Автентична особистість - поняття, що займає в психології важливе місце, в перекладі означає «справжній». Воно розквітло і знайшло свій сьогоднішній сенс в роботах психологів гуманістичного спрямування та екзистенціалістів. Для людини набуття автентичності є розкриття свого справжнього Я.
Дуже близькими поняттями до слова автентичність є: конгруентність, свобода, самоактуалізація, самість і цілісність. Вони фігурують практично в будь-якому фундаментальній праці, зачіпає поняття особистості людини, вибору, цінностей і смислів.
Роджерс, який зробив значний внесок у вивчення поняття автентичність, вважав, що «стати самим собою» бажає кожна людина, а це значить зламати все наносне, весь фасад, який ми тримаємо для суспільства, відмовитися від ролей і масок.
Звідки виникають ці маски? Причин для їх появи дуже багато: як писав Бьюдженталь, нас вчать бути хорошими і відмовлятися від своїх власних суджень на догоду іншим людям. Через якийсь час ми вже не можемо визначити, де наше судження і нашу поведінку істинно, а де - лише фальшива реакція, яку викликають зовнішні обставини без участі наших глибоких переживань.
Адже нас привчають бути потрібними, правильними, веселими, поступливими. І людина боїться, що якщо він не буде себе так вести, інші люди його не приймуть. Тоді він закривається і залишається лише тим, хто угодний іншим. Але ми відчуваємо повноту життя лише тоді, коли переживаємо свої почуття і емоції, а не приховуємо їх.
Приклад дуже раннього навчання бути «зручним» - дитина, який займається тими справами, які заохочуються оточуючими дорослими. З одного боку, це потужний інструмент: дитина розуміє, що мамі чи татові погано, вони засмучені, і перестає здійснювати небезпечні для нього ж самого або для інших дії.
Але буває і так, що батьки користуються цим зі своїх міркувань - наприклад, заохочуючи кожного разу підлегле поведінка, надмірно опікуючись, лякаючись і расстраіваясь від проявів самостійності. Неважко здогадатися, що дитина в подальшому стане проводити в життя саме ті лінії поведінки, які знаходили позитивний відгук у батька.
Особливості та найбільш яскраві риси особистості
Автентичний людина - це зріла і повноцінна особистість. Роджерс наводить такі характеристики, як правило властиві цим людям:
1. Автентична особистість відкрита власного досвіду.
Це здатність підходити до себе і до інших мов марсіанин, тобто без заздалегідь заданих схем. Особистість не нашаровує на дійсність своїх власних уявлень, а бачить її такою, якою вона приблизно є, то є різною, динамічною, що приховує в собі масу можливостей.
Людина не судить про все виходячи зі свого старого досвіду, що не вішає ярликів. А це дозволяє в свою чергу давати нові відповіді реальності, по-новому вести себе і отримувати не те, що зазвичай. У свою чергу така відкритість - ознака сміливості.
Всі наші упередження - це спроба захиститися від навколишнього хаосу, від нових проблем, але ми самі їх цим творимо або не можемо вирішити вже існуючі, власними руками закриваючи очі на реальність і не бачачи можливі відповіді, заховані в ній.
Роджерс наводить приклад чоловіка, який в результаті свого життєвого досвіду придбав впевненість, що оточуючі хочуть бачити його «сильним». Він нехтував турботою про своє здоров'я, не міг відкрито висловлювати почуття любові чи болю, адже це робило його вразливим. Його сім'я віддалялася від нього, хвороби поглиблювалися. А всього-то достатньо було не вважати себе зобов'язаним бути кимось іншим.
2. Люди, що розкрили своє справжнє Я, довіряють тим сигналам, що відчувають в своєму власному організмі, своїм емоціям і пам'яті.
Наші емоції, почуття, переживання - головний орієнтир у житті. У кожної людини є потреби - є спільні, а є індивідуальні. Одній людині достатньо побути з людьми годину, і далі він буде відчувати втому, тоді як іншому і цілого дня мало.
Ці відмінності пояснити складно, але в цілому можна говорити про різну конституції психіки. Якщо ми не задовольняємо важливі для нас бажання, ми відчуваємо досаду, втома, гіркота. І поки людина не змінить поведінку, не зміниться і його стан.
Рекомендуємо: Амбіції і амбітність - що це
В результаті того, що люди відрікаються від свого особистого досвіду, вони перестають чути почуття, переживання, стан незручності, відрікаються від них. Тим часом постійне ігнорування власних потреб може призводити до депресії. А що вона таке? У легких формах - це знак, який сигналізує людині: «Поміняй поведінку, щось не так».
Чим більше ми довіряємо власного тіла, тим легше нам стає лавірувати в подіях життя, тим більше задоволення ми отримуємо від неї. Спочатку це може бути дуже складно, адже сотні думок копошаться в голові, десятки реакцій на одна подія можуть виникати, але потім все налагодиться.
