Сьогодні: 04.12.2024

Особливості сімейної терапії

1282

родинаКоли руйнується сім'я, кожен день відзначений сварками, конфліктами і взаємним нерозумінням. Спільну мову може бути знайдений за допомогою такого засобу, як системна сімейна терапія.

Цього не варто боятися або соромитися - можливо, причиною проблем стали труднощі, які довелося перенести, або якась недомовленість, яку люди не можуть виплеснути один на одного. Для запобігання краху сімейних цінностей і уз шлюбу психологи розробили техніки сімейної терапії, які успішно вирішують багато проблем.

Терапія - порятунок сім'ї

Реакція на такий спосіб допомоги сім'ям в кризовому становищі буває різною: недовіра, скептицизм або ж сміх. Проблема в тому, що люди не до кінця розуміють її зміст і не допускають думки, що вона може врятувати сім'ю.

Сімейна психотерапія - це незвичайне напрямок терапії, яке націлене на запобігання проблемам і «роботу над помилками» у взаєминах між членами сім'ї. Сімейна психологія покликана запобігати будь-емоційний збій в сім'ї.

Вдаючись до її допомоги, пацієнти поступово починають налагоджувати взаємини, а саме:

  • Глибше розуміти таке поняття, як сімейна система, осягаючи її суть.
  • Відбувається усвідомлення, що ти - частина родини. Налагодження відносин з «проблемними» родичами і відновлення взаєморозуміння.
  • Настає сімейна гармонія, всі члени сім'ї розуміють один одного.
  • Відпадає страх перед ретельним розбором проблем, відкинувши поверхневий підхід на шляху до гармонії. Проблеми виявляться можна вирішити, настане диво: «Чому ми не зробили цього раніше?»
  • З'ясування відносин з батьками - мамою і татом. Наскільки ви близькі, на чому грунтується ваше спілкування? Зрозуміти, як це впливає на відносини існуючі і відносини майбутні.
  • Відновлення приємних взаємин з братами і сестрами.
  • Відбувається пізнання інтимної сторони ваших відносин. Разом, що важливо, ви шукаєте відповіді на питання: де колишня пристрасть? куда пропал вогонь і трепет колишніх почуттів?
  • У родині не може бути «третіх зайвих». Кожен потрібен, необхідний. Саме це і допомагає зрозуміти сімейна терапія.
  • Якщо існує факт зради, то потрібно провести аналіз всіх її аспектів. Ця тема вкрай болюча, але, залишивши все як є, ви не зрушите з мертвої точки.
  • Дізнатися кожну стадію відносин, зрозуміти, на якій стадії ви зараз, переосмислюючи, що разом пройшли і що вас чекає.
  • Навчитися говорити зі своїми дітьми «на рівних», і дітям навчитися цьому вкрай корисно.
  • Чи не залишатися вічним незмінюваних «цапом-відбувайлом» для всіх гріхів і не наділяти таким «даром» нікого.
  • Заново стати один одному опорою у всьому.
  • Набути знання, які допоможуть зробити майбутнє своєї сім'ї благополучним.
  • Усвідомити усім серцем і душею: сім'я - це опора, люди, які завжди будуть поруч, не дивлячись ні на що.

Методи лікування сім'ї

мама і синПсихологами розроблені наступні методи сімейної терапії.

Метод приєднання. Терапевт «вступає» в сім'ю, стаючи її повноцінним і повноправним членом. Спеціаліст вникає в суть сімейного життя, роблячи все можливе для того, щоб направити кожного, включаючи себе самого.

Рекомендуємо: Метод психодрами

Структура рольової гри виглядає так:

1. Перша стадія. Сім'я, наприклад, з 4 чоловік, повинна представитися і описати свою проблему, а це не так-то просто. Психолог виявляє найактивнішого з них по тому, хто перший заговорить і розповість про мету свого візиту.

2. Стадія збору даних. Фахівцю потрібно знати бачення проблеми кожним членом сім'ї. Тільки вислухавши всіх, він надходить в такий спосіб (припустимо, що причина візиту - складний підліток): «Я вислухав вас всіх, і я дійсно бачу проблему, але це проблема не однієї людини, а всієї сім'ї».

