Останнім часом стало широко використовуватися слово «альтернатива». Значення його походить від латинського слова «alter», що означає «інший». Саме з цим пов'язана точка зору, за якою слово може означати лише одну з двох можливостей для вибору.
Так що альтернатива - це інша можливість в протиставлення до якогось варіанту вибору. Втім, слово вже давно вийшло за подібні суворі рамки.
Воно відбулося в середині XVI століття від французького alternatif. Згідно Оксфордському словнику, визначення різниться в залежності від того, в якому контексті ми використовуємо цю лексичну одиницю. Значення слова альтернативний:
- Коли кілька речей доступні для вибору, і, вибравши одну з них, ви втрачаєте можливості вибрати іншу.
- Метод, підхід, діяльність і т.д., які відрізняються від традиційних і навіть кидають виклик нормам.
Значення слова альтернатива перегукується зі значеннями таких слів, як «варіант», «вибір», «можливість». Синонімами для другого значення виступають прикметники «нетрадиційний», «нестандартний», «радикальний», «авангардний».
Вибір і особистість
Поняття альтернативи дуже важливо для вивчення особистості людини, так як саме характер варіантів вибору, які бачить людина, і прийняте рішення характеризують його. Від того, що він вибере, залежить результат.
І коли люди встають перед необхідністю відкинути один або безліч варіантів і піти по обраному шляху, їм це дається не так вже й просто. Адже з кожним вибором закривається величезна кількість дверей, зайти в які ми могли, якби вибрали альтернативний шлях.
Спочатку людина опиняється перед вибором, і на цьому етапі варіанти, надані йому, здаються наче рівноцінними. Але потім, в процесі аналізу можливостей, ми вбачаємо негативні і позитивні сторони.
Рекомендуємо: Як знайти себе і свій шлях у житті?
Як ми відкриваємо ці сторони? Розглядаючи наслідки вибору, чим більше подробиць враховуємо - тим докладніше малюється картина майбутнього, тим легше оцінити те, що нам принесе та чи інша альтернатива. А значить, з'являється і можливість вибрати, причому вибір буде залежати від нашої оцінки, а оцінка - від нашого особистого шляху розвитку, досвіду, характеру, цілей і бажань, тому нас це надзвичайно сильно характеризує.
Не може існувати двох абсолютно рівнозначних шляхів або можливостей для вирішення якогось актуального питання. Інакше ми всі були б в ситуації буриданова осла. Осел стояв між двох абсолютно однакових в'язок сіна, і йому треба було пройти всього кілька кроків, щоб поїсти, але як йому вибрати, якщо вони рівнозначні?
Звичайно, вибере він випадково, не вмирати ж з голоду, коли поруч сіно. У житті ми рідко покладаємося на випадок, тому що завжди є причини, за якими один шлях кращий за інший, хоча нам і здається спочатку, що вони абсолютно однакові.
Бувають і такі ситуації, коли вибрати надзвичайно складно, - вони найбільш цікаві з точки зору психології. На що людина врешті-решт зверне увагу, чим керуватиметься або взагалі відмовиться від вибору? А головне - альтернатива є завжди, навіть тоді, коли ми відмовляємося це визнавати.
Уява і хвороба
Відповідаючи на питання, що таке альтернатива і альтернативний, не можна забувати і про поняття альтернативних особистостей. Коли ми уявляємо себе кимось іншим, створюємо якийсь образ, який відрізняється від нас, але при цьому містить щось дуже схоже з нами, ми творимо Іншого Себе - Альтернативне Я. Часто подібні фантазії допомагають розслабитися, опрацювати проблеми, знизити ризик нервових зривів, побувати в різних сценаріях свого життя і вибрати краще.
Іноді ж «я» може розщеплюватися без нашої на те бажання. Таке, наприклад, сталося з Біллі Мілліганом. У психіатрії хвороба, симптомом якої є поява альтернативних особистостей, називається множинна особистість.
Це дивовижний феномен, коли особистості можуть бути практично повністю незалежними, кожна зі своїм показником артеріального тиску або різною гостротою зору! Характерним для цієї хвороби є те, що, коли одна особа займає місце біля керма тіла людини, інші відступають, а вона бере контроль над діями і поведінкою.
Рекомендуємо: Як зрозуміти себе?
Деякі дослідники вважають, що не можна називати це хворобою. Сформовані особистості хоча і знаходяться в одному тілі, часто можуть мати свою власну історію, пам'ять, свої бажання, мрії і страхи. Тобто вони виступають як ув'язнені «в одну посудину» різні люди, тому ставитися до них як до побічних продуктів хвороби неправильно.
Альтернативи відкривають для нас безліч шляхів, але трагедія в тому, що, вибравши один з варіантів, ми змушені забувати про те, що могли б отримати на інших доріжках. Саме тому до кожного вибору потрібно підходити усвідомлено і серйозно - так ми вибираємо ту реальність, в якій будемо жити. Автор: Катерина Волкова