Сьогодні: 04.10.2024

Переживання: суть явища

581

дівчинаПереживати - це природний стан людини, оскільки він володіє емоційною сферою. Але для кожного індивіда це стан, звичайно ж, є невтішним і небажаним. Щоб жити без зайвих переживань, потрібно навчитися правильно реагувати на зовнішні фактори і подразники.

природа явища

Більшість психологів схильні вважати, що причиною будь-яких переживань є внутрішня боротьба в психіці людини. Тому для того щоб позбутися від негативного стану, потрібно для початку припинити цю боротьбу. Адже вона тільки погіршує ситуацію, створюючи додатковий стрес для організму.

Є хороша стара приказка: «Розумний в гору не піде, розумний гору обійде». Її можна запросто застосувати до теми переживань, але оскільки просто так позбутися від них не завжди виходить, потрібно детально розглянути природу цього явища, його причини та способи боротьби з ним.

До речі, варто відзначити, що душевні переживання - це цілком природний стан людини, вони можуть бути:

  • Поганими і хорошими.
  • Справжніми і несправжніми.

дівчинаЯкщо з першими категоріями все зрозуміло, то про друге варто поговорити більш детально. Справжні переживання людини - це те, що має відношення до реального життя, а несправжні - це те, що ми собі надумався. Наведемо простий приклад таких переживань.

Сьогодення - це коли людина, припустимо, потрапив в аварію і в зв'язку з цим відчуває внутрішню тривогу, напругу, стрес і тому подібні явища. А несправжнім переживанням в такому випадку можуть бути думки людини про майбутню автокатастрофі, якої в принципі не повинно трапитися.

У цьому випадку, однак, варто пам'ятати про закон Всесвіту, яка матеріалізує думки. Адже не дарма ж кажуть: будьте обережні в своїх бажаннях і роздумах. До речі, нереальні переживання по-іншому називають ментальними і пов'язують їх перш за все з тривогою, сумнівами і страхом. На щастя, в більшості випадків реальністю вони не стають.

дівчинаНаведемо ще один наочний приклад. Будь-матері властиві переживання з приводу того, що дитина довго не повертається додому після дискотеки або вечірки. Нічого ненормального в цьому немає, і засуджувати жінку навряд чи хто візьметься.

Але ось коли вона починає перегинати палицю, постійно накручуючи себе і лякаючи страшними думками і уявленнями, тут вже недалеко до виникнення таких психічних розладів, як депресивний синдром, нав'язливі ідеї або панічні атаки.

методи боротьби

Як позбутися від переживань? Перш за все потрібно визначитися з тим, реальні вони чи надумані. Зі справжніми боротися не потрібно зовсім, оскільки вони є реакцією на певну ситуацію і змушують людину шукати з неї вихід або вибудовувати свою поведінку тим чи іншим чином.

дівчинаХоча часом кожен з нас замість того, щоб використовувати цей ресурс, починає вести боротьбу з тривогою, витрачаючи на неї величезна кількість сил і ще більше себе накручуючи. Це відбувається зазвичай внаслідок того, що людина сприймає свої душевні переживання як щось погане, від чого потрібно позбутися.

Про те, що потрібно боротися, каже його розум. Мозок провокує людини скоріше вигнати з організму неприємне відчуття, розслабитися і спокійно жити далі. Але психіка влаштована так, що, позбавляючись від переживання, індивід вступає у внутрішній конфлікт з самим собою, і в підсумку виходить зворотне - напруга тільки стає ще сильніше.

Рекомендуємо: Аггравация - це

Будь-який з нас може згадати ситуацію, коли, намагаючись позбутися від переживання, він багато разів прокручував в голові різні виходи, будував якісь припущення щодо розвитку подій, а від цього не ставало легше. Замість полегшення з'являлися запаморочення, посилення серцебиття та інші психосоматичні розлади. У затяжному варіанті це може довести людину до депресії.

Як справлятися зі справжніми переживаннями? Потрібно просто спробувати розслабитися і відійти від ситуації, попереживати, а потім з холодною головою підійти до вирішення проблеми.

нескладні вправи

А ось впоратися з переживаннями, які є надуманими, - це справжнє завдання. Психологи розробили для цього декілька методик. Зупинимося на одному з вправ.

дівчинаПерш за все потрібно постаратися зробити так, щоб наш розум став нашим другом, як би дивно це не звучало. Адже саме розум провокує нас на те, щоб ми негайно почали позбавлятися від внутрішньої напруги, в результаті чого ми починаємо боротися і виходить конфлікт.

Рекомендуємо: Що таке обсесивний синдром?

Отже, потрібно якомога сильніше постаратися відключити розум, залишити своє переживання в собі, прийняти його і поспостерігати, що буде далі відбуватися. Виходить, що людина повинна залишитися один на один зі своїм переживанням. Як це зробити?