родинаРеакція буває різною - заперечення або згоду зі сказаним, але проблема буде полягати саме в скрутному взаємодії між членами сім'ї. Психолог може навіть стати на час членом вашої родини і за допомогою спілкування підвести вас до усвідомлення того, яка проблема насправді. Зазвичай вишукують хороші сторони і намагаються їх зміцнити і посилити: «Поменше криків і причіпок, побільше слухати і говорити з дитиною».

3. Стадія пошуку підсумків. Спеціаліст дає членам сім'ї шанс самим підвести підсумок і знайти вихід з проблемної ситуації. Тут не потрібен один оратор, потрібні спільні зусилля і зацікавленість.

Рекомендуємо: Ігрова терапія

4. Стадія альтернативних рішень. Тут психологи просять родину розіграти ситуацію. Важливо все - і чим займеться мама, як поведе себе тато, і якою буде реакція дітей.

Під час гри їх можуть зупиняти, коригувати, пропонувати більш правильні дії і слова. Дають також «завдання додому»: що не робити, а що, навпаки, зробити, а потім вже разом обговорюють результат на сеансі. Головне - щоб висловлювалися всі учасники сеансу, інакше це буде не сімейна терапія, а індивідуальна.

Метод спостереження. Психолог спостерігає за тим, як пацієнти слухають один одного, як реагують слова. Потім, грунтуючись на своїх спостереженнях, робить висновки і дає рекомендації.

Метод переконструювання. Спеціаліст намагається звернути увагу на позитивні моменти і викликати бажання їх розвивати.

Прийоми лікування сім'ї

Техніки сімейної терапії - кошти, за допомогою яких психологи вносять зміни в структуру сімейних взаємин.

Психологи Н. Фредман і Р. Шерман в процесі досліджень виявили наступні техніки:

  • Социометрические техніки, які вважаються найпопулярнішими і використовуваними, зважаючи на свою універсальність. З їх допомогою можна «залатати» тріщини в сімейному ковчезі, спираючись на сильні сторони.
  • Поведінкові техніки, за допомогою яких психолог може докопатися до самого кореня проблеми. Тут коригується сама поведінка членів сім'ї по відношенню один до одного. Це дуже дієва техніка сімейної терапії.
  • Парадоксальні техніки, які володіють швидкою і ефективною здатністю до вирішення сімейних проблем. Тут проблема нібито вирішується сама собою.
  • Техніка, в основі якої лежить уява. Дана техніка здійснюється за допомогою арт-терапії, асоціативних елементів.

Критика і визнання

Цей метод терапії досить молодий, і багато методики ще не розкриті до кінця. Початок системної сімейної терапії було покладено в післявоєнні роки, і батьківщиною її прийнято вважати Америку.

родинаНезвичайність цього підходу полягає в тому, що клієнтом є вся родина цілком, а не кожна людина зокрема. Сім'я стає об'єктом психотерапевтичного впливу. Визнання нового методу сталося спочатку в Німеччині, потім - в Швеції та Австрії.

Метод збирає лаври і до цього дня, будучи в терапевтичному світі психотерапії ефективним і економічним. При цьому системна сімейна терапія має довгостроковий ефект.

Рекомендуємо: Методи групової психотерапії

Ця методика активно розвивається в останні роки: запропоновано кілька нових досліджень, і зараз вони перебувають на стадії активної розробки незвіданих ще фактів.

Однак системну терапію піддають жорсткій критиці за відсутність власних теорій, концепцій, пропозицій, які були б широко визнані і популярні. Тут не завжди збігаються методи і дані з тим, що написано в підручниках. Системна терапія, скоріше, носить евристичний характер.

родинаСистемна сімейна терапія є популярною, оскільки допомагає вирішити безліч завдань: проблему поколінь, нерозв'язні конфлікти, що накопичилися образи, і багато інших завдань.

З її допомогою члени сім'ї навчаються говорити і слухати, а головне - чути один одного. Досягають взаєморозуміння представники різних поколінь. Вчаться не збирати образи, не тримати в собі, а говорити, обговорювати і вирішувати сімейні проблеми спільно. Сімейне консультування стає популярним психологічним підходом і в нашій країні. Автор: Віра Чугуївська