Сьогодні: 20.05.2024

Поняття сугестивності в психології

837

дівчинаПідвищена сугестивність. Напевно кожна людина хоч раз у житті чув цю фразу. Спробуємо розібратися в тому, що це за явище і що з ним робити.

Коротко про головне

Люди живуть в суспільстві, тому аж ніяк не дивно, що на кожного з нас протягом життя впливають різні чинники. Навіювання в психології - це впровадження в свідомість людини ідей, переконань і думок, які належать іншому індивіду або навіть групі людей. Причому ці ідеї обов'язково повинні вплинути на подальше життя людини і його вчинки.

Виходить, що поняття навіюваності - це відображення таких рис характеру людини, які схиляють його підкорятися впливу навколишнього середовища: ЗМІ, людей, угруповань та ін. При цьому не кожен індивід розуміє, що він є вселяється, він може приймати ідеї групи за свої власні і дотримуватися їх. Сприйнятливі до навіювань, зазвичай трохи відрізняються від загальної маси. У них є певні риси:

  • Боязкість.
  • Залежність від інших.
  • Довірливість.
  • Підвищена вразливість.
  • Зайва емоційність.
  • Тривожність.
  • Низька самооцінка.
  • Слабо розвинена логіка.
  • Повільне перебіг психічних процесів.
  • Невпевненість в собі.

Варто відзначити, що сугестивність в тій чи іншій мірі властива абсолютно всім людям. Якби цього не було, то у нас навряд чи б міг накопичуватися соціальний досвід.

дівчинаПогодьтеся, наприклад, що процес виховання - це теж приклад сугестивності: батьки щодня розповідають своїм дітям про те, як можна себе вести, а як ні, що таке добре і що таке погано і т.п. Навчання - знову ж процес навіювання, закладання учителем в голови учнів якоїсь інформації. Можна навести ще масу подібних прикладів.

Рекомендуємо: Як розвинути силу волі?

Сугестивність в межах норми ніяк не заважає людині жити, а от якщо ступінь цієї характеристики підвищена, то людина стає податливим і готовий повірити в будь-яку інформацію. Такими індивідами часто користуються маніпулятори, змушуючи їх робити щось на користь собі.

Обставини і фактори

Прийнято вважати, що піддаються впливу люди зазвичай легкообучаемость і з готовністю сприймають будь-які відомості, особливо якщо ця інформація є новою. Цікаво при цьому, що в різних обставинах один і той же індивід може бути менш або більш вселяється. На це впливає ряд факторів.

дівчинаНаприклад, необізнаність про щось, втома, стрес, конформність, яка визначається як сугестивність, стомлення, вплив наркотиків або алкоголю та ін. Якщо говорити про вікові характеристики, то більше вселяються є діти і люди похилого віку, а ось звичайне доросле населення схильне до сугестивності найчастіше в момент хвороби.

Рекомендуємо: Свідомість сприйняття - це

Примітний той факт, що вселяється людина в процесі сприйняття інформації ззовні стає ще більш вселяється, - виходить, чим більше йому чогось вселяти, тим це властивість його характеру більше зміцнюється. І навіть якщо людьми усвідомлюються негативні наслідки сугестивності, вони починають думати, що нічого не варті в житті, ні до чого не здатні і таким чином формують в собі ще більший комплекс неповноцінності, який знову ж таки робить їх більш конформними.

Відзначимо, що в різних ситуаціях поведінка людини в плані сугестивності може відрізнятися, насамперед через рівень усвідомленості і розуміння або нерозуміння того, що відбувається. Найважче окремій людині протистояти групі. Якщо на нього починають тиснути відразу кілька людей, то схильність до протистояння знижується в рази, а сугестивність збільшується в геометричній прогресії.

чоловікСинонімом сугестивності є таке визначення, як сугестивність. Так ось, вона може залежати в певному плані ще й від статі людини.

У психології прийнято вважати, що чоловіки мають більш сильними психологічними бар'єрами, а жінки в свою чергу (особливо в ситуації тривожності) дуже схильні до навіюваності. Їх зазвичай набагато легше, ніж сильна стать, схилити на свою сторону, обдурити або переконати в чомусь.

Групова та індивідуальна

Навіювання і сугестивності можуть бути як індивідуальними, а й груповими, вірніше, внутрішньогрупових. Останній тип - це коли будь-який член тієї чи іншої групи піддається її впливу. Іншими словами, це можна назвати «ефектом натовпу».

піцаВсередині груп зазвичай діє психологічна конформність - прагнення індивіда не виділятися з маси, а підлаштовувати свою поведінку під інших. Така поведінка є досить типовим, а людина часом запросто здатний відмовитися від своєї власної думки на догоду громадській. Якщо говорити про причини такого явища, то вони напевно продиктовані бажанням індивіда отримати повагу, схвалення і підтримку від членів групи.

Позбавлятися від конформності часом буває нелегко, але варто періодично це робити. Не можна забувати, що кожна людина - особистість. Не соромтеся бути самим собою, навіть якщо ваші принципи і інтереси йдуть врозріз з громадськими, приймайте рішення, ґрунтуючись на власних переконаннях, розвивайте якості, які в самому собі вам подобаються. В такому випадку навколишні зможуть помітити вашу індивідуальність і стануть вас поважати.

дівчинаЯк визначити, чи схильні ви до вселяє впливу з боку оточуючих? Уявіть собі, що вам поставили простий приклад: припустимо, 2 + 2. Що ви відповісте? Звичайно, 4. А тепер уявіть, що ви сидите в класі за круглим столом і поруч з вами сидять 10 чоловік, які дадуть іншу відповідь, наприклад - 5. Чи зміниться ваша думка в залежності від цих обставин? Якщо так, то ви конформний людина, а якщо немає, то питання, як позбутися від сугестивності, для вас зовсім неактуальний.

Рекомендуємо: Який буває гіпноз?

Людям, які поміняли б свою думку, можна дати кілька простих порад:

  • Намагайтеся побільше займатися самоаналізом і самоконтролем.
  • Хваліть себе за самостійно прийняті правильні рішення.
  • Позбавляйтеся від негативних рис характеру.
  • Не кажіть поганих слів і не думайте про погане.
  • Оточіть себе позитивними і добрими людьми.
  • Говоріть, думайте і робіть тільки так, як хочеться вам самому.

Дотримуючись цих рекомендацій, можливо якісно змінити своє життя. І почати жити за своїми правилами. Автор: Олена Рагозіна