Сьогодні: 22.12.2024

Послух в психології і поведінці людини

670

жінка з дитиноюЩо таке послух? Так називається модель поведінки, при якій людина слід установкам авторитету, добровільно підкоряється його волі. У сучасній психології послух розглядається головним чином в аспекті виховання дітей.

Здавалося б, які можуть бути сумніви в тому, що слухняна дитина - це правильно і добре? Але ж слідувати правилам можна з різних причин: або побоюючись покарання, або не бажаючи засмучувати батьків. А крім того, не зроблять чи зайве послух і смирення дитини несамостійної і безвольною особистістю? Отже, спробуємо розібратися, що таке послух правильне і що таке послух неправильне.

Правильно чи неправильно

жінка з дитиноюВзагалі, все досить просто - потрібно відповісти на одне питання: для чого вам потрібно, щоб дитина вас слухався? Для власного чи зручності, для впевненості в тому, що він виконає все, що б йому ні веліли, а коли вам не захочеться його бачити, не заважатиме під ногами? Або щоб допомогти йому засвоїти соціальні норми, забезпечити всебічний розвиток і уберегти від небезпек?

Звичка слухатися батьків найлегше виробляється, якщо її починають закріплювати в ранньому віці. Психологам відома схема з восьми кроків, що дозволяє поступово і безболісно привчити дитину до послуху. Слідуючи їй, важливо діяти акуратно і не квапити події.

  • Прибудова - «пристроюйтеся» до того, що дитина вже робить, направляючи його. ( «Бери свій улюблений м'ячик!» - він і так візьме його, але звикне вас слухати).
  • Приручення. Потрібно виробити у дитини своєрідний умовний рефлекс: він повинен завжди підходити, коли його звуть.
  • Договір - те, що він дорожчий за гроші, малюк повинен засвоїти з раннього дитинства. Привчайте його тримати слово і самі ніколи не порушуйте обіцянок.
  • Ігнорування примх.
  • Вимоги - перехід від м'яких прохань з обов'язковим заохоченням за їх виконання до більш жорстких вимог.
  • Обов'язки - ними стають вимоги, які потрібно виконувати не разово, а постійно.
  • Самостійність - ви тільки доручаєте дитині щось, а виконує він сам, без підказок і нагадувань.
  • Відповідальність як усвідомлення наслідків вчинку і ціни за помилки.

Потрібно пам'ятати, що таке послух - це метод виховання, але не його мета. Воно повинно поєднуватися з довірчими стосунками між батьками і дітьми, відкритістю батьків для обговорення можливих питань або протиріч.

Рекомендуємо: Іпотерапія для дітей

Не слід заглиблюватися в крайності і перегинати палицю з нормами і правилами, забуваючи про бажання і почуттях самої дитини. Чим старше стають син або дочка, тим більше у них повинно бути простору для самостійності і власного вибору. Автор: Євгенія Безсонова