І, до речі, розуміння динамічності і складності того, що відбувається - це вже показник усвідомленості; для того, хто закривається, дійсність завжди дуже однозначна. Практикуючи свідомий підхід до реальності, поступово людина почне все швидше усвідомлювати незадовільні наслідки свого вибору і міняти його, виправляючи помилки.
Роджерс підкреслював: головна перешкода для тверезого погляду на реальність - включення в свій досвід фантазій і забобонів. Наприклад, в романтичних стосунках дівчина може в упор не помічати негативних якостей молодої людини, через це легко наробити помилок, а досить було лише тверезого погляду, щоб проблем уникнути.
Рекомендуємо: Як полюбити себе?
3. Спрямованість всередину себе, усвідомлення виборів і суджень як власних.
Відроджуються автентичність все менше і менше залежать від думок інших людей. Вони не шукають схвалення і заохочень, а самі встановлюють собі стандарти життя. Людина усвідомлює, що все його життя складається з його виборів, і реальність може задовольняти його, тільки якщо він виходить зі своїх власних потреб.
Цей компонент говорить про відповідальність. Сьогодення та повноцінний розвиток особистості починається з прийняття на себе відповідальності за власне життя і вибір.
Коли людина бере цю відповідальність, він вже не може підходити до вибору халатно, а ставить перед собою питання, наскільки його рішення відповідають внутрішнім потребам, наскільки вони висловлюють його. Зацікавленість і відповідальність призводять до того, що розкривається особистість стає ініціативніше і самостійніше.
4. Відсутність потреби ставити себе в жорсткі рамки, прийняття мінливої природи особистості.
Автентичність - це ідеал, до якого можна прагнути, але навряд чи коли-небудь вдасться втілити його в усій повноті. Людина щодня розкриває своє власне Я, а точніше, творить власну особистість, стикаючись з новим досвідом, який несе його в майбутнє. Немає ніяких точних визначень, через які можна виразити це.
Тенденції, властиві автентичним людям
Які тенденції характери для тих, хто прагне розкрити автентичність? Що найбільш точно характеризує шлях, який приведе людину до самого себе? Їх всього декілька, і вони є основними на шляху до справжнього Я:
- Скидання масок, автентичний людина не видає себе за когось іншого.
- Розвінчання «правильного» і «належного». Особистість, що йде по шляху пошуку автентичності, не вважає, що борг і правило вище її власного світовідчуття.
- Позбавлення від прагнення відповідати очікуванням і догоджати людям. Так як людина скинув маски і перестав керуватися повинністю і правилами, він став самостійним. Автентичні особистості не замислюються, як догодити когось, щоб він виконав бажання, - вони самі йдуть до здійснення своїх мрій, і необхідність в задоволенні очікувань інших відпадає.
- Відповідальність за себе і свій шлях, незалежність.
- Відмова від строгих схем і правил.
- Ухвалення динамічності життя і своєї власної особистості (звідси витікає наступний пункт).
- Безмовне дозвіл людям бути Іншими (автентична особистість не вважає, що оточуючі чи реальність повинні відповідати її очікуванням, бути певною викрійки, а приймає їх такими, якими вони є).
- Вирощування віри в себе і, головне, висока оцінка власної унікальності. Не важливо, відповідаємо ми стандартам чи ні, - важливо цінувати себе незалежно від цього, тому що стандарти - це стандартні шляхи, а будь-яке відкриття і будь-яке життя - ще не пройдений дивовижний шлях.
Автентичності складно досягти, адже нас оточують соціальні правила, норми, переступаючи які ми ризикуємо заробити шишки. Втім, Маслоу, який став автором поняття «самоактуалізація», близького до оскільки він розглядався, стверджував, що самоактуализирующиеся люди можуть вести себе зовсім в межах норми, але тільки якщо не зустрічають в собі цього опору, проти себе вони не йтимуть.
Фромм же вважав, що автентичні особистості можуть приймати які завгодно соціальні норми, якщо вони були ними осмислені і глибоко відчуті, визнані вірними і на цій підставі включені в поведінку і світогляд. Тому автентичність - не завжди виклик правилам, але це завжди дуже активна, свідома позиція, а значить, вона не сприймає необдуманого дотримання правил.
Рекомендуємо: Характеристика поняття альтруїзм
Автентичної особистості нема чого на когось рівнятися. Вона не визначає себе в групу хороших художників або відмінних математиків. У неї є власний шлях, і вона на ньому єдина.
На думку одного фізика, то, що зробив якийсь чоловік, може повторити інший, а як бути з тим, чого ніхто ніколи не робив? Це творчість, звершення, експеримент. Ми не знаємо, що це напевно можливо, але, знайшовши автентичність, ми знаходимо і сміливість, щоб йти вперед, не маючи гарантій, виражати себе, не сподіваючись встати в ряд з кимось, творити своє власне місце в світі. Автор: Катерина Волкова