Сьогодні: 20.05.2024

Педагогічні ідеї Костянтина Ушинського

1190

портретКостянтина Дмитровича Ушинського по праву можна назвати одним з найбільших російських педагогів, психологів і письменників. Його вплив на російську культурну і політичну життя середини дев'ятнадцятого століття складно переоцінити, а педагогічні методики і взагалі педагогіка, яку розробив Ушинський, до сих пір застосовуються практично повсюдно.

Біографія: коротко

Біографічні дані про ранні роки життя викладача украй мізерні. Відомо, що народився Костянтин Дмитрович Ушинський в лютому 1823 року в Тулі, в сім'ї небагатого дворянина, що володіє невеликим маєтком. Якщо офіційна коротка біографія вірна, мати майбутнього великого педагога померла, коли її синові було лише дванадцять років.

Закінчивши гімназію з відзнакою, Ушинський відправився вчитися на юриста в Москву. Його біографія каже, що після закінчення курсу він отримав звання кандидата юридичних наук. Юнак залишився в університеті, щоб готуватися стати професором. Його хвилювали долі представників простого люду. Особливо засмучувало його те, що у більшості представників народних мас немає можливості отримати освіту ...

Під час роботи в гімназіях і ліцеях К. Д. Ушинський постійно викликав невдоволення колег і начальства тим, що спілкувався з учнями як з рівними, крім того, він мав дуже ліберальними для того часу поглядами.

ілюстраціяЯк каже Вікіпедія, у Ушинського була чудова сім'я - дружина і шестеро дітей, причому дві дочки, Віра і Надія, продовжили його справу, відкривши кілька шкіл.

Під час роботи в знаменитому Сирітському інституті в Гатчині Костянтин Дмитрович написав свою знамениту статтю «Про користь педагогічної літератури». Ця публікація виявилася неймовірно успішною, і К. Д. Ушинського запросили в «Журнал для виховання» писати статті з педагогіки.

Нові методи навчання, які майбутній великий викладач намагався впровадити в Смольному інституті шляхетних дівчат, забезпечили йому безліч ворогів. Він змушений був виїхати за кордон. Його відправили туди під слушним приводом: вивчати педагогічні системи в різних країнах. За кордоном він випустив в тираж своє «Рідне слово» і книжку під назвою «Дитячий світ».

Рекомендуємо: Педагогічна психологія - це

За свою педагогічну кар'єру К. Д. Ушинський встиг попрацювати в таких навчальних закладах, як:

  • Демидівський ліцей (Ярославль).
  • Смольний інститут шляхетних дівчат (Санкт-Петербург).
  • Гатчинский сирітський інститут (Санкт-Петербург).

Крім цього він деякий час викладав в університеті.

Під кінець життя Костянтин Дмитрович здобув популярність як ліберального громадського діяча. Він помер в 1871 році, коли йому було всього сорок сім років.

Педагогічні та психологічні погляди

книгиВважається, що Костянтин Дмитрович - це основоположник наукової педагогіки. Наукова педагогіка - це наука про те, як саме слід правильно виховувати і навчати дитину, щоб, закінчивши освіту, він став корисним членом соціуму, успішним індивідом.

Цілком однозначно висловлювався Ушинський про народність у громадському вихованні. На його думку, нація єдина, і кожен громадянин країни повинен мати право на отримання освіти.

Рекомендуємо: Франсуаза Дольто - хто це?

Крім того, Костянтин Дмитрович Ушинський розробив новаторський, більш ніж революційний для того часу звуковий аналітико-синтетичний метод навчання читання. Він був відмінний від тодішніх сухих теоретичних наук. Відповідно до даної методики, щоб навчити дітей грамоті, слід застосовувати:

  • Наочне пояснення.
  • Спеціальні підготовчі вправи для письма.
  • Звукові вправи, які будуть готувати до читання.

Зараз вищевказана методика широко застосовується в початкових класах для поступового навчання першокласників навичкам читання і письма, хоча в той час вона викликала шалений опір численних прихильників традиційної системи навчання.

Ушинський Костянтин Дмитрович був не тільки педагогом, а й прекрасним письменником. Його популярні навіть в наші дні оповідання та казки пронизані глибоким гуманізмом, душевної любов'ю до маленької людини і непідробним почуттям патріотизму.

малюнокНайбільш відомі його дитячі оповідання: «Суперечка дерев», «Боягузливий Ваня», «Микита Кожум'яка», «Хліб». Всього у Костянтина Ушинського налічується п'ятнадцять казок і оповідань різної тематики, проте всі вони пов'язані спільною ідеєю і схожою композицією. Сюжети даних казок різноманітні.

На відміну від інших дитячих художніх творів того часу, розповіді Ушинського не несуть в собі релігійних моралей і політичного навантаження; вони просто вчать дитину любити рідний край і близьких людей. Зараз по багатьом казкам великого російського педагога діточок вчать читати, їх передруковують в азбуки і хрестоматії. Виходить, ці казки, яким більше ста п'ятдесяти років, до цих пір не втратили своєї актуальності і виховної сили.

Рекомендуємо: Йоганн Гербарт: вклад в науку

Педагогічні ідеї та громадські погляди Костянтина Дмитровича Ушинського знайшли своє відображення в наступних книгах:

  • 'Дитячий світ'.
  • К. Д. Ушинський «Людина як предмет виховання».
  • «Рідне слово».

Що цікаво, «Рідне слово» було переведено на мови народів Закавказзя і там використовувалося як навчальний посібник в різних школах і семінаріях. Західні вчені також високо оцінюють внесок російського педагога у велику справу виховання молодого покоління, казки і наукові книги Ушинського перекладені багатьма мовами народів світу і часто перевидаються в Росії.

Костянтин Дмитрович по праву вважається найбільшим педагогом, чиє ім'я стоїть в одному ряду з Макаренко, Сухомлинським та іншими фігурами, що зробили великий вплив на навчання і виховання юнацтва.

На честь К. Д. Ушинського названі різні вищі навчальні заклади, школи та гімназії. Ім'я цього великого російського педагога носять вулиці міст і невеликі населені пункти в Росії і окремих країнах СНД. У Російській Федерації з 2004 року видатним педагогам присуджується медаль Ушинського. Автор: Ірина Шумилова