Психологічна несумісність і сумісність - дуже цікаві поняття, адже кожен з нас знає, що з одними людьми спілкуватися легко і приємно, а з іншими - практично нестерпно. У цьому контексті дуже важливо розуміти, що таке психологічна сумісність.
Однакові і різні
Кожна людина являє собою індивідуальну особистість з певним набором рис характеру, звичками, цінностями, установками і т.п. Залежно від цього він підбирає собі коло спілкування і може легко або важко сходитися з іншими людьми.
До речі, на здатність розуміти партнера впливають різні чинники: вік, соціальний статус, освіту, культурний рівень і т.п. Якщо все це у людей дуже різна, то найчастіше у них можуть з'явитися розбіжності, і навпаки, якщо у людей багато спільного, то можна говорити про соціально-психологічної сумісності. Це досить багатогранне поняття, можна навіть сказати - багаторівневе.
У взаємовідносинах між людьми в плані психологічної сумісності великий вплив грають темпераменти. Уявіть собі товариського, швидкого в своїх думках і вчинках, вибухового холерика. Йому, припустимо, дуже складно спілкуватися з флегматиками, які зосереджені на власних думках, кілька замкнуті і не можуть легко переключитися з однієї справи на іншу.
Але не все залежить тільки від темпераменту чи характеру. Вельми велике значення має рівень культурного і особистісного розвитку. Психологічна сумісність людей можлива тоді, коли вони мають загальні уявлення про життя і солідарні в очікуваннях один від одного.
колектив
Ні для кого не секрет, що більшу частину свого дорослого свідомого життя ми проводимо на роботі, тому дуже важлива психологічна сумісність в колективі. Якщо людина відчуває, що на роботі йому комфортно і спокійно, то і в житті у нього все складається відмінним чином.
Тому не дивно, що багато людей вважають за краще високому заробітку і поганого колективу гарну робочу атмосферу з більш низьким заробітком. Для них хороша емоційна обстановка, позитивне настрій, взаємовиручка і розуміння виявляються важливішими кар'єрного зростання і грошей.
Для того щоб колектив функціонував найбільш оптимально, психологи радять менеджерам, директорам і іншим керівним співробітникам при підборі персоналу враховувати не тільки рівень освіти, професійні знання, вміння і навички, а й те, яке у них взаєморозуміння, як вони взаємодіють один з одним, т . Е. чи є між ними психологічна сумісність і спрацьовування.
Примітно, що в будь-якому колективі, будь то школа, інститут або якась організація (наприклад, завод), поняття психологічної сумісності залежить саме від кожного з її членів. Якщо всі вони можуть разом продуктивно працювати і при цьому відчувають себе комфортно, спокійно і задоволено в емоційному плані, то це буде добре впливати як на кожного з них окремо, так і на групу в цілому і на продуктивність праці. Причому психологія визначає, що в колективі емоційний комфорт є тим більш важливим, чим довше цей самий колектив існує.
Рекомендуємо: Еннеаграма особистості - це
До речі, на настрій буде впливати ще й чисельність працівників: для великої організації проблема психологічної сумісності не стоїть так гостро, як для колективу, в якому налічується до 10 осіб. Для невеликої групи вельми важливо добре відчувати себе емоційно. Для такого колективу професійні навички не так важливі, тому що їм можна навчитися в ході життя, а от характер, темперамент, звички і цінності практично неможливо поміняти.
несумісність
Як уже зазначалося, є поняття психологічної несумісності. Про неї можна говорити в світлі як дружби, сім'ї, так і робочих відносин. В останньому випадку психологічна сумісність членів групи зводиться до нуля.
Члени колективу ставляться один до одного не як товариші і друзі, не поважають один одного, а часом просто ненавидять і намагаються вставляти палиці в колеса. В таких умовах люди не просто відчувають масу негативних емоцій, в кінцевому рахунку це вкрай негативно впливає на продуктивність їх праці і діяльність компанії в цілому.
Рекомендуємо: Тип темпераменту людини
Психологи виділяють кілька основних видів психологічної несумісності:
- Психофізіологічна - нетерпимість до фізичних характеристик іншої людини. Наприклад, одного може дратувати, що інший голосно розмішує цукор ложечкою в склянці, а інший ненавидить запах одеколону першого.
- Соціально-психологічна - виникає тоді, коли в колективі несправедливо розподілені ролі. Наприклад, керівником підрозділу є людина, яка не відповідає займаній посаді і не володіє відповідним рівнем знань.
- Ідеологічна - коли не збігаються переконання, ціннісні установки і світогляду. Наприклад, одна людина є расистом, а навколишні його не розуміють; один або кілька членів колективу - завзяті комуністи, а інші - представники демократичної партії. В такому випадку ідеологія може впливати на відносини і навіть на продуктивність праці.
Та все це заважає взаємодії членів команди. А за великим рахунком, несумісність світоглядів часом призводить до громадянських воєн і революцій.
Сімейне життя
У сімейному житті сумісність теж надзвичайно важлива. Її можна описати двома характеристиками - психологічна і фізіологічна. У першому випадку мова йде про те, наскільки людина в плані емоцій задоволений своїм партнером, а в другому - здебільшого мається на увазі інтимна близькість - про гармонію ласк і взаємної задоволеності від близькості. Варто зазначити, що нормальна подружнє життя неможлива без духовної і побутової сумісності.
Психологічна сумісність подружжя в деякому плані може бути ототожнена з задоволеністю шлюбом. Якщо один з членів сім'ї або ж обоє з подружжя незадоволені тим, як вони живуть у шлюбі, рано чи пізно це, швидше за все, призведе до розлучення.
Рекомендуємо: Сумісність з датою народження
Відзначимо, що оптимальні відносини в шлюбі складаються між тими подружжям, у яких правильно розподілені ролі і не виникає конфліктів. До речі, якщо говорити про темпераменти, то психологи вважають найвдалішим союз між сангвиником (чоловік) і меланхоліком (дружина). Їх сумісність в шлюбі вважається найкращою.
Якщо шлюб був укладений між холериком і сангвиником, то про тривалість і міцності такого союзу годі й казати. Обидва вони є сильними особистостями, мало готові йти на поступки, часто змагаються за владу і лідерство в сім'ї. Виходить, що хтось із них обов'язково переможе, а другого доведеться миритися з його думкою. В кінцевому рахунку ні до чого хорошого це не призводить.
У парі між меланхоліком і флегматиком задоволеність стосунками зазвичай низька, також не дуже хорошим можна назвати союз між меланхоліком і холериком. Складними психологи схильні вважати взаємини між партнерами однакового типу темпераменту, такі союзи не можуть скріпити навіть діти - і вони не можуть допомогти батькам у вирішенні міжособистісних питань.
Підводячи підсумки, скажімо, що психологічна сумісність можлива тоді, коли люди мають приблизно однакові цінності, інтереси, цілі, спосіб життя, культурний розвиток, освіту і т.п. Однак в реальному житті таке зустрічається не завжди, і для того щоб життя було більш гармонійним, доводиться бути більш терпимими один до одного. Автор: Олена Рагозіна