Сьогодні: 22.12.2024

Поняття ототожнення особистості

2394

дівчина в містіЧасто людина не усвідомлює, що в ньому є справжнє «Я», а що перейняте від оточуючих людей. Ототожнення особистості - психологічний процес присвоєння суб'єктом чужих властивостей, атрибутів, якостей, іншими словами, зрощення власного «Я» з іншою людиною.

Значення слова «ототожнювати» - визнавати абсолютно однаковими, однорідними, співпадаючими за всіма ознаками. Цей процес протікає абсолютно несвідомо, особистість не відчуває, що поглинає чужі об'єкти, які згодом стають її невід'ємною частиною.

Ототожнення - це зовсім не нешкідливе явище, воно здатне не тільки вселити нам помилкові ідеали, але і трансформуватися в свого роду одержимість метою. Наприклад, ототожнюючи себе з дрібними проблемами, завданнями, людина знаходиться в стані, званому «за деревом лісу не бачить», забуває про справжній своє призначення. Приміряючи на себе образи відомих людей, особистість настільки зживається з речами, зачіскою, макіяжем, одягом, що будь-яка зміна зовнішності викликатиме дискомфорт або почуття незручності.

Як відбувається цей процес

Ототожнення відбувається поступово, в кілька етапів: спочатку новонароджена дитина вчиться чути власне ім'я, асоціювати його з тілом. Підростаючи, він часто говорить про себе в третій особі: «Соня хоче їсти». Потім малюк дізнається чарівне слово «я» і пов'язує його зі своїм ім'ям. Це перший етап ототожнення себе як мислячої, що відчуває емоції по відношенню до оточуючих її предметів і явищ особистості.

дівчинкаНа наступних етапах ототожнення дитина дорослішає, він усвідомлює наявність у себе таких особливостей, як стать, вік, расова приналежність. Далі відбувається ототожнення себе з матір'ю, батьком, родичами, друзями, накопичується досвід спілкування. Сприйняття себе стає більш складним, до внутрішнього «Я» приростають накопичені переживання.

Голова дорослої людини завжди наповнена нескінченним потоком думок, вони часто повторюються, можуть бути абсолютно безглуздими, але викликають емоції: «А що було б, якби ...» Результатом такого емоційного хаосу стають перепади настрою, погане самопочуття, втрата інтересу до життя, контакту з істинним «Я». З точки зору буддизму, у людини є два розуму:

  • Мавпячий - метушливий, нескінченно щось обмірковує, чи не зосереджений на конкретних проблемах або справах, ніколи не спить. Він переважає у людей з низьким рівнем усвідомленості, створює у них відчуття безглуздості, непослідовності життя.
  • Волове - послідовний, грунтовний, націлений на вирішення конкретних проблем реального світу. Люди з переважанням цього розуму усвідомлені, спокійні й урівноважені, сповнені енергії і справжнього ентузіазму.

На останньому етапі відбувається ототожнення мавпячого розуму з Его, людина втрачає зв'язок зі своїм внутрішнім простором. В результаті він не тільки забуває себе, але і повністю занурюється в світ подібності іншим людям, речам і явищам.

Істинне «Я» іноді пробивається до нас у снах про дитинство і дивні речі, назва яких ми ніяк не можемо згадати.

Які види подібності існують

дівчинаПсихологи до цих пір не прийшли до єдиної думки, що включає в себе термін «ототожнювати», значення може бути досить об'ємним. Фрейд у своїх роботах вказував на те, що ототожнення людини за зовнішніми та внутрішніми ознаками відбувається або шляхом встановлення еквівалентності обліку ознак (наприклад, впізнання злочинців), або за допомогою визначення сутності, тобто приналежності до певної групи.

Також психолог вважав, що ототожнення - це неусвідомлене дію по злиттю індивіда з іншими людьми повністю або частково, тобто своєрідне наслідування. Таке ототожнення означає зараження чужими думками та ідеями, сжіваніе з емоціями об'єкта наслідування.

Рекомендуємо: Що таке альтер его?