Для початку закрити очі і дозволити своєму організму відчувати ті відчуття, які йому властиві в даний момент: тривогу, страх і т.п. У свідомості при цьому можуть народжуватися найрізноманітніші образи, а в тілі - найдивніші фізичні відчуття: від вібрації в м'язах до тахікардії. За всім цим потрібно постаратися ретельно спостерігати, причому не за допомогою мозку, а як би не замислюючись про те, що відбувається.

дівчинаОбов'язково цю вправу довести до логічного завершення - дивні образи і думки повинні піти, а на їх місці з'явитися заспокоєння. Тільки в цьому випадку буде підстава говорити про те, що внутрішні переживання можуть вас покинути назавжди. Не варто давати цього стану ніяких оцінок і намагатися порівнювати його з чим-небудь, потрібно просто запам'ятати цей ефект спокою, який повинен запам'ятатися у вашій психіці.

Рекомендуємо: Катарсис - це

Важливо ще розуміти, що з кожним з нас трапляються різні непередбачувані ситуації, які можуть викликати комплекс негативних думок. Візьмемо знову ж людини, який потрапив в аварію. Найчастіше він не запам'ятовує будь-яких зовнішніх деталей, в його голові залишаються лише переживання, тривога і страх, які він зазнав під час ДТП. Саме ці емоційні переживання провокують нас на те, що ми будемо відчувати їх ще і ще раз, навіть не потрапляючи в подібні ситуації. Якщо вчасно не позбуватися від цих відчуттів, то люди будуть їм постійно схильні.

правильна реакція

Найголовніше, чого повинен навчитися кожен, - правильно реагувати на будь-що відбувається з ним подія. Тільки в цьому випадку у людини з'явиться реальна здатність до опору подразників. Якщо ви перестанете боятися неприємних відчуттів, перестанете думати про те, що може статися щось погане, то ви легко зможете переживати будь-які хвилюючі ситуації без важких внутрішніх реакцій організму.

дівчинаЩоб надовго, або навіть назавжди, забути, що таке надумані переживання, слід виконувати вправу, яке ми описали вище, не один раз. Зазвичай, як кажуть фахівці, досить 3-5 сеансів. До речі, якщо ви думаєте, що самостійно це у вас не вийде, то можна звернутися за допомогою до професійного психолога. Але потрібно знайти хорошого фахівця, а не того, який буде призначати вам сеанс за сеансом тільки для того, щоб викачати з вас побільше грошей.

Однією з неправильних реакцій на переживання є прагнення втекти від нього. Але в такому випадку воно тільки зміцнюється і стає ще сильніше. Психологія переживання влаштована таким чином, що воно може зникнути тільки тоді, коли людина його переживе, або, вірніше сказати, проживе.

хлопець в окулярахЯкщо ви помітили за собою, що в певних ситуаціях ви відчуваєте стрес, напруга, тривогу, роздратування, постарайтеся запам'ятати ці ситуації, а потім їх подумки пережити. Це допоможе позбутися назавжди від всього надуманого і зайвого, а також забути про те, що колись з цього приводу у вас виникали неприємні відчуття. Починати вправу варто з невеликих неприємних емоцій, поступово переходячи до найсильніших.

Є ще кілька порад, як впоратися з переживанням.

  • Живіть сьогоденням - не згадувати якісь свої негативні емоції, не замислюйтесь про те, що може статися щось погане або страшне. Живіть сьогоднішнім днем ​​і пам'ятайте, що кожна мить вашого життя унікальний і він більше ніколи не повториться. Спробуйте зрозуміти, що центром власного життя є ви, і саме ви керуєте своїм організмом.
  • Плануйте свої дії - для того щоб забути про негативні переживання, які може містити ваша емоційна сфера, поставте перед собою мету і складіть план, як ви будете її досягати.
  • Мислите позитивно - лише позитивні емоції роблять наше життя веселою, цікавою, правильною і повноцінною. А негативні - навпаки, несуть розбрат і неприємності.
  • Заведіть щоденник - записуйте туди свої думки, аналізуйте емоції. Це дозволяє не тільки виплеснути на папір те, що відбувається всередині, але і позбутися від негативу, що накопичився в думках і в душі.
  • Розслабляйтеся. Так, як любите і як вмієте. Хтось - у лазні з друзями, а хтось - граючи в шахи. Не важливо, як саме, головне - щоб вам це принесло позитивні емоції.

Використовуючи перераховані вище поради, можна не тільки забути про те, що колись ви були бранцем негативних переживань, але і зовсім налагодити своє життя, змінивши її в кращу сторону. Автор: Олена Рагозіна