Сьогодні: 20.05.2024

Практичний психолог: основні напрямки діяльності

1110

дівчина в крісліПсихологія - наука про душу, або наука, що вивчає закономірності розвитку психіки людини, психічної діяльності людей. З плином часу психологія перетворилася з умоглядних міркувань в серйозну науку з фундаментальними теоріями.

Але будь-яка наука мертва, якщо її постулати не можуть бути корисні в звичайному житті. Так, з 19 століття весь накопичений теоретичний багаж знань цієї науки почав поступово застосовуватися для допомоги людям, а з 20 століття - організаціям. Так зародилася практична психологія. Основні напрямки діяльності практичного психолога в даний момент дуже різноманітні:

  • Психологічна профілактика і просвітництво.
  • Психодіагностика.
  • Психологічне консультування та корекція.

Розглянемо ці напрямки окремо.

1. Психологічна профілактика і просвітництво. Це цілеспрямована робота над зміцненням психічного здоров'я людей, попередженням негативних відхилень в психологічному полі людини або колективу.

дівчина з книгоюПрофілактика ведеться, головним чином, шляхом передачі специфічних знань і практичних умінь зацікавленої аудиторії. Батькам, якщо ми говоримо про профілактику в дитячому колективі, керівникам, якщо це організація.

Також можлива робота безпосередньо з дитячим або підлітковим контингентом, з працівниками підприємств. Як приклад можна назвати роботу психолога з людьми небезпечних професій в рамках профілактики стресу або психічного вигорання.

Для того щоб психологічна профілактика і інші види подібної допомоги приймалися населенням, в завдання практичного психолога входить психологічне просвітництво, роз'яснення людям особливостей діяльності психолога, формування позитивного образу цієї спеціальності. Все це веде до створення культури, де звернення до професіонала є нормальним і закономірним, а не прирівнюється до походу в лікарню для душевнохворих.

2. Психодіагностика та психологічне консультування та корекція. Психодіагностика - це одне з найбільш перевірених експериментальним шляхом напрямів практичної психології.

дівчина в крісліСпеціаліст, використовуючи особливий інструментарій, тести, опитувальники, спостереження і т.д., досліджує особливості особистості. Цілі таких досліджень можуть бути самими різними - від бажання людини розкрити свій потенціал, отримати повну інформацію про себе і свій внутрішній світ до визначення психологічних закономірностей у функціонуванні робочого колективу.

Консультування - це вже один з видів психологічної допомоги людині, яка виражається у взаємодії фахівця і людину. Практик концентрується на заявленої проблеми, розкриває питання, що накопичилися і разом з клієнтом знаходить адекватні шляхи вирішення. Причому клієнтами можуть виступати як приватні особи, так і цілі організації. Тому виділяють індивідуальне і організаційне консультування.

Рекомендуємо: Клієнт центрована терапія Роджерса

Це допомога, яка допомагає скорегувати порушення в психічному розвитку особистості, орієнтуючись на якийсь ідеальний зразок. Практичний психолог в даному випадку формує у індивідуума потрібні в заданих умовах психічні якості. Корекція потрібна для кращої адаптації людини до навколишнього світу.

Як правило, фахівець в цій області володіє знаннями і навичками в усіх напрямках психології та застосовує їх у своїй повсякденній діяльності. Оскільки практичні знання в області психіки, розуміння закономірностей розвитку особистості і впливу на оточуючих вкрай специфічні, то з часом виникла необхідність позначити права і обов'язки практичного психолога.

Права практичного психолога:

  • Брати участь в консультаціях, нарадах і зборах, де обговорюється вирішується їм питання.
  • Приймати від клієнта інформацію конфіденційного характеру.
  • Приймати самостійні рішення по стратегії взаємодії з клієнтами і вибору методів психологічного впливу.
  • Здійснювати рекомендації клієнту, засновані на валідних психодіагностичних методах.
  • Впроваджувати нові способи в роботі з запитами клієнтів.

Рекомендуємо: Життєва і наукова психологія: основні відмінності

Обов'язки практичного психолога:

  • Перш ніж давати рекомендації клієнту, психолог зобов'язаний всебічно вивчити його проблеми.
  • Сприяти вирішенню виявлених або заявлених клієнтом проблем.
  • Вести профілактичну роботу по збереженню психічного здоров'я клієнта.
  • Безперервно підвищувати свою кваліфікацію.

Важливо пам'ятати, що головний принцип роботи практичного психолога такий же, як і у лікаря: «Не нашкодь». Спеціаліст повинен пам'ятати про це і дотримуватися всі етичні принципи, прийняті в психологічній науці. Автор: Анна Саршанова