Сучасні психологи виділяють три види ототожнення. Перший найбільш поширений і означає зрощення з зовнішніми цінностями. Наприклад, вам дуже подобається відомий фігурист, ви дивитеся все його виступу, переживаєте кожну травму або падіння на льоду. Будь-яка нагорода вашого кумира - це ваша нагорода, його провал - ваш провал. Ви настільки зживається з новим образом, що вже не відчуваєте різниці між собою і цією людиною.

дівчина в масціОтотожнення з внутрішніми цінностями значить, що людина повністю занурюється в систему умовних координат «добре - погано». Іншими словами, у кожного з нас є істинний характер та індивідуальні риси, які під впливом виховання трансформуються в щось інше, що відповідає вимогам суспільства.

Людина одягає маску, звернену до оточуючих, і вважає це нормальним. Але варто тільки личині зіткнутися з внутрішнім «Я», як відбувається підміна справжніх цінностей умовними цінностями маски.

Ототожнення з власною особистістю - третій рівень. Наприклад, деякі люди досить часто бачать яскраві, насичені подіями сни, вони абсолютно щиро співпереживає собі, приймають все, що відбувається за чисту монету, повністю зростаються з персонажем мрій.

Однак після пробудження вони розуміють, що це був лише сон, реальність навколо - зовсім інша річ. Цей рівень ототожнення - найглибший, він полягає в ідентифікації себе з тілом, особою, почуттями, таємними бажаннями, сподіваннями, без масок і нав'язаних ззовні ролей.

Як стати самим собою

По суті, ототожнення себе з успішними і задоволеними життям людьми похвально, однак треба пам'ятати, що у кожного своя дорога. Погоня за матеріальними благами, щоденна суєта і боротьба за місце під сонцем не дадуть вам душевного спокою й умиротворення.

хлопецьУсвідомили цінність життя йдуть дорогою духовного пошуку, проте наше «Я» панічно боїться прокинутися і побачити світ таким, яким він є насправді. Пошук себе може перетворитися на нескінченну гонитву за тане в ночі примарою, в роботу по пробудженню внутрішнього «Я» без пробудження цього «Я».

Рекомендуємо: Соціальні ролі та статуси

Психологи розробили кілька методик, які позбавляють від ототожнення. Одна з них пропонує відмовитися від минулого досвіду і вийти за рамки комфорту за допомогою досягнення стану «стороннього спостерігача». Це свого роду медитативний стан, що досягається за рахунок стабільного, глибокого дихання і концентрації думок на відчуттях тіла.

Ототожнений людина починає усвідомлювати свій стан і вибудовує зв'язок між істинним «Я» і нескінченністю буття. Поступово свідомість очищається від хаосу і ототожнення, настає просвітлення, що означає досягнення внутрішньої гармонії, відчуття себе «тут і зараз».

дівчинаБуддійські практики пропонують занурення в стан споглядання, сенс якого полягає в концентрації уваги на одному заздалегідь обраному предметі. В ході медитації людина повністю зливається зі спостережуваним об'єктом, разотождествляясь з усім іншим навколишнім світом. Він втрачає відчуття себе як людини і знаходить почуття чистого буття. Методика дозволяє повністю очистити свідомість, довести думки до самого простого рівня.

Рекомендуємо: Ідентичність - що це таке?

У йозі використовується методика, спрямована на звільнення від ототожнення і досягнення стану «самадхи». Медитирующий людина відстороняється від суєти і входить в стан нірвани - відчуваючи буття без емоційного забарвлення за межами ототожнення. Поступово приходить відчуття себе як вічного глядача, спокійно спостерігає за світом і людьми.

Велику частину часу ми живемо автоматично, за схемою «дім - робота - дім», тому життя іноді нам влаштовує струсу. Чим сильніше ототожнений людина, тим більше потрясіння йому потрібно випробувати, щоб відірватися від звичних ототожнення. Життя змушує нас йти вперед і працювати над усвідомленням себе, духовно зростати і розвиватися. Автор: Наталія Іванова