

Чим може допомогти лікувальне читання

книга в рукахУ сучасному суспільстві тенденція до індивідуалізації посилюється, руйнуються традиційні сімейні зв'язки, людина все більше відчуває себе самотнім, іноді навіть свідомо відсторонюється від оточуючих, замикається в собі. Депресії, відсутність інтересу до життя і суїцидальні настрої, особливо серед молоді, стають нормою.

Прийом антидепресантів і заспокійливих препаратів часто не дає тривалого ефекту, тому все більша увага фахівці приділяють читанню. З точки зору психотерапевтів, сучасна библиотерапия як практична дисципліна може допомогти пацієнтам у вирішенні таких проблем, як:

  • Усвідомлення особливостей психофізіологічних реакцій на зовнішні подразники.
  • Розширення кругозору, зміна погляду на ситуацію, що склалася, яка турбує пацієнта.
  • Зняття психологічної напруги, вихід зі стресової ситуації, позбавлення від почуття провини, сором'язливості, невпевненості.
  • Налагодження відносин з оточуючими, вибудовування продуктивної взаємодії з лікуючим фахівцем.
  • Формування раціонального ставлення до захворювання, зняття зайвої замкнутості, спонукання до обговорення захворювання без зайвої емоційності.
  • Розвиток образного мислення і уяви.

Психологи стверджують, що библиотерапия для дітей є унікальним і незамінним методом м'якого впливу на мислення, особливо коли малюк тривалий час знаходився в стресовій ситуації. Зараз цей напрямок відокремився і отримало назву казкотерапії.

В процесі гри з педагогом дитина отримує інформацію про те, що інші вже стикалися з подібною проблемою і змогли її подолати. За допомогою даної методики стимулюється уява малюків, дається стимул для розвитку їх особистості та творчого потенціалу.

Області практичного застосування дисципліни

Библиотерапия тісно пов'язана з такими науками, як валеологія, літературознавство, психотерапія, педагогіка і медицина, а застосовувані нею методи лікування можуть зцілювати не тільки душу, а й тіло. Механізм лікувальної дії слова в бібліотерапії досліджував основоположник психоаналізу З. Фрейд, він зробив важливий висновок про взаємозв'язок між підсвідомістю, промовою і станом тіла.

хлопець в окулярахЗнаменитий фізіолог Павлов говорив про те, що думка, що продукуються мозком, породжує цілком конкретні фізико-хімічні процеси, що безпосередньо впливають на стан організму. Слово, з точки зору бібліотерапії, - метод щадить немедикаментозної корекції, що дозволяє замінити сприятливу дію навколишнього середовища читанням книги.

Рекомендуємо: Метод психодрами

Область застосування бібліотерапії досить широка, вона має три основних напрямки: лікувальний, психогигиеническое або реабілітаційне. Як реабілітаційне засіб библиотерапия незамінна при роботі з людьми, які отримали інвалідність різного ступеня тяжкості і відчувають складності з адаптацією до нормального життя.

Як лікувальний напрямки вона орієнтована на допомогу людям, які страждають на невиліковні захворювання або перебувають у стресовій ситуації, затяжної депресії. Психогигиеническое напрямок націлене на роботу з неблагополучними категоріями громадян, виконуючи насамперед профілактичну функцію, а також з людьми, у яких проблеми зі спілкуванням і самоствердженням.

книгиНа етапі становлення ця дисципліна практикувалася як метод корекції тільки в психіатричних лікарнях під контролем психотерапевтів. Далі, з розвитком методологічної бази, її стали застосовувати в реабілітаційних центрах, будинках для людей похилого віку, дитячих будинках, дошкільних та шкільних установах, пенітенціарній системі.

Рекомендуємо: Гештальт-терапія - це

Одна з найважливіших функцій даної науки полягає в тому, щоб допомогти пацієнтові знайти спосіб самоствердитися, сформувати адекватну оцінку себе як особистості, навчити планувати своє життя, допомогти в розвитку і самовдосконаленні. Особливу увагу метод приділяє підростаючому поколінню: розроблена цілісна система, згідно з якою вправи, виконувані батьками спільно з дітьми, допоможуть відновити відносини, поліпшити мікроклімат в сім'ї, пояснити на прикладі літературних героїв, як правильно себе вести.

Так як же лікують книгою

книгиПроцес лікувального читання в бібліотерапії досить складний і складається з декількох етапів. На першому етапі психолог ретельно вивчає проблеми пацієнта, визначає, чи буде це групова терапія або пацієнтові необхідний власний план читання. Далі фахівець з бібліотерапії підбирає книги відповідно до рекомендацій психолога.

Особлива увага приділяється художньому змісту твору, образу і характеру головних героїв, їх духовної близькості пацієнтові, переживань і терзанням, пережитим дійовими особами. Не рекомендується пропонувати для читання «ужастики», філософські трактати, любовні і детективні романи, деякі книги про пригоди.

Фахівцями по бібліотерапії розроблений список авторів, твори яких рекомендовані для читання, серед них такі відомі класики російської літератури, як Толстой, Тургенєв, Пушкін, а також відомі західні письменники. Читання літератури, присвяченій морально-побутових питань, а також життєпису окремих відомих особистостей, надає особливе, надихаюче вплив, тому їй відводиться особлива роль при підборі книг для читання.

чоловікСпеціаліст по бібліотерапії обов'язково повинен врахувати такий важливий фактор, як психологічний стан пацієнта. За методикою бібліотерапії, не рекомендується призначати перезбуджені пацієнтам читання книг про пригоди або війнах, депресивним - про подорожі.

Згідно з методом бібліотерапії, для кожного пацієнта розробляється окремий план читання з чотирьох частин, що включає не менше семи книг на чотири тижні. Щоб зацікавити людину і налаштувати на роботу, йому пропонують почитати літературу, яка не має відношення до конфліктної ситуації.

Рекомендуємо: Техніки сімейної терапії

Потім підбираються три книги, тематика яких повністю відповідає проблемі пацієнта, основна мета - дати читачеві відчути ситуацію з боку, усвідомити, що будь-які труднощі можна подолати. Третя частина покликана закріпити отриманий терапевтичний ефект, а четверта - підтримати і надихнути клієнта.

У процесі читання хворий робить замітки про дії героїв, відзначає незрозумілі або спірні, з його точки зору, моменти, виділяє сторінки, які викликали неприйняття або внутрішній протест. Після прочитання кожної книги з пацієнтом проводиться спеціальне співбесіду, мета якого - з'ясувати, наскільки людина перейнявся духом твори, правильно чи усвідомив суть сюжетної лінії, чи зміг виділити найголовніше для себе.

дівчина в крісліЗаняття і саме читання можуть проводитися в кабінеті фахівця, але библиотерапия в бібліотеці, серед стелажів і читальних столів, може справити на людину додаткове дисциплінуючий вплив.

У лікування методом Бібліотерапія є свої прихильники і противники, велике число як задоволених, так і розчарованих пацієнтів. Одним з головних аргументів проти Бібліотерапія є її суб'єктивність: складно підібрати саме ту книгу, яка дасть найкращий терапевтичний ефект.

На даний момент також немає офіційної статистики, яка підтвердила б дієвість бібліотерапії або дала грунт для сумнівів у користі його застосування. У всякому разі фахівці єдині в думці, що читання, безперечно, позитивно впливає на загальний розвиток, і необхідно докласти зусиль, щоб популяризувати його. Автор: Наталія Іванова