У загальному розумінні плюралізм - це ефективна маса самостійних і рівних суджень, інтересів, партій і поглядів. У розумінні з політичним підґрунтям - така структура правління, яка бере свій початок у співпраці і противаги головних партійних течій.
Значення слова плюралізм - позиція, при якій є не одне, а безліч непоєднуваних між собою почав буття, форм поведінки, конфігурацій світогляду. За великим рахунком, філософи підрозділяються на матеріалістів і їх супротивників - ідеалістів.
Перші дивляться на світ через природну складову. Об'єкт досліджень філософів-матеріалістів - різноманітні форми суспільного і духовного життя людини. Суть матеріалістичної ідеї - в поєднанні об'єктивного початку (за основу спостережень береться соціум) і суб'єктивного - береться до уваги особистий досвід конкретного індивідуума.
Ідеалісти розвивають свою ідею, грунтуючись насамперед на мисленні людини, його ідеях, вони рухаються від думки, від людської унікальності - до всієї повноти навколишнього світу, а матеріалісти - навпаки, від світу до індивідуальності.
Плюралізм в демократичному суспільстві - різноманітність інтересів, цінностей, концепцій, уявлень, громадських і суспільно-політичних течій в демократичному світі. У європейській практиці найбільшу популярність придбав термін 'демократичний плюралізм', який включає в себе всі без винятку головні елементи концепцій вільнодумства:
- Вільне обрання влади, при дотриманні умови свободи висунення кандидатур; свобода утворення політичних організацій; загальне і рівне виборче право; рівні права на агітацію; дотримання правила «одна людина - один голос».
- Влада більшості, з визнанням права меншості на висловлення своєї позиції, в рамках законодавства.
- Більшість зобов'язана поважати опозицію, існує непорушне право на вільну критику чинного уряду, передбачається можливість зміни напрямку розвитку при зміні політичної верхівки в результаті чесних виборів.
- Конституціоналізм - абсолютно всі повинні дотримуватися конституції.
- Забезпечення основних прав і свобод громадянина, для чого необхідно міцне громадянське суспільство. Дотримуючись принципів плюралізму в політиці, суспільство відмовляється від панування насильства в державі, деспотизму, тоталітаризму, диктатури і цензури, а навпаки, готовий до пошуку компромісів і консенсусів.
загальні поняття
Слід звернути увагу на те, що філософська концепція як наука не завжди може дати точні і однозначні відповіді, тут теж бувають деякі суперечності і розпливчасті формулювання. Найскладніший для філософії питання - скільки ж насправді глибинних основ у всесвіті? Одна, дві, а можливо, незліченна безліч? Спроби відшукати рішення даної проблеми призвели до виділення трьох підтипів філософії: плюралізму, моноізма і дуалізму.
Плюралізм думок - це принцип усвідомлення того, що в світі досить велика кількість різноманітних факторів, засад і принципів. Він описує різні сфери життя людини, в основному духовної. Приклад плюралізму з реального життя - величезна кількість політичних партій в одній державі, різні церковні конфесії, релігії і так далі. При цьому одночасно можуть існувати абсолютно протилежні думки, що взаємно виключають одна одну. Різноманітність варіантів - це основа плюралізму.
Рекомендуємо: Парадигма - це
У тому випадку, якщо передбачено лише два протиборчі думки, теорія носить назву дуалізм. Як приклад таких протилежностей можна розглядати біле з чорним, добрий початок і зле, пітьму і світло і так далі. З цього можна зробити висновок, що дуалізм - лише окремий випадок визначення плюралізму.
На противагу попереднім двом постулатам світогляду, моноізм стверджує тезу про те, що у всесвіті прийнято лише один початок, і воно може бути з догми матеріалізму або ідеалізму. Якщо брати узагальнено, плюралізм у філософії - це такий підхід в теорії, який має на увазі безліч різноманітних сутностей в розумінні істоти, які сильно розрізняються між собою, а моноізм - поняття про єдиний початок всього існуючого. Монізм, дуалізм і плюралізм - три основні складові загального філософського напряму.
Культурний плюралізм в практичної філософії орієнтований на те, щоб з використанням спілкування і матеріалізації думок спонукати людей до благим вчинкам, не давати їм оступитися, піти неправильною дорогою. Якщо спростити поняття, культурний плюралізм у філософії може за допомогою думок виробляти вплив на розум людини, безпосередньо, в процесі особистого спілкування.
Рекомендуємо: Що таке ідеалізація?
Ідеологічний плюралізм закріплений в законі всіх держав. Він є основою, яка гарантує різноманіття і плюралізм думок, ідеологічних посилів, - зрозуміло, якщо в них немає заклику до агресії, насильства, міжетнічної та міжрелігійної ворожнечі.
Сама по собі сучасна структура держави є підтвердженням того, що плюралізм в філософії тісно пов'язаний з нашою повсякденним життям. Можна припустити, що така різноманітність в думках і світогляді можливо лише тому, що на планеті існує безліч людей, а відповідно, і думок, до яких додаються ідеологічні, регіональні, історичні та інші особливості.
Догматики і скептики
Філософ-догматик здатний як викладати свої власні теорії, так і представляти, інтерпретувати думки інших людей, міркувати про них, виявляти основи, найчастіше в позитивному ключі, рішуче і конструктивно.
На противагу догмату, філософ, скептично налаштований, не розробляє ні свого власного сприйняття, ні поширює чиюсь - він лише критикує придумане іншими. У наявності якийсь деструктивизм на думці, вже такий тут принцип плюралізму.
В широкому розумінні плюралізм можна розділити на такі підпункти:
- Плюралізм в релігійних питаннях.
- Політичний плюралізм в державі.
- Плюралізм в філософії.
- Космічний плюралізм (визнання того, що Земля - не єдина населена планета у всесвіті).
- Ідеологічний плюралізм.
Космічний плюралізм - протилежність теорії про те, що Земля унікальна і більше ніде немає розумного життя. В останні десятиліття космічний плюралізм поширився в суспільстві, вийшовши за рамки вузького кола науковців в людські маси, і став багатьма визнаним уявленням.
Вплив на ЗМІ
Як це не дивно прозвучить, але таке поняття, як плюралізм, в сучасних засобах масової інформації відсутня. Як же так, запитаєте ви? Адже на вуличних лотках ми бачимо безліч видань, що публікують новини, думки, експертні оцінки і так далі.
Так здається тільки на перший погляд. З розвитком інформаційного простору новинні джерела стали безпосередньо залежати від рекламних доходів. За рекламу стали платити великі гроші, і це стало основною статтею заробітку газет, телеканалів і радіостанцій. Для того щоб збільшити прибуток від реклами, необхідно розширити аудиторію ЗМІ. А це досягається шляхом стандартизації новин, шаблонності.
Рекомендуємо: Гіпотеза - це
Вибирається така модель, яка приносить більше грошей. А враховуючи, що практично всі засоби масової інформації контролюються конкретними корпораціями, з, здавалося б, сотні газет і десятків каналів, у нас всього лише пара-трійка власників всього цього. Та й ті обмежені рамками прибутку.
Газета, яка публікує непопулярні статті про проблеми в суспільстві, економічних, соціальних, політичних, яка критикує ту чи іншу позицію, та й взагалі, що не потрапляє в категорію 'масовості', наперед приречена на банкрутство. Тому і продовжують працювати тільки ті ЗМІ, які або приносять прибуток, або спонсоруються певними особами для досягнення конкретних цілей. Плюралізм як такої тут геть відсутня. Це ж може стосуватися і до інших сфер - кіно, живопису, - така нинішня масова культура. Автор: Андрій Воробйов